De stolp: de piramide van Noord-Holland Willem Messchaert Geschiedenis van een kwart eeuw boerderijenbehoud Wat zou het landschap in Noord-Holland zijn zonder boerderijen? Zonder de nog overgebleven 6.000 boerderijen van voor 1940? Het zou een beeld opleveren van snippers platteland met daarin moderne agribussinessindustrieachtige complexen en kassen zonder referentie met het agrarisch verleden. Het is een spookbeeld, dat best werkelijkheid kan worden, als we niet oppassen. Dat de historische boerderij geheel uitsterft, wordt verhinderd door de monumentenwet. Maar dat betekent 400 beschermde historische boerderijen, verspreid over geheel Noord-Holland... Heemschut Gaat het slecht met de boerderij in Noord- Holland? Ja, dat constateerden de oprichters van de BoerderijenstichtingNoord-Holland al in 1978. Er was een sluipend proces van verloede ring aan de gang bij de gepuntdakte stolpboer derijen, ingeleid door de grootschalige veran deringen in de agrarische bedrijfsvoering. Historische boerderijen waren niet langer geschikt voor de moderniserende boer en werden bij bosjes overcompleet, gesloopt of op z'n minst grondig a-historisch aangepast en verbouwd voor a-typische functies. Een alge mene waardering vanuit de burgerij en overhe den was destijds nog ver te zoeken. Zeker was de belangstelling voor de onder druk staande stolp groeiende. De succesvolle tentoonstelling De stolp te kijk van de Culturele Raad Noord- Holland in de Boterhal te Hoorn - met Schilstra, Westfries Museum en Westfries Genootschap aan de basis daarvan - had in 1978 namelijk veel losgemaakt. Tegelijkertijd verscheen er een boek onder dezelfde titel en in het vervolg werden op geregelde tijden zittingen van een adviescommissie georganiseerd om oude en Stolpboerderij in Warmenhuizen. Foto's Mart Groentjes.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 16