28 Heemschut Zoekend naar oplossingen werd de totale kelderverdieping aan een nauwkeurig bouw historisch onderzoek onderworpen. Daarbij kwamen vele bijzonderheden aan het licht. Zo ook de vraag wat de functie van de toren in het verleden was. Vermoedelijk is het een verdedi gingstoren van lokaal belang geweest. Archief onderzoek was in deze fase van cruciaal belang, want de toren is in 1868 tot aan de eerste verdieping afgebroken en herbouwd naar een ontwerp van y. Brink Evers in een Willem II- gothiek. De bevindingen van Andela worden beschreven in een monografie over de Gelderse Toren, die dit jaar zal verschijnen. Bastiaan van de Kraats kwam met een fantasie volle oplossing voor het industrieterrein van de voormalige sojafabriek Cereol in de Utrechtse wijk Oog in Al. De dag ervoor was hij op dit onderzoeksproject afgestudeerd aan de TU Delft. Het naastliggende terrein van TPG (sorteerafdeling) komt ook vrij, dus voor de stad Utrecht een kans om een groot gebied te her ontwikkelen De Stichtsche Olie- en lijnkoekenfabriek werd in 1907 gesticht en vestigde zich langs het Merwedekanaal. In 1930 ontstond rondom het terrein de wijk Oog in Al. In de jaren vijftig van de vorige eeuw breidde de fabriek fors uit. Stankoverlast en explosiegevaar zorgden er voor dat de fabriek steeds meer onder druk kwam te staan en uiteindelijk werd uitgekocht en uit de woonwijk vertrok. Een voor Nederland unieke gang van zaken. In 1998 werden het oorspronkelijke fabrieks gebouw en de directeurwoning rijksmonument. De centrale openbare bibliotheek in hartje stad barst uit haar gebouw en enkele afdelingen zijn al elders ondergebracht. De minder centrale positie in Oog in Al zou geen belemmering zijn voor verhuizing naar die plek. Maar project ontwikkelaars liggen natuurlijk op de loer om lucratieve woningbouw ter plaatse te realiseren. Er bevinden zich op het terrein, behalve de rijksmonumenten, een silogebouw en een extractiegebouw uit 1952 van H.F. Menens, die Van de Kraats in zijn plan hergebruikt. De silo bestemt hij tot boeken en cd-depot. Met een code en een druk op de knop halen robots het gewenste boek uit het depot en gooien het in de trechter. De werkende robots worden met verschillende kleuren verlicht en zijn over de hele stad te zien. De grote fabrieks hal bestemt hij tot multifunctionele ruimte. De verschillende onderdelen worden door middels van nieuwbouw aan elkaar gekoppeld. Rondom het terrein projecteert Van de Kraats een parkachtig geheel, daarbij inbegrepen het ernaast gelegen buiten van Jonkheer Meijster. Zal de gemeente Utrecht op dit plan ingaan? Laat lucrativiteit nu eens ondergeschikt zijn aan creativiteit en de gemeente kiezen voor een combinatie van wonen en recreatie. Meer informatie op de website van Bastiaan van de Kraats (www.demanmetderodehelm.nl). Agnes Hemmes studeerde af aan de Universiteit van Leiden op het onderwerp 'traditie en vernieuwing binnen de 16de eeuwse vesting bouw; het bastion Sonneburgh te Utrecht'. Bijna niemand weet dat onder het bastion, februari 2003 www.demanmetderocIeheflrrLnl Vogelvlucht aquarel van het terrein van de voormalige sojafabriek Cereol in de Utrechtse wijk Oog in AI. In het midden de siloLinks her te gebruiken pakhuizen mulitmediaruimten erachter het extractiegebouw en de directeursvilla. Rechts een nieuw te bouwen studiezaal en depot Aquarel van bedenker B.P. van de Kraats Vestingbouw De tranformatie van de silo tot boekendepot Van links naar rechts de bestaande toestandde indeling in compartimenten, de silo klaar voor gebruik A

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 30