Heemschut 5 Al jaren lang worden er plannen voor het Aalmarktgebied in Leiden gemaakt. Zo voorzag een plan van halverwege de negenti ger jaren in de bouw van een groot winkel centrum in dit historische stadshart. Hiervoor zou veel historisch waardevolle bebouwing gesloopt moeten worden. Vooral om die reden stuitte het op veel weerstand onder de Leidse bevolking. Het werd geluk kig niet uitgevoerd. Drie a vier jaar geleden begon de gemeente Leiden met de uitwerking van een nieuw stadsvernieuwingsplan. Doordat eerdere plannen steeds weer waren vastgelopen, was de ontwikkeling van het gebied gestagneerd. De omgeving van de Aalmarkt verloederde hierdoor nog meer. B en W waren daarom door de gemeenteraad en vooral door de Leidse ondernemers onder druk gezet zo snel mogelijk met een nieuw plan te komen. Het Aalmarktgebied is rijk aan monumentale panden. Daaronder bevinden zich verschil lende rijksmonumenten, maar ook gemeen telijke monumenten en diverse beeldbepa lende panden. In voorgaande eeuwen is de oorspronkelijke bebouwing op enkele plekken op grote schaal gesloopt en vervan gen door nieuwbouw. Voorbeelden hiervan zijn de Aalmarktschool, de Stadsgehoorzaal, en het warenhuis van V&D. Deze gebouwen vertegenwoordigen nu waardevolle bouw stijlen en hebben een monumentenstatus gekregen. In het verleden heeft vooral het behoud van de monumentale bebouwing veel aanleiding gegeven tot heftige discussies. Ieder plan voor het Aalmarktgebied valt of staat door de wijze waarop met de historische gebouwen wordt omgesprongen. B en W realiseerden zich dit terdege en namen een zeer uitzon derlijke initiatief. Van vrijwel alle panden in het gebied werd de architectuurhistorische en/of bouwhistorische kwaliteit gedetail leerd onderzocht en gedocumenteerd. Dit onderzoek, gehouden van mei '99 tot febru ari '00, werd gepubliceerd in een dik rapport onder de titel Cultuurhistorische verkenning Aalmarktgebied Leiden Het was de eerste keer dat een dergelijk diepgaand bouwhisto risch onderzoek werd uitgevoerd voor een geheel binnenstadsgebied. Ontdekkingen Uit de gedocumenteerde beschrijving van de bestaande bebouwing kwam duidelijk naar voren welk een schat aan historische waarde volle panden nog in het gebied aanwezig is. Maar ook werden er vele interessante ontdekkingen gedaan. Zo werden in het inte rieur van verschillende panden (historisch waardevolle) oorspronkelijke vloer- en kapcontracties achterhaald. Verder bleek dat zich in veel panden nog zeer waardevolle bouwfr agmenten bevinden. Bovendien werd ontdekt dat een pand aan de Breestraat grotendeels bestaat uit een gebouw dat onderdeel vormde van een middeleeuws CatharinaHooster. Dit was niet bekend omdat de voorkant van het pand in het verle den ingrijpend is vernieuwd. Het bouwhistorisch onderzoek speelde een cruciale rol bij de acceptatie van het nieuwe stadsvernieuwingsplan. B en W van Leiden februari 2003 Artist impression van de geplande cultuurtuin Zicht op een nieuwe glazen foyer van de Stadsgehoorzaalillustratie Kuiper CompagnonsRotterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 7