n Ml 18 Heemschut Samengestelde balklaag, moer- en kinderbinten, in het voorhuis. De console verwijst naar een bouwdatum rond 1600. voor kort zijn boerenbedrijf uitgeoefend. Hij woont overigens al tientallen jaren in het vlakbij de boerderij gebouwde moderne huis. Tijdens het tweede bezoek kunnen er opnamen van het interieur gemaakt worden. De Heemschut bezoekers beloven de eigenaar hem van alle verdere stappen op de hoogte te houden en gaan verder met onderzoek. Het weer in goede staat brengen van een dergelijk toch omvangrijk geheel en het zoeken van een nieuwe bestemming zal moeizaam en ingewik keld genoeg zijn, maar er is nog meer aan de hand. Een beter toegankelijk Westland Al jaren zuchten de kleine kernen in het Wesdand onder steeds toenemende verkeers druk. De groei van de eigen bevolking, maar ook de reusachtige bloemenveilingen in Naaldwijk en Honselaarsdijk brengen nogal wat gerij en geraas teweeg. Wie hier vijf minuten op een willekeurige straathoek staat, krijgt de indruk dat zo ongeveer heel Europa vaker een bloemetje meeneemt. Een bloemetje dat hier gekweekt, geveild en.vervoerd wordt. Reden voor de gezamenlijke gemeenten in het Westland om samen met de stadsgewes ten Haaglanden en Rijnmond en de provincie Zuid-Holland te zoeken naar een goede afwik keling van de verkeersstromen. De oplossing lijkt gevonden in de aanleg van de Verlengde Veilingroute N 222. Die zal echter in de oorspronkelijke trajectkeuze vrijwel direct naast de boerderij via een forse rotonde aan sluiten op de N 213Hoeveel zin heeft het een monument te behouden, met veel kosten te restaureren en vervolgens de omgeving te laten verloederen? Heemschut heeft altijd gestreden voor het monument én zijn omgeving. Tegenwoordig ligt daar dan nog eens de nota Belvedere die stelt dat zaken uit het verleden veel meer een rol moeten spelen in het ontwer pen van het Nederland van de toekomst. Het verleden niet als sta-in-de-weg of rem op de ontwikkeling, maar juist als inspiratiebron en aanjager van ruimtelijke verscheidenheid en kwaliteit. Een en ander is reden voor Heemschut om te reageren op de plan waarin het voorlopig traject werd gepresenteerd. Heemschut heeft die reactie vergezeld doen gaan van een schetsje met het door ons voorgestane alternatief. Dit om enig misverstand uit te sluiten. Officieus is ons inmiddels meegedeeld dat de door ons bepleite wijziging is opgenomen in het traject zoals dat nu de ronde doet langs de betrokken gemeenten. Dat lijkt aannemelijk, temeer daar de Heemschut-variant niet alleen verkeers- en milieutechnisch beter uitpakt, maar vrijwel zeker ook een stuk goedkoper is. Meer is op dit moment nog niet bekend, het is even afwachten. De boerderij zelf De staat van onderhoud van de Vlietwoning is op dit moment ronduit slecht, maar de boerde rij is zeker nog te restaureren, hoewel dat geen jaren meer kan wachten. Een aanvraag voor rijksbescherming loopt en zo lang geniet 'de Vlietwoning' voorbescherming. Mocht het tot bescherming en restauratie komen, dan lijkt een gedegen bouwhistorisch onderzoek wel zo ongeveer het eerste dat moet plaatsvinden. Er doen verhalen de ronde over een bouwdatum in de late 15de eeuw, die kunnen dan tegen het licht gehouden worden. Een datering in de late 16de eeuw is zeker mogelijk. Het historische voorhuis heeft twee ten opzichte van elkaar gedraaid liggende plafonds met samengestelde balklagen op gesneden, houten consoles, die niet uit dezelfde tijd lijken te dateren. In de hoge opkamer zit nog tenminste een gewitte, natuurstenen console, de balklaag zelf is afge- Overzicht van de nu als Westlands schaatsmuseum ingerichte stal. 'i april 2003

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 20