Jargon Gebint AMtC bovensckmyéynl- iwuetythhé bonLweriy naefd span bafck. worm Wiinhand sttjj ba lek. worm C romséy crybee/ moerp/aeè i/oc^ee/ r/'b baJcb noel Oud-Hollandse kap met termen bestek ijS? (Gorinchem, Doelen) april 2003 Heemschut 19 timmerd. Een houten spiltrap leidt naar de zolder. In de aanvraag wijst Heemschut ook op de gave staat van de stallen, waaronder de paar denstal. Op 13 maart zou de gemeenteraad van Naaldwijk zich uitspreken over de kwestie - het resultaat was bij het ter perse gaan nog niet bekend. Begin januari heeft een hoorzitting plaatsgevonden waarvoor Heemschut door onbekende oorzaak geen uitnodiging heeft ontvangen. Heemschut overwoog vóór de 13 de maart nog een aanvullend schrijven tot de raad te richten. Het voorstel aan de raad zoals gefor muleerd door B Wis overigens positief. Daar de boerderij buiten de bebouwde kom ligt, zullen ook de provincie en de Raad voor Cultuur gehoord worden. Dit hele pakket adviezen gaat dan naar de minister van Onderwijs, Cultuur en Welzijn, lees: de Rijksdienst, die op het eind van de zomer de knoop hoopt door te hakken. Een schaatsmuseum? Op dit moment wordt de schuur van de boerde rij gebruikt door een aantal Westlandse schaats liefhebbers. Een van hen heeft in de loop der jaren antieke schaatsen en andere aan het schaatsen verbonden voorwerpen verzameld. Telefonisch overleg tussen Heemschut en een initiatiefnemer van het schaatsmuseum leert dat men in de boerderij terecht is gekomen bij gebrek aan beter. Hoe sympathiek en bewon derenswaardig ook, het schaatsmuseum - in oprichting zullen we maar zeggen - zal gewoon rekening moeten houden met de financiële kant van de zaak. In het Westland gaat het gerucht dat men niet gelukkig is met de aan vraag voor rijksbescherming door Heemschut, daar die op termijn tot gevolg heeft dat de collectie schaatsen elders moet worden onder gebracht. Dat is inderdaad zo, maar niets doen zal nog verdere achteruitgang en verval tot gevolg hebben, die dan eveneens noopt tot het opgeven van de tentoonstellingsruimte. Alleen is dan het Westland een belangrijk monument kwijt uit de tijd vóór de glastuinbouw. Zoveel gebouwen uit de 16de eeuw heeft het Westland niet meer. Over de toekomstige functie tast ook Heemschut nog volkomen in het duister. Dat die bestemming gevonden moet worden, is duidelijk, want de eigenaar is op leeftijd en hij en zijn vrouw wonen heel plezierig in hun moderne huis. Wie zei er ook alweer dat momentenzorg saai en stoffig is? Deze zaak kent zoveel aspecten van financiële, ruimtelijke en verkeerstechni sche aard dat zelfs een veelzijdige en deskun dige commissie als die van Heemschut Zuid- Holland er nog geruime tijd zijn handen vol aan heeft. Drs. L. van der Meule is lid van Provinciale Commissie Heemschut Zuid-Holland. De eerste aflevering van Jargon in dit Jaar van de Boerderij heeft enkele reacties opgeleverd, die elders afgedrukt. In het artikel van Reinders over de Groningse boerderij in dit nummer, maar ook elders, komt veelvuldig het woord gebint of een combinatie met dit woord voor. Het gebint, zegt Haslinghuis, is een samenstel van een bint (balk) met twee vrij staande schuine stijlen en bijbehorende hoekverstijvingen (verstevigingen). Op de tekening zijn van boven naar beneden afge beeld het nokgebint, schaargebint en het muurgebint. Een constructie van kap- gebinten, bestaande uit één of meer schaar- gebinten op elkaar, is typisch voor de Nederlanden en wordt gewoonlijk Oudhollandse kap genoemd. Bladerend in Haslinghuis en de schier eindeloze verwijzingen volgend, vindt men een uitgebreide terminologie die enerzijds verwarring oproept, maar anderzijds duide lijkheid schept. Opvallend is dat een groot deel van de termen pas in de loop van de 20ste eeuw is ontstaan. Bestudering van een ingewikkelde kapconstructie noodzaakt tot eenduidigheid. Een gebintbalk bijvoorbeeld is een dek- of tussenbalk. Een dekhalk is een gebintbalk die aan beide einden is gelegd op de stijlen, terwijl de tussenbalk is iwgelaten tussen de stijlen. En dan spreekt men van een ankerbalk- gebint, wanneer er sprake is van twee verti cale stijlen en een horizontale balk, waarbij de ankerbalk verankerd is met een of twee wiggen of pinnen. Zo heet een balk over schuin geplaatste (geschaarde) stijlen in een kapgebint een schaarbint, ook wel scheergebint of poot- gebint genoemd. Kortom, voor de duidelijkheid: bint vertaalt men met balk en bij gebint is er sprake van een constructie van balken en stijlen. Een stijl is in dit geval een loodrechte of schuin staande stut. Stijlen ondersteunen een kap. Een stijl kennen we ook weer in combinatie met een deur- of een raamstijl. En zo kan men in het labyrint dat 'Bouwkundige termen' heet, blijven ronddwalen. Reacties en suggesties zijn welkom. Deze zenden aan redactie@heemschut.nl Het standaardwerk op het gebied van hout constructies is: H. Janse Houten kappen in Nederland 1000-1940'. Delftse Universitaire Pers in samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Zeist, 1989. eycket?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 21