Aalmarkt Column Even mijn geheugen opfrissen. Leiden, jaren zeventig. De toenmalige wethouder Cees Waal (PvdA) van stadsontwikkeling voerde een verbeten gevecht met een brutale aannemer voor het behoud van twee nauwelijks monumentale pandjes aan de steeds mistroostiger wordende Stationsweg. Zo herinner ik het mij, toen studerend in deze stad. En zo is Cees Waal nu de juiste man als voorzitter van de Projectgroep Nieuw Aalmarktplan, een heel breed en deskundig platform, ontstaan uit ongerustheid over het gemeentelijke plan voor een heel grote ingreep in de binnenstad. Heemschut praat mee in de persoon van luis in de pels Hans Bollebakker. Een actiefront van particulieren is pure noodzaak in een stad die de afgelopen decennia een opmerkelijk talent voor de verkeerde keuzes heeft gehad. Al bij aankomst op het station zie je een kanto- renwijk en een academisch ziekenhuis, beide zo treurig, dat een aardige parkeer garage er tot monument kan uitgroeien. Het is de voorbode van nog veel ergs. Een afzichtelijke parkeergarage op een prominente plek, hoek Korenvaarstraat Levendaal, de dodelijk functionalistische naoorlogse wijken, hoogbouw zonder enige allure, een zwak buitenreclamebeleid. En niet te vergeten de demping van talrijke grachten en grachtjes 'door die dominee die wethouder werd', zoals een geboren en getogen Leidenaar vertelde. Ds. A.J. Kret, wethouder van 1970 tot 1974, bedoelde hij. Twee dempingen van hem deed Waal in zijn wethouderstijd weer ongedaan. De echte grote dempingen hadden overigens al eerder, in de jaren zestig, plaatsgevonden, blijkt na een check. Nee, Leiden heeft weliswaar vele monu menten voorbeeldig gerestaureerd, maar de ingrepen en toevoegingen misten meestal kwaliteit. Er was dus waakzaamheid geboden toen er vergaande plannen voor de binnenstad ontstonden. En dan blijkt dat oppositie heel effectief kan zijn. Niet zomaar een strijd voor dat ene pandje aan de Stationsweg dit keer, maar een heel grote ingreep hinderlijk begeleiden, uitmondend in verantwoorde nieuwbouw, die het monument niet dooddrukt. Met nieuwe routes voor het winkelend publiek in de niet zo handzame oude binnenstad. En zelfs een nieuw cultuurplein. Het kan niet op. Beit Franssen 6 I februari 2003 hebben er bij verschillende presentaties over het plan en bij de behandeling in de gemeen teraad steeds de nadruk op gelegd dat zo veel mogelijk bestaande gebouwen zouden worden gehandhaafd. Maar de Leidse bevol king was daarvan niet overtuigd. Aan de hand van het bouwhistorisch onderzoek kon worden aangetoond dat dit maar gedeeltelijk het geval was. Zo zou de Aalmarktschool moeten worden gesloopt. En ook veel van de overige, historisch waardevolle panden, zouden in het stadsvernieuwingsplan verdwijnen. Voor alle organisaties uit de Leidse bevolking was dit de belangrijkste aanleiding om tegen het plan in opstand te komen. Wijzigingen, supervisor Bij verschillende inspraakgelegenheden kwamen vele bezwaren tegen het plan naar voren. In eerste instantie met weinig resul taat, omdat B en W ondanks de bezwaren doorgingen met de uitwerking van het stads vernieuwingsplan, daarbij gesteund door een meerderheid in de Leidse gemeenteraad. Wel werden in het plan ingrijpende wijzigin gen doorgevoerd. Zo werd het plan voor de bouw van een megabioscoop geschrapt en vervangen door de bouw van woningen. Fel bestreden bleef het plan de karakteristieke Aalmarktschool op te offeren voor de bouw van een winkelgebouw, wat volgens B en W essentieel was voor het plan. Ondertussen was er in het overleg over het plan tussen de wethouder en de organisaties van belanghebbenden met veel nadruk op aangedrongen een supervisor aan te trekken. Tot dan toe was het stadsvernieuwingsplan uitgewerkt door gemeentelijke diensten in samenwerking met een projectontwikkelaar. De belanghebbenden uit de Leidse bevol king waren echter van mening, dat een onaf hankelijke deskundige bij de uitwerking van het plan betrokken zou moeten worden. Deze supervisor zou het plan vanuit een positief kritisch standpunt moeten beoorde len en vooral een kwaliteitsverhoging moeten kunnen doorvoeren. Want de bezwaren tegen het plan waren weliswaar vooral gericht op de voorgenomen sloop van bepaalde gebouwen, maar eigenlijk ging het er om dat de kwaliteit van het plan als geheel niet overtuigend was voor alle betrokkenen. Een deskundige supervisor, die ervaring heeft met dit soort complexe binnenstads plannen, zou in staat zijn de kwaliteit van het plan te verbeteren. Het voorstel voor het aantrekken van een supervisor werd uiteindelijk door de wethou der overgenomen. Zoals was gesuggereerd door de Stichting Aalmarktgebied werd hier voor de Rijksbouwmeester benaderd, die drie kandidaten voordroeg. In goed overleg tussen de wethouder, de projectontwikke laar, de buurtvereniging en de Stichting Aalmarktgebied, werd een selectiecommissie gevormd, die prof. ir. Wytze Patijn uit de voorgedragen kandidaten selecteerde. In het selectieproces had Patijn zijn mening over het stadsvernieuwingsplan duidelijk naar voren gebracht. Ook hij was van oordeel dat het plan in verschillende opzichten aanzien lijk verbeterd kon worden. Daarnaast gaf zijn ervaring en autoriteit op het vakgebied vertrouwen aan alle betrokken. De aanstel ling van Patijn als supervisor is, zoals later duidelijk zou worden, van doorslaggevende invloed geweest op de latere planuitwerking. Referendum Inmiddels was eind 2001 een cruciaal moment aangebroken. B en W wilden het stadsvernieuwingsplan nog steeds doorzet ten, ondanks de vele bezwaren uit de Leidse bevolking. In een zeer turbulente vergade ring van de gemeenteraad legden B en W dit plan 'Leve de Aalmarkt' aan de raad ter vast stelling voor. Voorafgaand was door verschil lende organisaties van belanghebbenden uit de Leidse bevolking het initiatief genomen het plan aan een referendum te onderwer pen. De gemeente Leiden kent een verorde ning die dit mogelijk maakt. In een snelle actie waren daartoe de nodige handtekenin gen verzameld. B en W werden dus onder grote druk gezet het plan weer in te trekken. En uiteindelijk heeft deze dreiging de door slag gegeven bij de keuze voor een totaal andere aanpak: niemand had enig voordeel bij het referendum. Het plan werd ingetrok ken, B en W stelden een Projectgroep Nieuw Aalmarktplan in met de opdracht een nieuw plan voor de Aalmarkt te maken. De gang van zaken in de Projectgroep Nieuw Aalmarkt Plan wordt in het volgende artikel beschreven. Ir. R. Onel is secretaris van de Stichting Aalmarktgebied en lid van de Projectgroep Nieuw Aalmarktplan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 8