HEEMSCHUTDAG IN ONS HOGE NOORDEN Groningen: Boeren en heren in het Zuidelijk Westerkwartier Tineke Vooijs, Pieter WoudstraSjoerd Jantzen Het landschap met alles erop en eraan in het noorden van Nederland. Dat staat centraal tijdens de Landelijke Heemschutdag op 30 augustus. We bezoeken akkers en weilanden, veenontginningen, vaarten en dwarssloten, bossen en eikenlanen, maar ook lintdorpen, brinkdorpen, kerkjes en vooral vele boerderijen. Passend natuurlijk in dit Jaar van de Boerderij. juni 2003 Heemschut 9 Ewsum af naast het lichaam van haar jong gestorven echtgenoot. In Niebert staat de Iwemaheerd, het enige Groningse steenhuis dat een boerderij is geble ven en de vorm van het oorspronkelijke steen huis bewaard heeft uit het einde van de 14de of het begin van de 15 de eeuw. Steenhuizen waren versterkte woningen waar ook omwonenden konden schuilen in tijden van oorlog. Toen de tijden veiliger werden, vergrootten de eige naars hun steenhuis vaak tot een borg. Het Iwemasteenhuis is in de 19de eeuw verbouwd. Het huis was lang in het bezit van de Iwema's en wordt nog steeds bewoond door een afstammeling van deze familie. De woning is niet te bezichtigen, de tuin wel. Bij het bezoek aan de kerk van Niebert zijn de tekens van de vroegere invloed van de Iwema's in Niebert te zien. De tocht gaat verder via Nuis (Coendersborg) naar Marum. Daar wordt een bezoek gebracht aan de monumentale boerderij Oosterheerd, een modern veeteeltbedrijf met een melkrobot. De boerderij met dwarsschuur is gebouwd in 1862, met materiaal van de vorige Oosterheerd die met de boerderij Westerheerd reeds in de Middeleeuwen in het bezit was van klooster Trimunt. Oosterheerd is een Friese boerderij van het kop-hals-romp type, waarvan de hals Het Zuidelijk Westerkwartier Het Westerkwartier ligt in het zuiden van Groningen. Het bestaat uit twee delen die worden gescheiden door de spoorlijn van Groningen naar Leeuwarden. Het Noordelijk Westerkwartier heeft een kwelderlandschap, het Zuidelijk Westerkwartier een landschap dat overeenkomsten vertoont met Noord-Drenthe en de Friese Wouden. De excursie van de provinciale commissie Groningen gaat naar het Zuidelijk Westerkwartier. De commissie heeft twee deelexcursies uitgestippeld. De lunch voor beide groepen vindt plaats in het Theehuis Vredewold in Midwolde, gelegen tegenover de kerk van Midwolde, aan de weg naar het landgoed Nienoord. Excursie 1: Boeren en heren in het zuidelijk Westerkwartier' De heren in het Zuidelijk Westerkwartier woonden op de borg Nienoord bij Midwolde. Zij oefenden macht uit tot in Drenthe en Friesland. Vanaf het begin van de 16de eeuw hielden ze zich bezig met het ontginnen van het hoogveengebied ten zuiden van de lijn Midwolde-Marum. De veenarbeiders vestigden zich als keuterboertjes op de verveende grond. De lintdorpen Midwolde, Niebert, en Marum die tijdens de excursie worden bezocht, liggen op de meest zuidelijke zandrug van het Westerkwartier. De akkers en weilanden, begrensd door de karakteristieke houtsingels, strekken zich uit vanaf de weg. De bedrijven en de boerderijen hier zijn over het algemeen niet zo groot. Aan het interieur van de 13 de eeuwse kerk in Midwolde is te zien hoe rijk de heren van Nienoord waren. Het mooiste stuk, het graf monument, is trouwens gemaakt in opdracht van een vrouw, Anna van Ewsum. Zij gaf de opdracht aan de bekende beeldhouwer Rombout Verhulst. Hij beeldde Anna van Boerderij Oosterheerd bij Marum. Een modern veeteeltbedrijf met een melkrobot. De boerderij met dwarsschuur is gebouwd in 1862, met oud materiaal. Oosterheerd is een Friese boerderij van het kop-hals-romp type, waarvan de hals ontbreekt. Foto Anna Huizinga.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 11