Jaarboek belicht monumentenzorg over de grenzen 26 Heemschut februari 2003 het culturele erfgoed overzee. Het tweede exemplaar was voor de gastheer, de heer Zandvliet. The Dutch overseasarchitectural survey; mutual heritage of four Centuries in three Continents\ hy Prof Drlr. C.L. Temminck Groll; in cooperation with W. van Alphen MA and with contributions from Ir H. C.A. de KatDr H. C. van Nederveen MeerkerkIr. L.B. Wevers and assistantance from many others. ZwolleWaanders ,2002.478 p. ISBN90 400 8743 1 Prijs €50. Tegelijk met het standaardwerk The Dutch overseasvan Temminck Groll verscheen het Jaarboek Monumentenzorg 2002 onder de titel 'Een trapgevel in Potsdam; monumentenzorg over Bar in El mi na, Ghana. Foto op de omslag van het Jaarboek Monumentenzorg 2002. Foto L. Tangel. de grenzen met dertig bijdragen van verschil lende auteurs. Het boek is in tweeën opgedeeld onder de hoofdjes: 'Klein landje, groot buiten land' en 'Global Village'. Het eerste deel bevat meer beschouwende opstellen over de interna tionale samenwerking op het gebied van het gezamenlijk erfgoed, zoals de wisselwerking tussen verschillende landen, de betrokkenheid van de Rijksdienst sedert 1947 en het indus trieel erfgoed. Het laatste opstel is van de hand van wijlen Boudewijn Bücldie bij het ter perse gaan van het boek kwam te overlijden. De titel van zijn bijdrage is wellicht daarom ook de titel van het boek geworden. De ondertitel van Büchs bijdrage, hoe kan het anders, luidt 'Over het zoeken naar Hollandse stenen in den vreemde'. Op Büchiaanse wijze beschrijft hij gebeurtenissen en neemt de lezer mee op zijn zoektochten naar sporen van Nederlanders in den vreemde. Het tweede en grootste deel is gewijd aan gerichte onderwerpen als het Nederlands- Russische samenwerkingsproject in onder andere Kemerovo (midden Siberië), waar tijdens het Interbellum verschillende Nederlandse idealisten naar toe trokken, onder wie de Haarlemse architect J.B.van Loghem. Naar zijn ontwerp werd er de wijk Krasnaya Gorka gebouwd. Marieke Kuipers schrijft over de vorderingen van het project en de mogelijkhe den tot restauratie en herstel. Tussendoor staan korte anekdotische bijdragen, bijvoorbeeld over Zweeds tuinlieden in Nederland, Engelse invloeden bij Nederlandse landhuizen en Nederlandse tuinfollies in het buitenland. Ook een bijdrage over ongenode gasten, de Duitsers, die een aanzienlijk aantal bunkers hebben achtergelaten. Een deel werd ten tijde van de Wederopbouw geruimd, maar veel bleef ook staan. De heer Koot liet door Gerrit Rietveld een soort bungalow ontwerpen op een munitie bunker (Ruychrocklaan 244). Het huis dateert uit 1959. Alleen aan de achterzijde is de bunker te zien, aan de voorzijde is hij op verzoek van de opdrachtgever ingebouwd. Gebouwd na 1950 komt het geheel officieel nog niet in aanmer king om rijksmonument te worden. Maar om de bijzondere cultuurhistorische waarde dient dit merkwaardige object behouden te blijven. Het zijn slechts twee voorbeelden van de bijdragen, die stuk voor stuk interessant zijn. Ze zijn kort, bondig, rijk geïllustreerd en vertellen allemaal een eigen en bijzonder verhaal. ZwolleWaanders2002. 208p. ISBN90 400 8744 X. Prijs €22,50. 4 iZ -A TV Éfif fc W >3"

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 28