Friesland: langs zand en veen 12 Heemschut juni 2003 Wiv -ims&x. r-So kf Zand en veen. Voor dit thema koos Heemschut Friesland. Zand en veen zijn zeer bepalend geweest voor het landschap in het zuidoosten van Friesland en het aangrenzende gebied van Drenthe. De oudste nederzettingen en verbindingswe gen treffen we aan op de hoge zandruggen. Hier vinden we ook de bossen en heidevelden. Er liggen dorpen als Bakkeveen en Hemrik. Vlak bij de heide van Duurswoude ligt, temidden van bossen en mooie eikenlanen, een kerkje uit de 13 de eeuw, dat we gaan bekijken. Tussen de zandruggen lagen grote hoogveen gebieden, die vroeger ontoegankelijk waren. De wegen liepen dan ook over de zandruggen. Op strategische plekken werden daar ook verdedigingswerken, zoals schansen en landwe ren, opgeworpen. Een mooi voorbeeld daarvan biedt de gerestaureerde Zwartendijksterschans, nog net in Drenthe, die we als eerste, na het vertrek uit Norg, gaan bezoeken. De oude wegen liepen ook wel dwars over de heide. Op de heide vanAllardsoog, vlak bij het drielandenpunt Groningen, Friesland en Drenthe ligt nog een holle weg die in de loop der eeuwen door wagenwielen in het landschap is uitgeslepen en daardoor hol geworden. Deze weg ligt vlak bij het restaurant de Drie Provinciën waar we de lunch zullen gebruiken. Veel van het hoogveen is afgegraven vanwege de turfwinning. Daarbij is een nieuw landschap ontstaan van vaarten en dwarssloten, de zoge naamde wijkenwaarover de gewonnen turf werd afgevoerd. Gaandeweg is ook dit land- Sluisje met bruggetje in de Opsterlandse Compagnonsvaart. Foto Pieter Woudstra. schap weer veranderd. Vaak zijn de wijken dichtgegooid en de vaarten gedempt om daar over wegen aan te leggen. Toch zijn er ook nog gave voorbeelden te vinden van de oude veen- ontginningen. Met name langs de Opsterlandse Compagnonsvaart, bij Hemrikerverlaat. Aan de smalle Tjalling Harkeswei langs deze vaart vinden we oude bruggetjes, sluisjes en huisjes vlak langs de weg. Ook van het oude landschap van vóór de ontginning is nog het een en ander te vinden. Hoe het in oude tijden er uitgezien moet hebben, is nog terug te zien bij het Fochteloërveen op de grens van Friesland en Drenthe. Dit uitgestrekte gebied is een van de laatste levende hoogveengebieden in Nederland, en een van de grootste in West Europa. Kerkje in de Hemrik met klokkenstoel. Foto Pieter Woudstra. Over een soort veenbrug rijden we met de bus door het veen naar het begin van een korte wandelroute door dit gebied. Op de terugweg komen we door Veenhuizen. Hier is nog de typische strafkoloniesfeer te proeven, met huizen die zijn voorzien van stichtelijke spreuken op de gevel. In Westervelde, vlak voor Norg, rijden we nog langs een brink met oude Saksische boerde rijen. Meindert Schroor, sociaal geograaf en historicus, kenner van het landschap en zijn geschiedenis, zal tijdens de tocht uitleg geven. Het belooft mede daardoor een interessante excursie te worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 14