april 2003 Heemschut 9 pende verandering door de aanleg van een slin- gertuin, zoals de Engelse landschapstuin hier wordt genoemd. De vormgeving is asymme trisch, met kromme paden en een vijver; de uitkomende grond vormde een bergje, waarop een tuinhuisje of treurbeuk werd neergezet. Een rode beuk zal in de aanleg niet ontbreken. Vanwege het omvangrijke onderhoud zijn veel van deze tuinen sterk vereenvoudigd, sommige dienen als schapenweide. Dankzij subsidies is en wordt een aantal van deze tuinen in oude luister hersteld, het onderhoud is daarna weer voor enthousiaste tuinliefhebbers. Schaalvergroting Moderne ontwikkelingen in de landbouw laten hun sporen zien. Velen betreuren het, dat als gevolg van schaalvergroting het aantal boeren bedrijven zienderogen achteruit loopt en dat met name in ruilverkavelingen veel boerderijen hun agrarische bestemming verliezen. In het Zuidelijk Westerkwartier, in Westerwolde en in de Veenkoloniën zijn de boerderijen van een omvang, die ze geschikt maakt voor verbou wing tot woonboerderij. In het Noordelijk Westerkwartier, op het Hogeland en in het Oldambt zijn de bedrijfsgebouwen dikwijls zo immens groot, dat het veelal niet gelukt een nieuwe bestemming te vinden. Ook de instand houding van deze boerderijen is nauwelijks nog betaalbaar. Het gevolg is, dat men overgaat tot vereenvoudiging. De sierlijke klassicistische lijstgoot wordt vervangen door een goot van kunststof, de monumentale schoorstenen met sierbekroning worden afgebroken en de riante risalerende en tot de dakgoot doorlopende voordeurpartijen verdwijnen. Ook het onder houd van de kolossale met riet of rode pannen gedekte daken is nauwelijks nog op te brengen. De achtergevel wordt drastisch aangepast, om de steeds groter wordende landbouwmachines doorgang te verlenen. De ontwikkeling van nieuwe boerderijtypen, waarbij de vormgeving en de inpassing in het landschap belangrijke criteria vormen, krijgt te weinig aandacht. Inmiddels gaat de schaalvergroting nog steeds door, gepaard gaande met het oprichten van gebouwen, die zijn aangepast aan een moderne bedrijfsvoering. Veel historische boerderijen verkeren in een slechte staat van onderhoud. Het aanzien van het Groningse landschap is aan veranderingen onderhevig; veel van het oude zal niet behouden blijven. Vanuit cultuur historisch oogpunt is er sprake van verarming. Er zal fors geïnvesteerd moeten worden om dit getij te keren. K. Reinders is bestuurslid van de Groninger Boerderijenstichting. Noot 1 Lutjebosch. Twee eeuwen boerenbestaan op het Groninger Hogeland. Groningen, 2000. Boerderijbouw anno 2003. Boerderij van het Oldambtster type te Zuidbroek. Woon- en bedrijfsgedeelte liggen onder één doorlopende nok. Zeskap boerderij te Schildwolde. Herenboerderij genoemd. Geertsemaheerd te Slochteren. Met Engelse landschapstuin, ook wel slingertuin

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 11