14 Heemschut juni 2003 oudere datum en hoogst uniek. Die gevel bevat drie hoge kruisvensters met zandstenen omlijs tingen, waaraan zich onderluiken bevinden. Deze zandstenen kozijnen met idem venster banken zijn afkomstig van het voormalige St. Antoniusklooster te Albergen. Vermoedelijk zijn het de enige zandstenen kozijnen die nog in Twente te vinden, als je de kerken buiten beschouwing laat. In de eerdergenoemde zuid gevel bevindt zich ook een zandstenen onder plint. De kapspanten zijn deels van eikenhout. Het eiken gebint van de huidige boerderij is in rede lijke staat. Een jaartalsteen siert de voor- en achtergevel. Inwendig is de oude woonkeuken grotendeels intact. Alle wanden zijn tot aan het plafond betegeld met blauwe potjes, die aangebracht zullen zijn bij de gedeeltelijke herbouw in 1825. Nog aanwezig zijn de oude schouw met boezem en een oude (brood)kast, een zogenaamde spinde. De bedsteden werden in het tweede kwart van de vorige eeuw verwijderd. Onder de vloer van het pand zouden nog enkele bouwffagmenten van Bendieimer zand steen verborgen liggen. Vondsten De beschrijving van het gebouw zou onvolledig zijn als geen melding werd gemaakt van de zeer vele vondsten die de huidige bewoners op en rondom het erf hebben gedaan. De huidige bewoner toont enkele vuurstenen pijlpunten (Mesolithicum), mesjes, krabbers en afslag- scherven, en drie grote fragmenten van vuur stenen handbijlen (ca 2500 voor Chr.). Hij heeft ook honderden potscherven gevonden van kogelpotten, van Siegburg aardewerk en Havenrestant midden in het weiland. <t. later bakwerkuit Vreden en Stadtlohn. Alles wijst er op dat deze plek al enkele duizenden jaren bewoond is. Niet zo verwonderlijk, want dicht achter het huidige erf lag het herengoed Zeldam en even verderop een tweede herberg, het Rappard, óók te bereiken over Podee en Regge. Vreemd dat op deze locatie, zo rijk aan historie, nog nooit een gestructureerd bouwhistorisch en archeologisch onderzoek heeft plaatsgevonden, mede gezien de dreiging tot afbraak van het complex. Oude haven Even ten noordwesten van Holtman kun je de resten zien van de voormalige haven. Nu is daar een grote, onregelmatig gevormde poel, die dienst doet als drinkplaats voor vee. Deze poel is door een verwaarloosde sloot, het voormalige De Zuidgevel met drie kruisvensters, zandstenen omlijstingen en onderluiken. kanaaltje, nog verbonden met de Potlee. Iets ten westen van de oude haven lag de zoge naamde Tiggelbrug, wat er op kan wijzen dat ter plaatse ook een steenbakkersoven aanwezig Wij hebben hier, resumerend, te maken met een Cultureel Historisch Functionele Eenheid. Een klassieke oude Twentse boerderij met uitzonderlijke aspecten en een lange historie, een havenrestant met kanaaltje op een plek die rijk is aan vele bodemvondsten, waarvan de vroegste dateren van minstens 2500 voor Christus. Toen destijds de MlP-lijst werd opgesteld, hebben de beoordelaars kennelijk het interieur niet gezien en ze waren onbekend met de histo rie, getuige de summiere vermelding. Het pand wordt bedreigd, afbraak is niet denk beeldig. In 1999-2000 werd het gemeentebestuur gevraagd om de locatie te beschermen. Helaas ging dat niet door, omdat het gemeentelijke monumentenbeleid niet functioneerde. Daarop heeft de Stichting Werkgroep Sint Antoniusklooster Albergen rijksbescherming aangevraagd, mede omdat de genoemde zand stenen kruisramen uit het klooster te Albergen uniek zijn. Deze aanvraag is nu pas in proce dure en zal binnenkort haar beslag krijgen. De Provinciale Commissie Overijssel van de Bond Heemschut heeft die aanvraag inmiddels krachtig ondersteund. Dr. H. Reynders is lid van de Provinciale Commissie van HeefJischut Overijssel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 16