Kalender Jaar van de Boerderij 6 Heemschut april 2003 Voergang van een boerderij te Vlaardingen. Kort daarna werd dezelfde Van Geel staatsse cretaris en liet hij de kleine gemeenten in het buitengebied hun gang gaan. Waarmee hij die 1000 ongestructureerde ingrepen in feite institutionaliseerde. Dit kan echt niet, vindt Van Zuijlen. In het rapport Behoud boerderijen met beleid* van de Stichting 2003Jaar van de boerderij wordt gesignaleerd, dat veel boeren emotioneel niet erg betrokken zijn bij de historische waarde van hun boerderij. Is dat ook uw mening. 'Nee, dat vind ik niet. Dat wisselt erg. Een boer ziet, dat zijn historische boerderij te klein is en wil moderniseren. En dan blijkt, dat slopen van een schuur goedkoper is dan restaureren. De subsidieregelingen zijn te ingewikkeld en bovendien te karig. Ze worden wel verruimd door staatssecretaris Van Leeuwen, maar de vraag is of dat ver genoeg gaat.' Ook moet de overheid het fiscaal aantrekkelij ker maken voor een boer om te restaureren. Van Zuijlen ziet daar nog weinig van. Snel alles inventariseren Watje als overheid in elk geval met voorrang kan doen, is heel snel alle boerderijen in ons land inventariseren wat hun cultuurhistorische waarde betreft. De SHBO en zijn provinciale boerderijenstichtingen zijn daar al een tijd mee bezig, maar nog niet op gestructureerde wijze. Van Zuijlen hoopt, dat er nog dit jaar een convenant komt met alle gemeenten en betrok ken instanties om die inventarisatie van de grond te helpen. We hoeven volgens hem niet per se alles te bewaren, maar moeten wel weten wat we aan waardevols hebben om keuzes te kunnen maken. Veel boerderijen kunnen wat Van Zuijlen betreft best woonboerderij Moderne boerderij met losse schuur in Weiwerd bij Delfzijl. worden, als maar rekening wordt gehouden met de historische waarde. Daar kan de nieuwe bewoner ook profijt van hebben. Dubbele bewoning kan het draagvlak voor restauratie vergroten en ook een gecombineerde bestem ming kan goed uitpakken voor het behoud van een boerderij, mits men oog blijft houden voor de culturele waarde van het stuk erfgoed. Maar hoe gaat het vaak in de praktijk? John van Zuijlen wordt een beetje emotioneel als hij uitlegt, hoe onlangs voor de aanleg van een stukje snelweg van 9 km in de buurt van Koedijk liefst 15 van de 17 stolpboerderijen werden gesloopt. Omdat het woonboerderijen waren, meende men ze wel te kunnen slopen. Evenementen In het Jaar van de Boerderij worden tal van acti viteiten georganiseerd rond de boerderij. Van begin mei tot juli is er 8 weken lang een weekendcarrousel van activiteiten en evenemen ten op centrale boerderijlocaties in het hele land. Er komen filmvertoningen, toneelvoorstellin gen, muziekuitvoeringen en culinaire festijnen rond streekproducten op boerderijen in alle provincies. SHBO-directeur Van Zuijlen verwacht er veel van. Ook trouwens van de grote tentoonstelling De Boerderij in Kasteel Groeneveld bij Baarn tussen maart en novem ber. En in september komt er een Week van het Landschap. Er verschijnt bovendien een boek met ideeën voor de inrichting van herbestemde boerderijen. We houden u op de hoogte. Drs. J. Kamerling is journalist cultureel erfgoed te Amsterdam. Noot Nota Behoud Boerderijen met Beleid. Uitgave Bureau Helsdingen in opdracht van Stichting 2003 Jaar van de Boerderij. maart-november 9 mei-juli 15 mei-17 mei 20 juni-27 juni 13, 14 september 21-25 oktober 25 oktober Tenstoonstelling De Boerderij in Kasteel Groeneveld. Publieksmanifestatie Boerderijestafette Gedurende 8 weken een weekendcarrousel van activiteiten en evenementen op centrale boerderijlocaties in heel het land mei Landelijke Fietsdag met routes langs historische boerderijen Restauratiebeurs. Stichting 2003 Jaar van de Boerderij geeft er informatie Week van het Platteland Open Monumentendag. Thema: landelijke bouwkunst 20-28 september Week van het Landschap. Diverse Provinciale Landschappen organiseren activiteiten. Internationaal ICOMOS-CIAV Congres. Slotmanifestatie 2003 Jaar van de Boerderij. Tevens uitreiking prijs voor Verkiezing Boerderij van het Jaar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 8