Drenthe: Monumentale woonboerderijen en ontginningsboerderijen 10 Heemschut juni 2003 ontbreekt. Naast de boerderij staat de 'stook- hut', waar vroeger gekookt werd. Achter de boerderij ligt de vrij nieuwe melkstal. De Oosterheerd is sinds 1810 bewoond door de familie Siebinga, die eerst het beklemrecht op deze boerderij bezat en later eigenaar werd. De huidige eigenaren hebben het bedrijf overge dragen aan de familie Van der Vlugt, die hun bedrijfsruimten zullen laten zien. Excursie 2: Boerderijen op zand en klei' De tweede excursie leidt door het coulissen- landschap van zuidelijk Westerwolde naar het open landschap ten zuiden van Zuidhorn. Na het bezoek aan Oosterheerd bij Marum rijdt de bus via Nuis langs het Iwemasteenhuis in Niebert naar Midwolde, waar de lunch plaats vindt. Na een blik op het interieur van de kerk van Midwolde, wordt een bezoek gebracht aan de boerderij van de familie Pastoor in het gebied tussen Midwolde en Zuidhorn. Deze boerderij, gebouwd in 1810 op een piekwaar sporen van middeleeuwse bebouwing gevonden zijn, wordt gerestaureerd en verbouwd tot woonboerderij. De eigenaar zal zijn ervaringen met dit rijksmonument delen met de deelne mers aan de excursie. De boerderij ligt op een kleirug, een oeverwal van de oude bedding van de Oude Riet. Deze oude bedding ligt hoger dan het omringende land: een bijzonder geval van inversie. Boerderij tussen Zuidwolde en Zuidhorn in Groningen, gebouwd in 1810 op een plek waar sporen van middeleeuwse bebouwing gevonden zijn. De boerderij wordt gerestaureerd en verbouwd tot woonboerderij. Op de Landelijke Heemschutdag geeft de eigenaar een toelichting. Foto Anna Huizinga. Het Iwemasteenhuis, Niebot. Foto Anna Huizinga. Net als Groningen biedt de provinciale commissie Drenthe twee deelexcursies aan. Start- en eindpunt is steeds Norg. Een zeer oud brinkdorp dat al in de vroege Middeleeuwen bekend was onder de naam Nurech of Norich. Het dorp is ontstaan op een hoger gelegen rug tussen het Grote Diep in het westen en het oostelijk van het dorp gelegen Oostervoortsche Diep. Op deze hoger gelegen gronden ontstonden door agrarische activiteiten de akkerlanden, de oude essen. De door het aangevoerde slib vruchtbare beekdalen van de beide Diepen waren in gebruik als hooi en weilanden. Dat Norg al eeuwen een belangrijk dorp is, blijkt uit de zes brinken die het dorp telt en uit de Hervormde Kerk uit de 13 de eeuw die met haar zadeldaktoren (Friese invloeden) tot de mooiste van Drenthe behoort. Deze kerk neemt een centrale plaats in op de nagenoeg rechthoekige brink die wordt geaccentueerd door de hogere ligging van de kerk en de bege leidende linden-beplanting rondom de kerk. Twee grote, zeer oude (waarschijnlijk in 1671 geplante), snoeilinden domineren nog steeds de Kerkbrink. De oudste kernen van het dorp, daterend van voor 1200, zijn het Oost- en Westeind. Het dorp Norg grenst aan de noordzijde aan een groot boscomplex. Dit boscomplex is pas in het begin van de negentiende eeuw ontstaan. Daarvoor was het een open, sterk geacciden teerd terrein met zandverstuivingen en lage begroeiing. Het huidige boscomplex werd in de loop der jaren aangelegd om deze zandverstui-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 12