of hondenpensionhouder Column Boerderijen april 2003 Heemschut 5 kunst staat vermeld met een beschrijving erbij. Gemeenten moeten bij het maken van hun nieuwe welstandsnota - die eind dit jaar klaar moet zijn - rekening houden met de cultuurhis torische waarden van het buitengebied. Verbouwing van een boerderij in verband met herbestemming: prima, maar dan niet met doorbreking van bijvoorbeeld de oude drie- beukige structuur van de hoeve. Bij een nieuwe bestemming hoort respect voor het oude. Bestemmingsplannen moeten zo worden opge steld, dat zij sloop kunnen tegengaan en soepel zijn met betrekking tot herbestemming. John Van Zuijlen vertelt over een boerderijencom plex bij Enschede, waar de gemeente herbe stemming van een deel van de boerderij tot woonboerderij tegenhoudt met het bestem mingsplan in de hand. Waarom? Zo'n woon boerderij zou ten koste gaan van het woning- bouwcontingent van de gemeente en dat ging de gemeente geld kosten. Toverwoord: herbestemming Het toverwoord bij het behoud van de boerde rijen in ons land is herbestemming. De boer moet namelijk zijn werkveld verbreden om te overleven, vindt ook Van Zuijlen. Hij geeft voorbeelden. Zo kweekt een melkvee houder in Oss sinds kort karpers. Een boer in Houten heeft een hondenpension. Een akker bouwer te Halsteren heeft een wijngaard aangelegd en in Terheijden heeft een boer forellen uitgezet in een vijver, waar hij recrean ten laat vissen. De eerste boer heeft zelfs al zijn schuur omgebouwd tot openbaar zwembad. Ruim 40 procent van de boeren doet er tegen woordig iets bij. Dat zijn geen laatste stuiptrek kingen van zo'n boer, maar zulke initiatieven getuigen van inventiviteit. Bestemmingsplannen moeten daarop inspelen. We hoeven het platteland niet te bevriezen. Moeten het niet tot een Openluchtmuseum maken door er een stolp op te zetten. Dat is de dood in de pot voor het platteland. Maar zoals gezegd moet het Welstandstoezicht ervoor zorgen, dat de veranderingen niet ten koste gaan van de cultuurhistorische kwaliteit van het landelijk erfgoed. De meeste boerde rijen zijn immers onbeschermd. Slechts 7 17de-eeuwse boerderij te Ubachsberg (L), gemeente Voerendaal. Het is nog de vraag of de boerderij wordt gerestaureerd of dat bet verval doorzet zodat sloop onvermijdelijk wordt. procent van de boerenhoeven is rijksmonument en nog zo'n 3 procent gemeentelijk monument. De rest, 80.000 boerderijen, is in feite vogelvrij. De overgebleven boeren moeten echter wel de kans krijgen economisch te blijven functione ren, want functionele boerderijen vormen uiteindelijk de beste garantie voor behoud van die boerderijen. Boos op Van Geel John van Zuijlen wordt boos als hij ziet hoe de huidige regering omgaat met het boerenland schap. 'Neem nu staatssecretaris Van Geel. Als gedeputeerde voor het CDA in Brabant nam hij nog niet lang geleden een cultuurhistorische waardenkaart voor Brabant in ontvangst met daarin de conclusie, dat het niet best gesteld is met de kwaliteit van het Brabantse landschap. Van Geel was geschrokken en zei, dat er naar zijn schatting de afgelopen decennia 'zo'n 1000 ongestructureerde ingrepen zijn geweest, die ons dit landschap hebben bezorgd.' Het gaat hard. Vijftig jaar geleden waren er twee keer zoveel historische boerde rijen als nu. Boerderijen verliezen hun functie door schaalvergroting en ruilver kaveling. Het gevolg is dat windsingels, kerkenpaden, brokjes archeologie, hele boerderijen verdwijnen. Wat behouden blijft, vervalt, want onderhoud is een groot financieel probleem. Je ziet het overal: schoorstenen met sierbekroning en monumentale voordeurpartijen verdwijnen, rieten- of pannendaken houden het niet langer. Zijn boerderijen niet geliefd? Boerderijen zijn juist mateloos populair. Is het niet een van de meest verbreide wensen onder Nederlanders om ergens, bij voorkeur in ons eigen hoge noorden, op een boerderij een romantisch ideaal te kunnen verwe zenlijken? Probleem daarvan is weer dat velen hun ideaal graag een handje willen helpen. Boerderijen worden opgetut met een frutseltje hier en een dingetje daar. Zó gezellig.Bereik je het ideaal niet, dan is er altijd nog een tussenweg: de 'boerde- rette', de nageaapte versie van de opge tutte boerderij. Genoeg negatiefs. Het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) komt met een opsteker. Steeds meer boeren, beweert het CLM, hebben belangstelling voor cultuurhistorisch landschapsbeheer. Onder financiële voorwaarden zijn ze graag bereid hun monumentjes te koeste ren. Dat is interessant. De hoofdvoor waarde: belangstelling voor cultuurhisto rie is dus vervuld. Nu het geld nog. Dat is er niet. De voornaamste aanbeveling van genoemd rapport is dan ook een oproep om financieringsmogelijkheden voor landschapsbeheer te verruimen. Op weg dus naar een echt solide financieel beleid... BertFranssen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 7