Heemschut 25 Overseas in the West' geloodst; een grote smeltkroes van allerlei invloeden, veel meer dan in het oosten. Langs Wallstreet, de oude muur van Nieuw Amsterdam, via Willemstad en de bovenwinden naar Paramaribo, waar de situatie bedroevend is. Het is voor een groot deel de verdienste van Temminck Groll geweest dat deze architectuur op de kaart is gezet. Veertig jaar inventariseren, kennis opbouwen en overdragen en uiteindelijk deze kennis ook nog vastleggen in een loodzwaar standaardwerk van 500 bladzijden, dat is de verdienste van Coen Temminck Groll. Selectie, geen inventarisatie Zowel op deze middag als uitgebreid in het Bulletin van de KNOB (aflevering 2, 2002. p. 155) vertelt Temminck Groll over zijn erva ringen, met een lach en een traan. Als kind, schrijft hij, was hij al gefascineerd via de Droste Albums met de plaatjes over Nederlands-Indië. Door de verbroken relatie met Indonesië kwam juist de belangstelling voor de West op. Professor Ozinga werd verzocht de Monumenten van Curasao te beschrijven en een wetenschap pelijke inventarisatie te maken. Het is Ozinga geweest die Temminck Groll introduceerde toen er in 1962 een dergelijk verzoek vanuit Suriname kwam. En zo ging het voort, Willemstad volgde, de Bovenwinden, Porto Rico, nederzettingen in Afrika, Indonesië en Azië. Als docent in het universitair onderwijs kon hij vele studenten inzetten, begeleidde doctoraalscripties en promoties over deelon derwerpen, zowel studenten uit Nederland als uit de betrokken landen zelf. Pas in 1991, na de opheffing van het Apartheidsregime kon Zuid- Afrika bezocht worden. Na al dat reizen en inventariseren werd lang zamerhand steeds meer het vermoeden beves tigd, dat in de Nederlandse vestigingen de plaatselijke invloeden en de bestaande culturele karakteristieken veel duidelijker een rol hebben gespeeld dan bij landen die hechte banden hadden met landen als Engeland, Portugal of Spanje. 'Dat wil zeggen, dat er daar dus meer ter plekke zal zijn bedacht en ontworpen, dat dus ook de plaatselijke inbreng groter was', aldus Temminck Groll. Dit was uiteindelijk de aanleiding voor het boek The Dutch overseas waarin een selectie is gemaakt van al het beschikbare materiaal op het gebied van stedenbouwkundige structuren en gebouwen, van inventarissen, studies, foto's, kaarten en tekeningen. Want hiaten zijn er natuurlijk nog steeds, vooral in het Aziatische deel. Er is gekozen voor een topografische indeling (Azië, Amerika en Afrika), met een uitgebreide historische inleiding van ruim 100 bladzijden, waarin ook sociale, economische en politieke aspecten worden belicht. In dit boek werden voor het eerst tekeningen opgenomen van de jonge industrieel J.H. van Heekdie rond 1900 reizen maakte naar Nederlands Indië, Malakka, Brits Indië, Ceylon en China en er veel over heeft vastgelegd. Vaak vertegenwoordigen ze de oudste voorstelling van een bepaald object (Archief Huis Bergh, 's Heerenberg). Aan het eind van de middag sprak de directeur van de Rijksdienst Tons Asselhergs Temminck Groll lovend toe, waarna het eerste exemplaar werd aangeboden aan de staatssecretaris van buitenlandse zaken, Mr. Drs. MNicolai. Hij zei in zijn dankwoord dat de Europese Unie misschien nog meer dwingt tot een eigen cultu rele identiteit dan voorheen. Bovendien hoopt hij in de toekomst in beleidsmatig opzicht meer te kunnen bijdragen aan behoud en herstel van interieur Wolvendaal Church uit 1757, ColomboSri LankaTekeningJ.H. van Heek 1911 februari 2003

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 27