rvv O Jv IV trCtUtZol 26 Actief april 2003 NOORD-BRABANT Zwartboek over Brabantse boerderijen Oirschot Twee weken voor de nationale start van hetjaar van de Boerderij trokken de 112 bij de stichting Brabants Heem aangesloten heem kundekringen krachtig aan de bel. Aanleiding was het zwartboek van de commissie voor boer- derijenzorg, waarin Brabant wordt afgeschil derd als de provincie die de minste aandacht aan de dag legt voor de boerderij als beeld- bepaler van het landelijk gebied. Tijdens een oriëntatieochtend op zaterdag 25 januari in Oirschot deden de vele aanwezigen een dringend beroep op de Brabantse gemeen tebesturen en op de provincie om cultuurhisto risch belangrijke boerderijen te beschermen tegen sloop, verval en misvorming door verkeerde verbouwing. Plaatsing op de Rijksmonumentenlijst en gemeentelijke monu mentenlijsten is daartoe een middel; bescher ming via bestemmingsplannen is een andere mogelijkheid. Op die monumentenlijsten staan echter nog geen duizend van de (afhankelijk van de inventarisatie) 2.500 a 10.000 cultuur historisch waardevolle Brabantse boerderijen. Veel gemeenten hebben nog geen eigen monu mentenlijst of er staan (vaak onder druk van de publieke opinie) te weinig boerderijen op. In de laatste vijftien jaar is 3 7 van de Brabantse boerderijen gesloopt; 22% is door verbouwing vaak zodanig misvormd, dat nauwelijks te zien is dat er ooit van een boerderij sprake is geweest. Dat is over het algemeen geen kwestie van geld - aan verbouwingen wordt in de meeste gevallen een aanzienlijke som uitgege ven - maar van onkunde, onwetendheid of ongeïnteresseerdheid. In het kader van de reconstructie van het Brabantse platteland zouden eigenaren van een te hérbestemmen boerderij inspiratie op moeten kunnen doen uit een ideeënboek met voorbeelden van cultuur historisch verantwoorde verbouwingen en restauraties. Bovendien - zo bleek uit de suggesties tijdens de ochtend - zouden er meer architecten moeten komen, die zich hebben gespecialiseerd in de restauratie van historische boerderijen. Hier ligt een taak weggelegd voor de opleidingen. 'Boerderettes', semi-burgalows, dakkapellen op het stalgedeelte, aluminium kozijnen, rol luiken, tuindeuren, voordeuren met glas- en smeedwerk; Huub Oome, technisch adviseur van de Bond Heemschut in Brabant en tevens samensteller van het zwartboek, liet aan de hand van foto's tientallen voorbeelden zien van hoe het niet moet. Welstandscommissies bekij ken alleen maar of voorgenomen verbouwin gen voldoen aan 'redelijke eisen van welstand'. Verder zijn niet-beschermde boerderijen nage noeg 'vogelvrij'. Ze kunnen vaak zonder meer worden gesloopt of door burgers (en boeren) zodanig worden verbouwd, dat ze elke cultuur historische waarde verliezen. Voorzitter Ineke Stronken van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur vroeg daarnaast nog uitdrukkelijk aandacht voor twee verbou wingsaspecten die buiten de beschermings normen vallen: het interieur en de boerener ven. Te vaak verdwijnen bij verbouwingen zaken als authentieke bedsteden of fraaie schouwen; te vaak ook worden erven waar zich in vroeger tijden een belangrijk deel van het boerenleven afspeelde onherkenbaar verminkt. Het Brabantse platteland verloedert in zeer snel tempo; elk jaar stoppen honderden boeren met hun bedrijf. Hun boerderijen krijgen dan veelal een andere functie. Als dat leidt tot verbouwingen en aanpassingen, oké, maar dan wel met oog voor het cultuurhistorische erfgoed, was de eensluidende conclusie van inleiders en toehoorders. De Brabantse heemkundekringen gaan in dit Jaar van de Boerderij in elk geval gemeentera den en Provinciale