februari 2003 Heemschut 35 Jarenlang heb ik me geërgerd aan de kaal gesla gen hoek van de Mauritskade/Von Zesenstraat tegenover het Tropenmuseum in Amsterdam. Een 19de-eeuws bouwblok was daar veel te vroeg gesloopt in afwachting van een nieuwe invulling, die er maar niet kwam. Mijn ergernis heeft echter plaats gemaakt voor vreugde, nu de lelijke, kale hoek is opgevuld met een joyeus hoekcomplex met zachte rondingen. Een rij abstracte roestsculpturen in de geveltuin geven de hoek extra cachet. Een feestelijke entree van een Dapperbuurt, die zich de afgelopen twintig jaar architectonisch enorm heeft vernieuwd. Het is een gebouw van architect Erick van Egeraatdie al geruime tijd van zich doet spreken en inmiddels een schare medewerkers heeft in kantoren te Rotterdam, Londen, Boedapest en Praag. In Boedapest bouwde hij zijn bekende ING-kantoor met bovenop het 19de-eeuwse gebouw een even joyeuze vergaderzaal. Van Egeraat begon als neo-modernist, maar heeft zich later bekeerd tot de moderne barok. Hij zet zich af tegen de strakke gevels, kloeke vormen en stoere materialen van de calvinis tisch geïnspireerde Nederlandse architectuur. Geen strakke dozen met saaie rijen rechte ramen, zoals architect Van Mourik onlangs weer neerzette voor een politiebureau, verder op, in de Linnaeusstraat. Alle krachten in de bouw leiden tot versim peling en eenvormigheid, zei Van Egeraat onlangs in het NRC. Hij wil architectuur, die niet in één keer leesbaar is en daardoor veel rijker. Hij ontwierp voor zijn gebouw tegenover het Tropenmuseum een vriendelijke, ronde hoek met onregelmatig gevormde verdiepingen, die een beetje lijken te dansen. De ronde vormen zijn een leuk antwoord op het appartementen gebouw aan de overkant van de Mauritskade met zijn vloeiende, gebogen lijnen van de Japanse architect K. Yagi. Het gebouw contras teert natuurlijk wel met de nog altijd domi nante 19de-eeuwse architectuur van de buurt maar doet er geen afbreuk aan en betekent een verrijking voor de buurt. Jaap Kamerling Journalist cultureel erfgoed te Amsterdam. anirmtf truwm UiümlnM Gebouw van Erick van Egeraat op de hoek Mauritskade/Von Zesenstraat tegenover het Tropenmuseum in Amsterdam. Aan de overkant een appartementengebouw van de Japanse architect K. Yagi, links daarvan de tympaan van de gerestaureerde Alexanderkazerne. Foto Otto Rhemrev. Moderne barok, Amsterdam UIMffS*

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 37