Excursie Gelderland Excursie Groningen Excursie Zuid-Holland Service 23 Het Noordelijk Veluwegebied, za. 24 mei De Provinciale Commissie Gelderland wil met de jaarlijkse excursie op 24 mei het noordelijke Veluwegebied onder de aandacht brengen. Vanaf het vertrekpunt NS-station Ede-Wageningen start de busrit over de Veluwe naar Nijkerk, waar niet het middel eeuwse stadje het doel is, maar het stoomgemaal Arkenheem, ook wel aangeduid met 'Hertog Reynout'. Na de rondleiding volgt een busrit naar Elburg door het gebied van de zogenaamde Overveluwe, daar waar het kleilandschap langs de Zuiderzee de Veluwse zandgron den ontmoet. We lunchen in Elburg. Tijdens de rondleiding leren we het oude versterkte stadje kennen. Uniek voor Nederland is het geometrische grondplan, waarin alleen de kerk schuin is geplaatst. Een korte wandeling brengt ons naar het landgoed Old Putten, waar we worden ontvangen in het landhuis (18de eeuw) dat is gebouwd op restanten van het in 1482 verwoeste kasteel Hof Old Putten. We gebruiken hier de thee, waarna de bus ons terugbrengt naar Ede-Wageningen. We rekenen op uw enthousiaste gezelschap. N.B. Een artikel over de polder Arkenheem vindt u op de website van Gelderland: www.heemschut.nl/gelderland. Aankomst en vertrek: NS station Ede-Wageningen (EW). De bus staat aan de Wageningse kant. 9.25 u.: vertrek NS station EW Ca. 17.15 u.: aankomst NS station EW. Aanmelding graag zo spoedig mogelijk schriftelijk (naam, adres, tel.nr.) bij PR-medewerker mw. R. Koning, Oude Haven 15,6511 XE Nijmegen én onder gelijktij dige overmaking van 3 5,- op postbankrekeningnr. 29 93 05 t.n.v. Bond Heemschut PC Gelderland te Doesburg. Inschrijving gaat op volgorde van binnenkomst van aan melding en betaling. Informatie: tel. (024) 32 31 097 of (024) 32 30 419. excursie: voor leden 27.50, voor niet-leden 30. Opgave door het overmaken van dit bedrag uiterlijk 25 mei naar rekening nummer 402628489 t.n.v. de P.C. Groningen van de Bond Heemschut, 9406 EC Assen onder vermelding van: excursie Hogeland. (Onze penningmeester woont in Assen). Het aantal deelnemers is beperkt tot 50 personen. Bij over- intekening wordt onmiddellijk gerestitueerd. Wilt u tegelijk met het overmaken van het bedrag bericht sturen naar onderstaand adres, zodat we het aantal deelne mers zo snel mogelijk weten? U krijgt uiterlijk in de week voor 14 juni bericht of u aan de excursie kunt deelnemen. Meer informatie kunt u krijgen bij M.J.A. Vooijs (050-3181645), Haddingestraat 24, 9711 KD Groningen. Foto's van de boerderijen die we bezoe ken, staan op de Groningse pagina van de Heemschut website. Burgers en boeren in de Alblasserwaard, za. 24 mei In het jaar van de boerderij natuurlijk aandacht voor mooie, oude boerderijen, maar ook aandacht voor de verhouding en het verband tussen stad en platte land. In de ochtend zijn we eerst te gast in het Tolhuis van Gorinchem. U wordt geacht op eigen gele- Het Hogeland, za. 14 juni 2003 Het thema van deze excursie is: de Groninger boeren en het land schap. We organiseren deze excursie in samenwerking met de Vereniging Wierde Dijk. Een van de activiteiten van Wierde Dijk is het schurenproject. Architect Jan Giezen heeft schuren ontworpen die passen bij bestaande karakteristieke Groninger boerde rijen. Met behulp van o.a. Belvederesubsidie zijn er inmid dels twee schuren gebouwd. Beide gaan we bekijken. Harm Westers, voorzitter van de vereniging 'Wierde en Dijk' en lid van de Bond Heemschut, wil graag iets over dit project vertellen aan de deelnemers van de excursie. Na de ontvangst met koffie in de stationsrestauratie van het mooie Groninger Hoofdstation vertrek ken we naar Godlinze, waar we de eerste nieuwe schuur bekijken. Na de lunch in 'Spoorzicht' aan de haven in Warffum bezoeken we in Pieterburen de tweede schuur. Vandaar rijdt de bus naar de boer derij Lammerburen in Oldehove. Hier bevindt zich een informatie centrum over het landschap van noord-west Groningen. Na de thee of koffie maken we een wandeling van ongeveer 3 km langs het Reitdiep en over de bloeiende dijk vanwaar we een uitzicht hebben over het oude kwelderlandschap van Humsterland. (Wandelschoenen of laarzen meenemen.) Op zaterdag 14 juni verzamelen we rond 10.15 in de stations restauratie 'de Brasserie' van het Hoofdstation van Groningen voor een kop koffie. Om 10.45 vertrekken naar Godlinze. De bus staat klaar voor de bewaakte fietsen stalling aan de oost zijde van het station. Daar komen we tussen 17.30 uur en 18.00 uur terug. De kosten van de genheid naar het Tolhuis, Molenstraat 109 te komen, de dag begint daar om 10.00 uur. Ontvangst met koffie en bezichti ging Tolhuis. Er wordt het nodige verteld over het waterbeheer in de Alblasserwaard. Aan het eind van de ochtend gaan we met de bus naar museumboerderij De Koperen Knop. Hier wordt u een lunch aangeboden, waarna de boerderij bezichtigd kan worden met een korte inleiding. Tegen drie uur 's middags schepen wij ons in om over de rivier de Giessen in de rich ting van Hoornaar te varen met onderweg tekst en uitleg over hetgeen op de oevers te zien is. Tegen vijf uur zijn we dan aan het eindpunt en wordt u met de bus naar Gorinchem NS gebracht. De prijs van deze geheel verzorgde dag bedraagt 40 per persoon. U kunt zich schriftelijk met naam en adres (in verband met de te versturen bevestiging) en het aantal personen opgeven bij de secretaris: drs. C. dejong, Dr. Lothlaan 15, 2481 AB Woubrugge. Tegelijkertijd wordt u verzocht de kosten van deel name over te maken op rek nr. 3572.16.067 van Heemschut Zuid-Holland te Sassenheim. Haast u, want vol is vol. U kunt inschrijven tot en met 10 mei, annuleringen na 15 mei kunnen niet meer gerestitueerd worden. Broek in Waterland. Foto Bert Franssen. april 2003

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 25