Sn voormalige fabriek van DRU in Ulft Wibo Burgers Het gebied van de Oude BJssel in de Gelderse Achterhoek mag zich erop beroepen de bakermat van de Nederlandse ijzer- industrie te zijn. Nu - zo'n twee en een halve eeuw nadat hier de eerste 'ijzerhut' werd gebouwd - wordt hier met inzet en overtuiging gewerkt aan de totstandkoming van een ijzermuseum. 38 Heemschut Deze streek was de eerste in ons land, waar in bescheiden hoogovens ijzererts in de vorm van het zogeheten ijzeroer opgegraven en gesmol ten werd. Zo'n eenvoudige hoogoven was er al in 1689 aan de inmiddels gedempte Bielheimer- beek in Rekhem nabij Gaanderen. De oudste nog werkende ijzerfabriek is DRU (Diepenbrock en Reigers te Ulft, 'De Olde Hut'). Die kwam in 1754 tot stand. De gieterijen van de eerste generatie maakten onder andere kanonskogels, potten en ketels en haardplaten. Nadien werd nog een aantal ijzergieterijen opgericht in deze streek. Tegen het eind van de vorige eeuw raakte het ijzeroer- ijzererts dat op geringe diepte voorkomt - op. De hoogovens, veelal opgesteld in schuren, verdwenen. Gietijzer was in die dagen echter een veelbelo vend product en daarop richtte zich de produc tie van een toenemende aantal ondernemingen in dit gebied. Vanaf het begin van de twintigste eeuw tot in de jaren zeventig waren hier, van Doesburg tot aan het Duitse Isselburg, acht ijzergieterijen actief. In de jaren vijftig en zestig van de afgelo pen eeuw werkten daar in totaal zo'n vijfdui zend mensen. In de jaren zeventig van de vorige eeuw kwam de neergang: nog vijf van de bedrij ven resteren, maar dan wel met een aangepaste productie en veel minder werknemers. Een van die bedrijven is de voormalige DRU, gevestigd in Ulft. Het is de oudste nog werkende ijzerfabriek, die ooit 1500 werknemers had. Allerlei producten maakte De DRU. Bekend werd het bedrijf vooral door haarden en kachels en door geëmailleerde potten en pannen. Het bedrijf staat op het punt geheel te verdwijnen uit het grootschalige fabriekscomplex aan de Hutteweg in Ulft. februari 2003 Ijzerfabriek met portierslogewaarvoor een IJzermuseum de belangrijkste gegadigde is. Foto's auteur. IJzermuseum in de maak

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 40