Boeren klussen bij als forellenkweker Jaap Kamerling Directeur SHBO: in vijftig jaar ruim de helft van boerderijen verdwenen De afgelopen vijftig jaar is ruim de helft van onze boerderijen gesloopt. Waren er in 1938 nog zo'n 192.000, nu zijn het er nog maar 91.000. En maar 45 procent daar weer van is nog in functie als boerenbedrijf. Meer dan de helft van de Nederderlandse boeren is bovendien ouder dan 50 jaar en tweederde heeft geen opvolger. Verontrustende cijfers uit de mond van drs. John van Zuijlen, directeur van de Stichting Historisch Boerderijonderzoek. Een interview. 4 Heemschut april 2003 De landbouw in ons land is op z'n retour. Het EG-beleid noopt tot verplaatsing van de land bouw naar andere regio's in Europa, wat met subsidiebeleid en heffingen wordt bevorderd. Het infrastructuurbeleid van de regering doet de rest: de aanleg van HSL en Betuwelijn brengt sloop van talloze boerderijen met zich mee. Sommige worden verplaatst, een enkele komt in het Openluchtmuseum in Arnhem, maar ook hier is netto sprake van een flink verlies aan boerenhoeven. Deze ontwikkeling heeft revolutionaire gevol gen voor ons landschap, want de grondgebon den landbouw heeft het Nederlandse land gevormd en de boerderijen zijn de dragers Stroberg met meidoornhaag bij boerderij in de buurt van Zelhem. daarvan. Het verdwijnen van de boerderijen gaat gepaard met een rigoureuze herinrichting van het landschap. Verkavelingspatronen veranderen, oude waterlopen en erfbeplantin- gen eveneens. Daar komt nog bij, dat bij het uitblijven van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening kleine gemeenten wordt toegestaan hun buitengebieden met woningen uit te breiden. De huidige demissionaire regering doet er nog een schepje bovenop en wil de gemeenten toestaan ook bedrijventerreinen in het buitengebied te bouwen. De aanleg van Nationale Landschapsparken is stopgezet en de ontwikkeling van ecologische hoofdstructuren is op een laag pitje gezet. Nederland, dat zo vol zou zijn, wordt nu juist overgelaten aan de bouwdrift van al te ambitieuze gemeente besturen. Volgens Van Zuijlen gaat deze trend in versnelde mate voort. De onderhandelaars bij de kabinetsformatie willen dorpen meer de ruimte geven om de te bouwen. Bovendien pakt de regelgeving in de landbouw vaak slecht uit voor de boerderij. Er wordt nogal eens eenzij dig gelet op de economische aspecten van het bedrijf, meer dan op de cultuurhistorische waarde ervan. Waardenkaarten Heel zinvol is daarom dat de provinciale over heid, samen met de boerderijenstichtingen in streekplannen waardenkaarten opneemt, waarop de kwaliteit van de landelijke bouw- Boerderij te Kerkwerve op Schouwen Duiveland. ;-;'y •- 'V - söfcriü?' ,-vV

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 6