SPULTSJES IN FRYSLAN Peter Karstkarel 70 a 80 jaar oude 'krimpjesboerderijen' of landarbeiderswoningen Spultsjes heten ze. Schilderachtige ensembles in het Friese landschap die een prachtig brok sociale geschiedenis vertellen. Spultsjes of 'waldspultsjes' zijn de kleinst mogelijke boerderijen die in Fryslan vooral in het oosten en zuidoosten, de Wouden, de 'Walden', zijn gebouwd. Er is geen bevredigende Nederlandse naam voor. Maar de sporen van spultsjes worden schaars. 70 a 80 jaar na hun ontstaan zijn ze niet vogelvrij, maar ze lopen wel gevaar geleidelijk te verdwijnen. 10 Heemschut april 2003 Spultsje uit een nog vrij gave reeks aan weerszijden van de Janssenstichting in Waskemeer. Uit filantropie gebouwd door de P. W. Janssen's Friesche Stichting in vooral het zuidoosten van Fryslan. Foto's auteur. In de Landarbeiderswet (1918) worden spultsjes 'plaats jes' genoemd en tegenwoordig heten ze kunstmatig ook wel krimpjeswoningen of krimpjesboerderijen. De krimpen zijn de hoeken die de schuur achter het smalle voorhuis maken, waarbij de dakschilden doorschieten. Het zijn woonhuizen met een schuur voor wat klein vee, een koe of voor akkerbouwproducten. Landarbeiderswoningen worden ze ook wel genoemd, omdat de bewoners, naast soms een ander beroep of los werk, met wat landarbeid op een relatief ruim erf klein schalige veeteelt of akkerbouw konden bedrijven. Dat werd 'eigenbouw' genoemd. Tot de landarbeiderswo ningen kunnen ook de vrijstaande huisjes met flinke schuren op ruime erven worden gerekend, al hebben ze niet het boerderijkarakter in vestzakformaat. Ze vormen tezamen een wat vergeten categorie in de architectuurgeschiedenis. Woningwet Spultsjes werden onder het regiem van de Woningwet (1901) tot de Tweede Wereldoorlog in verschillende gemeenten in Fryslan in series gebouwd en vormen soms in, maar vaker buiten de dorpen, schilderachtige ensembles die een prachtig brok sociale geschiedenis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 12