Kneppers restaureert Kropholler-kerk Jaap Kamerling Aannemer deelnemer op de Restauratiebeurs Een rooms miniatuurstaatje. Zo kun je de Linnaeushof noemen, gelegen in de Amsterdamse Watergraafsmeer tussen Middenweg en Linnaeusparkweg. Het is geheel in middeleeuws-romaanse bouwstijl opgetrokken en vrijwel helemaal gebouwd door één architect: A.J.Kropholler. In het woonbuurtje heerst een serene rust, die alleen zachtjes wordt onderbroken door tennis spelers, die een balletje slaan op de met groen afgeschermde tennisbanen midden in het buurtje. Aannemer Sander Kneppers binnenkort deeelnemer op de Restauratiebeursis bijna klaar met de restauratie van de kerk in het buurtje. Een Kanjer project. 34 Heemschut april 2003 De met vriendelijk rood baksteen afgewerkte woningen worden gedomineerd door de al even roodbakstenen Kerk, gewijd aan de Heilige Martelaren van Gorcum. Ook wel Hofkerk genoemd, met zijn indrukwekkend voorfront en als aardig detail een gebeeldhouwde Pelikaan van Mendes da Costa. De pelikaan voedt drie jongen met haar eigen bloed door zichzelf in de borst te prikken, het symbool van Christus, die zijn eigen bloed offerde. De kerk, net als de hele buurt door Kropholler gebouwd, een drie- beukige kruisbasiliek, heeft een gigantisch zadeldak als middenschip en een dikke viering toren. De achterzijde van de kerk met zijn ronde absis, zij- en devotiekapellen oogt een stuk vriendelijker dan het strenge voorfront. De kerk is geheel omgeven door een voor Amsterdamse begrippen unieke greenery met onder meer een kolossale beuk en een Heilig Hart beeld. Rooms bastion Het roomse bastion, dat gebouwd werd eind jaren '20, wordt gecompleteerd door het Clara klooster, thans woonappartementen, in dezelfde stijl gebouwd door de gebroeders Kraayvanger, en twee scholen. Roomse gezin nen hoefden hun veilige buurtje niet uit. Op de straathoeken dreven katholieke middenstan- Interieur H.H. Martelaren van Gorcum Kerk. Linnaeushof, Amsterdam. Architect van deze driebeukige kruisbasiliek van eind jaren 20 is A.J. Kropholler. De spanten in het gewelf zijn van cederhout. Foto's Ernest Annyas.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 36