Staten onder druk zetten in de hoop, dat die de colleges van B en W en GS dwingen tot maatregelen om paal en perk te stellen aan verdere aantasting van het Brabantse buitengebied. Jan Kennen, PR-medewerker van Heettischut Brabant. ZUID-HOLLAND Landgoed park Te Werve Rijswijk In een vorige editie van het tijdschrift werd al uitgebreider op de problemen rond het bouwplan De Nieuwe Burght in gegaan. Het betreft hier een groot woongebouw langs de Van Vredenburghweg in Rijswijk, gedeeltelijk op het grondgebied van het te slopen zwembad De Wervel en op een in onbruik geraakt sport terrein dat al dan niet deel zou uitmaken van het historische landgoed Te Werve in Rijswijk. Het landgoed is al jaren van rijkswege beschemd en maakt onderdeel uit van de Rijswijkse landgoederenzone. Dit gebied is absoluut van regionaal belang als een van de grootste en cultuurhistorisch meest waarde volle 'longen' binnen groot Den-Haag. Voor het sportterrein loopt nu ook een aanvrage rijksbescherming, waarmee het voor lopig als beschermd rijksmonument behandeld moet worden in het geval van een bouwaan- vraag. Op vrijdag 17 januari belichtte Heemschut de schadelijke gevolgen van het bouwplan, zoals te formuleren op grond van artikel 11 van de monumentenwet 1988. Door de korte voorbereidingstijd moest Heemschut zich concentreren op de hoofdzaken en dat pakte heel goed uit. Beschadiging, verstoring en ontsiering zijn alle drie het gevolg voor Te Werve en de landgoederenzone van dit bouw plan in deze vorm. Heemschut legde uit waarom en liet het er verder bij. Met name het wijzigen van de ruimtelijke orde op het land goed weegt voor Heemschut zwaar: als De Nieuwe Burght werkelijkheid wordt, verliest het eeuwenoude hoofdgebouw zijn belang als zwaartepunt op het landgoed. Dit mag toch een fikse verstoring heten, daarenboven wees Heemschut nog op de aantasting van de verhouding tussen bebouwd en onbebouwd en het ontnemen van het zicht op het landgoed door dit breed uitgemeten woongebouw. Voor de gehele tekst van de inspraak: zie www.heem- schut/nl/zholland. Voordijk Barendrecht Barendrecht Reeds geruime tijd lijken er sloop- en nieuwbouwplannen te bestaan rond de boerderij Voordijk 406 in Barendrecht. Het gaat hier om een gemeentelijk monument. Onder de rook van Rotterdam en met de hete adem van Dordrecht in de nek verandert ook Barendrecht in rap tempo van een boerendorp in een 'verstedelijkte plattelandsgemeente' zoals dat onder planologen heet. De technisch adviseurs van Heemschut zijn kort geleden de boerderij gaan bekijken. Hij is gewit en de oorspronkelijke dakbedekking ontbreekt inmiddels. De nog aanwezige ankers en andere details wijzen toch op een bouwdatum in de 18de misschien zelfs de 17de eeuw. Er is met weinig middelen heel veel van te maken, temeer daar nog wel foto's aanwezig zijn uit de vorige eeuw waarop bijvoorbeeld de authen tieke luiken en vensterindeling nog te zien zijn. Zelfs voor toekomstige eigenaars met uitge sproken eigentijdse woonwensen zijn er binnen de plattegrond voldoende mogelijkheden om die te verwezenlijken, en dan met nèt dat histo rische accent in exterieur en interieur dat hier de meerwaarde vertegenwoordigt ten opzichte van het wonen in de zoveelste catalogus-boer- derette. Voor Barendrecht als dorpsgemeen schap valt er winst te boeken in het behoud van karakter en identiteit als voormalig boeren dorp. Julianastraat 2-4 Alphen Alphen aan den Rijn Via Heemschutleden uit Alphen bereikte ons het verzoek de aanvraag voor rijksbescherming die ze bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ingediend hebben,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 28