34 Heemschut februari 2003 In een verlaten hoek van het centrum van Schagen doen alleen twee bouwvallige torens nog vermoeden dat er ooit een slot stond. De geschiedenis vertelt van een vierkant kasteel, rond 1440 door Willem van Schagen gebouwd in opdracht van Willem van Beieren alias De Bastaard. Dezelfde plek werd al vóór het jaar 1000 ingenomen door de Villa Scagha. Het kasteel heeft door de eeuwen heen door leegstand, financiële perikelen, vernieling en verwaarlozing zoveel te lijden gehad, dat het uiteindelijk aan het begin van de 19de eeuw nagenoeg werd gesloopt. De gemeente mag zich sindsdien alleen nog maar eigenaar noemen van de resterende twee torens. Verder was er een kerkhofje, de rest van het terrein verviel tot wildernis en een plek om je behoefte te doen en je auto kwijt te raken. Een plek om te negeren, maar die zich wèl vlak achter de markt bevindt, het levendige hart van deze West-Friese stad met zijn prachtige Grote Kerk. Rond 1995 was het bij gebrek aan een kasteel heer de burgemeester, die de opdracht aan een bouwheer gaf een plan te maken voor de wederopbouw van het Slot. Het toeval wilde, dat dat weer een Willem Schagen werd, nu een architect uit Nieuwe Niedorp, in het Noord- Hollandse bekend om zijn vele restauraties van monumentale panden. Hij zag het niet als zijn taak een Slot te herbou wen. Dat is vanouds een omgord, een ommuurd of een omgracht naar binnen gericht bouwwerk, dat geen pottenkijkers duldt. Het moest met de twee bestaande torens een modern slot worden, dat architectonisch, plan matig en functioneel de relatie met de stad, het centrum, de markt en zijn Grote Kerk moest herstellen. En dat is het geworden: het nieuwe kasteel heeft een ridderzaal gekregen, waarin allerlei culturele activiteiten kunnen plaatsvinden, een onderkomen voor de V.V.V., hotelaccom modatie, een trouwzaal en ruimte voor exposi ties en symposia. Er werden twee nieuwe torens bijgebouwd, de slotgracht wordt hersteld en de openheid naar de stad werd vergroot door de bouw van een poort naar de Grote Markt. Zo heeft de bouw van het slot ook zijn positieve invloed op de herinrichting van het centrumge bied van Schagen en versterkt het de toeris- tisch-recreatieve functie in de regio. In augustus jl. werd het nieuwe Slot Schagen geopend door commissaris van de Koningin mr. J. Borghouts Jan-Derk GerritsenHeemschut Noord-Holland. Nieuwe /slotbrug/ tussen de gerestaureerde restanten van het Slot in Schagen leidt naar de nieuwbouw. Foto architectenbureau W. Schagen Modern slot in Schagen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 36