42 Heemschut april 2003 Sobokartti theater, Semarang. Gebouwd in 1930 naar een ontwerp van architect Thomas Karsten. Hij gebruikte landseigen middelen voor constructie en architectuur, zowel voor interieur als exterieur. Foto auteur. stedenbouw tot mondelinge geschiedenis, traditionele kleding, verhalen en liedjes. Op incidentele inhoudelijke of financiële steun na, worden ze bijna allemaal gerund door vrijwilligers die erfgoed een warm hart toe dragen. Ondanks hun enthousiasme en haast niet-afla- tende inzet kampen de verenigingen echter regelmatig met het feit dat de gestelde doelen slechts mondjesmaat en met zeer veel moeite te realiseren zijn. De combinatie van de ogen schijnlijk economische irrelevantie van veel erfgoedobjecten en het weinig stimulerende politieke klimaat creëert een sfeer waarin eerder verwaarlozing dan betrokkenheid wordt beloond - en dus de boventoon voert. De recente illegale afbraak van de Siliwangi-mess in Ciumbuleuit in Bandung, het voormalige Lindetevis-Stokvis kantoor in Medan en het nochtans onzekere voortbestaan van het Sobokarti volkstheater in Semarang zijn slechts enkele van de vele voorbeelden van de manier en de schaal waarop twintigste-eeuwse archi tectuur wordt bedreigd. Indonesisch Erfgoed Jaar Vanuit de gedachte dat een gezamenlijke strijd effectiever zou kunnen zijn, besloten in 2000 de diverse erfgoedverenigingen en hun sympathi santen zich te verenigen in Aejaringan Pelestarian Pusaka Indmesia (JPPI - Indonesisch Netwerk voor de Bescherming van Erfgoed), ondergebracht bij het Centrum voor de Bescherming van Erfgoed aan de faculteit voor architectuur van de Gadjah Mada universiteit in Jogjakarta. Om het erfgoedthema nog beter over het voetlicht te brengen riep JPPI vervol gens 2003 uit tot Indonesisch Erfgoed Jaar (Tahun Pusaka IndonesiaJ - met de bedoeling dit themajaar iedere tien jaar te herhalen. Participanten voor 2003 zijn, behalve de voor de hand liggende lokale erfgoed verenigingen, organisaties als de Yayasan Gedung Arsip (Stichting Gebouw Nationaal Archief), de Ikatan Arsitek Indonesia (Indonesische Vereniging van Architecten), de Bali Foundation, het Pusat Dokumentasi Arsitektur (Documentatiecentrum voor Architectuur) en diverse universiteiten. Onder de vlag van het Indonesisch Erfgoed Jaar 2003 organiseert JPPI landelijk vier activi teiten: een internationaal seminar en works hops over de behandeling van erfgoed in Azië, de uitvoering van een Indonesisch handvest over conservering, een reizende tentoonstelling en een daarbij horende tentoonstellingcatalo- Siliwangi Mess, Bandung. Ondanks bescherming van de 'Undang-undang Republik Indonesia nomor 5 tahun 1992 tentang benda cagar budaya' die wijziging of afbraak zonder vergunning van het gebouw niet toestaat, werd dit vanwege zijn prachtig uitzicht door Soekarno bewonderde monument onlangs afgebroken. Foto Harastoeti Hartono. gus. Daarnaast organiseren alle individuele groepen hun eigen, reguliere programma's: erfgoedweken, rondleidingen, lezingen, publi caties, nieuwsbrieven, en wat dies meer zij. Ik wil niet afdingen op het belang van het creëren van bewustzijn bij vakmensen en alge meen publiek en op de noodzaak om kwesties als behoud, juridische en institutionele aspec ten aan de orde te stellen en deskundigheid te stimuleren. Dit zijn onvermijdelijke voorwaar den voor een erfgoedbeleid. Maar ze vormen op zichzelf (nog) geen garantie voor de formu lering, en uitvoering van zo'n beleid. De gebrekkige of zelfs ontbrekende handhaving van de Monumentenwet is daarvan een voor beeld. De voortgaande afbraak van erfgoed in alle delen van Indonesië en uit alle perioden maakt duidelijk dat er nog veel werk te verrichten is. Ik hoop daarom van harte dat de organisatoren van het Indonesisch Erfgoed Jaar lang en hard aan de bel zullen trekken - opdat niemand kan zeggen dat hij de bel niet heeft horen luiden. Nadere informatie over JPPI, het Indonesisch Erfgoed Jaar 2003 en de activiteiten van de lokale verenigingen: www. indonesiapusaka. org. Drs. P.K.M. van Roosmalen is architectuurhisto rica aan de TU Delft. Ze werkt aan een dissertatie over stedenbouw in Nederlands -Indië tussen 1905 en 1950.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 44