Terrtminck GrolS schrijft standaardwerk over het erfgoed overzee DUTCH OVERSEAS Krchttfcti ir a l^mrvfy Hoe zou het met de kennis van onze overzeese architectuur zijn zonder de tomeloze inzet van Coen Temminck GroSS? Veertig jaar inventariseren, kennis opbouwen en overdragen en uiteindelijk deze kennis ook nog vastleggen in een loodzwaar standaardwerk van 500 bladzijden, dat is zijn verdienste. Ter gelegenheid van het verschijnen van dit boek organiseerde de Koninklijke Oudheidkundig Bond op 15 november vorig jaar in het Rijksmuseum een studiedag rond overzeese architectuur, met professor dr. ir. CL Temminck Groll als centrale figuur. De auteur, senang, karakteristieke vlinderdas, zat op de eerste rij en gaf regelmatig aanvullingen en commentaar op de sprekers. Tijdens het bezoek aan de tentoonstelling 'De Nederlandse Ontmoeting met Azië 1600-1950'' vertelde hij nog menige anekdote. Een verslag van de studiedag. Anne-Marie ten Cate 24 Heemschut februari 2003 Omslag van Temminck GrolTs hoek 'The Dutch overseas Coen Temminck Groll (rechts) en medeauteur W. van Alphendie onlangs overleed www.atlasmutualheritage.nl Volgens Martine Gosselinkwerkzaam bij de Atlas Mutual Heritage, kunnen we op haar vak gebied eigenlijk niet meer zonder de computer en internet. De Atlas Mutual Heritage is, voor zover gereed, dus op het web te bezoeken via verschillende invalshoeken. De atlas bevat foto's en afbeeldingen van schilderijen, kaarten, prenten, gravures, plattegronden en tekenin gen van de 17de eeuw tot op heden. De gege vensinvoer van het VOC-octrooigebied is redelijk ver gevorderd. Met de WIG en overige gebieden is men nog druk doende, maar ook deze informatiestroom is groeiende. Typen we via de index op Vervaardigers' de naam van Temminck Groll in, dan zien we dat er van zijn hand in de Atlas zo'n 1000 foto's zijn opgenomen en dat hij van 1960 tot 1990 actief is geweest. Gosselink liet zien hoe men de site, www.atlas- mutualheritage.nlkan bezoeken en concen treerde zich als voorbeeld op de 17de eeuwse loges in Agra en Hougli (Calcutta), opgericht door de VOC. Zij projecteerde onder andere het schilderij van Hendrick van Schuylenhurg uit 1665 in het Rijksmuseum. Op alle onderdelen kan ingezoomd worden en Gosselink lichte de voorstellingen toe. Een 17de eeuws strip verhaal op twee bij drie meter. Mevrouw E. Hartman vertelde over slapen in de tropen. Aan de hand van boedelinventaris sen, veilingcatalogi, briefwisselingen van voor aanstaanden als Van Imhoff, Outshoorn en Cornelia van Beveren is een beeld te scheppen van het slaapgerei en de beïnvloeding van de verschillende culturen daarop. Cornelia van Beveren schreef aan haar tante dat zij een bruidsbed had met een klamboe van groen gaas en geborduurd met gouden zonnebloemen. Langzamerhand is er veel bekend over gebrui ken, meubilair en linnengoed. Onder invloed van China neemt bijvoorbeeld het gebruik van de kleur rood op meubels toe en ook wordt in de loop van de 18de eeuw het beddengoed veel kleurrijker. 40 jaar inventariseren 's Middags liep de filmzaal in het Rijksmuseum helemaal vol met gasten van Temminck Groll. Allereerst sprak Dr. Ir Robert Gillgeboren in Surabaya, maar werkzaam op de Antillen en veelvuldig medewerker van Temminck Groll op de Antillen en in Suriname. In sneltreinvaart werden we langs de monumenten van de Dutch Mutual heritage of four Cent in three Continents Hollandse invloedssferen in Oost en West HÉM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 26