16 Heemschut april 2003 Noord-Hollandse normaalstolp. Catrijp (Schoorl), Heereweg 202. Pentekening Wil de Bie. de statige Westfriese stolpen in de dorpslinten van bijvoorbeeld Twisk, Abbekerk en Schellinkhout willen missen of de verspreid liggende hoeves in de oude polders binnen de Omringdijk? De stadsboerderijen in Enkhuizen, Schagen of Monnikendam? Stuk voor stuk unieke bouwwerken die met hun erf, boom singel, boomgaard, schuur, kap- ofvijzelberg en hek perfect harmoniëren met het door gene raties boeren gevormde landschap. Zelfs binnen een beperkt gebied als West- Friesland is er een grote variatie op het stan daard model. In het westelijk deel zie je voor namelijk het Westfriese type (stal en dars haaks op elkaar gesitueerd), die in de aanwezige lint bebouwingen zeer kenmerkend zijn gegroe peerd. Dit type kent afgeleide en gekeerde vormen met de darsdeur opzij in plaats van aan de voorzijde en dan vaak met een symmetrische voorgevel. In het oostelijk deel daarentegen staan de zogenaamde normaalstolpen, het type dat ook in de droogmakerijen, in Kennemer- land en in de Noordkop staat. Dit type is meestal eenvoudiger van uitvoering met de darsdeur achter en stal en dars evenwijdig aan elkaar. Hout Aanvankelijk was de stolp geheel van hout opgetrokken, met een puntdak steunend op vier palen. Houten wanden, gerabatte darswe- gen en verticaal schotwerk of gepotdekselde gevels maakten de stolp winddicht. Daarmee was het gebouw volstrekt anders dan de types in de andere provincies. Volgens architectuur criticus Ids Haagsma is de stolp van origine een maximaal gebouw met een minimum aan middelen. Voor het dak werden houten sparren met riet aan de binnenzijde gebruikt en riet en/of pannen aan de buitenkant. De combinatie van riet en pannen leveren de fraaie dakspiegels op met trapgevel-, Lodewijk- of eenvoudige rechte motieven. Achter de voordeur, die soms verwerd tot een fraaie staatsiedeur, bevond zich de pronk- of opkamer, vaak boven de kelder. Hier werden de officiële gelegenheden gevierd. De boerenfamilie woonde meestal opzij, bij de stallen, waar zich ook de dagelijkse toegang bevond. Wanneer het vee van stal naar de wei verhuisde, gunde de boer zich meer ruimte met het inrichten van de zogenaamde zomerstal. Voorbij? Boeren in een stolp is voorbij. Een stolp met een veestal is een zeldzaamheid geworden. Om bedrijfseconomische reden vooral, maar ook om reden van stank- en geluidsoverlast. Het boegeroep van Decibel 28 kon niet langer door de beugel. De dagelijkse gebruiken van een eeuwenlange agrarische traditie zijn hiermee verdwenen. Niet alleen het gebruik van de boerderij veran dert, de omgeving verandert mee. De steden en dorpen dijen uit, schuiven de weilanden in, de akkers op. Fantasieloze Vinexhorizonten rukken op en bepalen op steeds meer plaatsen de nieuwe uitzichten. De N242 richting Edam geeft zo'n beeld. Gelukkig bepalen drie stoere stolpen nog nadrukkelijk de skyline, maar o wee als die zouden verdwijnen, dan bepaalt de onrustige daklijn van de oprukkende woonwijk en een grove schuur het uitzicht. Het uitzicht op wat, vraag je jezelf af. De welvaart vertaalt zich in opzichtige villa's en de economie in de komst van bedrijventerreinen met potsierlijke gebouwen. De toenemende infrastructuur eist eveneens zijn tol door een onbarmhartige en schaalloze aantasting van landschap en dorp, waar men soms asfalt aantreft tot onder de vensterbank. Kortom, de stolpboerderij staat onder druk, terwijl er elk jaar wel een stuk of tien door brand verloren gaan. Is het dan binnenkort echt voorbij en staat de laatste stolp in het museum? Wat de boerderijenstichting betreft niet. De belangstelling voor de boerderij is sterk Voormalig wees- en armenhuis in Noord hollandse langhuisstolp, Schagen, Noord 118. Pentekening Wil de Bie. gegroeid en de waardering voor het object enorm gestegen. Iets dat zich bijvoorbeeld vertaalt in de prijzen op de markt en in de moeite die mensen in de buurt nemen om stolpen in de gevarenzone te redden. Voor elk geval moet in de meeste gevallen een aparte oplossing gezocht worden. Beleid op provinciaal en gemeentelijk niveau moet dat mogelijk maken. Zo moet er gezamenlijk gezocht worden naar mogelijkheden voor boer derijcompensatie en naar nieuwe functies voor stolpen. Wonen in combinatie met anderen en/of werk moet mogelijk gemaakt worden en gestimuleerd. Zorgboerderijen is een fenomeen dat zich thans in gunstige zin ontwikkelt. Zo ook de mogelijkheden voor logies bij de boer. Voor het in stand houden van bouwdetails moeten fondsen vrijgemaakt worden: schoon heid van een (stolp)boerderij is vaak een optel som van fraaie en bijzondere bouwelementen. De boerderij-inventarisatie moet inzicht geven in het aantal boerderijen en de staat waarin ze verkeren, een project dat in Noord-Holland in dit Jaar van de Boerderij wordt afgerond - in Noord-Holland gaat de teller in de richting van 4.500 stolpen. Een enorme klus die alleen geklaard kon worden door de inzet van vele historische verenigingen en vrijwilligers. Het Jaar van de Boerderij moet de belangstelling voor de landelijke bouwkunst verder stimuleren en tot een toekomstvisie leiden. Kijk voor acti viteiten op www.jaarvandeboerderij.nl of op www.boerderijenstichting.nl. Alleen dankzij krachtige steun is de toekomst voor de stolp, net als die trotse Beemster boerderij aan de Middenweg Niet zonder hoop (Met medewerking van Mart Groentjes) W. Messchaert is bestuurslid van Boerderijen- stichtingNoord-Holland Vrienden van de Stolp'.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 18