februari 2003 Vereniging 23 De Maaspoort, een rijksmonument, leidt naar de Maas. Foto Bart Tonies. hoe er binnen het nieuwe gemeentelijk verband met 'Stadje' wordt omgegaan en of dit plan de nodige prioriteit krijgt. Het ontwerpbestemmingsplan Stadje voorziet in een nieuw multifunctioneel centrum (Ravengaarde), waarin enkele scholen en de plaatselijke bibliotheek worden ondergebracht. Door die concentratie komen vijf locaties vrij voor 'inbreidingen'. De projectontwikkelaar, die Ravengaarde realiseert, mag volgens het plan op die vijf locaties in totaal zestig wonin gen bouwen. Een deal, die is gemaakt om 'Stadje' te kunnen financieren. De Bond Heemschut onderschrijft weliswaar het uitgangspunt van het bestemmingsplan - behoud c.q. versterking van de stedenbouw kundige historische waarden - maar is het met een belangrijk deel van de uitwerking niet eens. Bebouwing van twee van de vijf locaties -Molensingel en Bleek/ Bovenste Hoornwerk- wordt door de provinciale commissie van Heemschut 'onaanvaardbaar' genoemd. Dat geldt in het bijzonder het Bovenste Hoornwerk - een plek van landelijke betekenis binnen de vestingstad - dat vanaf de aanleg in de zeven tiende eeuw onbebouwd is geweest. De mening van Heemschut wordt grotendeels gedeeld door de Provinciale Planologische Commissie (PPC), die vindt dat bij de geplande woningbouwlocatie aan de Molensingel en de bebouwing op het Bovenste Hoornwerk onvol doende rekening is gehouden met mogelijk behoud en herstel van de cultuurhistorische waarden van het beschermd stadsgezicht. Voor de voorgestelde herinrichting van het Bovenste Hoornwerk, het naastliggend ravelijn Oranje en de reconstructie van de stadsgracht zouden de bestaande stadscamping en een groot parkeerterrein moeten worden opgeheven. Woningbouw op het Hoornwerk tast volgens de PPC de vrije ligging van het stadsgezicht ten opzichte van het omliggend stedelijk gebied ernstig aan. Ook de plaatselijke werkgroep 'Stadje', die enkele jaren geleden het rapport 'Ravenstein 'n heerlijkheid' uitbracht, verzet zich tegen woningbouw op de Hoornwerken en tegen doortrekking van de bebouwing langs de Maasdijk met zogenaamde dijkwoningen. Daardoor zou een soort boulevard ontstaan, die niet past in een vestingstadje. Op de Molensingel vindt de PC de geplande bebouwing te massaal en te afschermend. De historische structuur zou hier moeten worden hersteld door de zichtlijnen van het Ravelijn naar het stadje, de molen en de stadsgracht open te laten. Heemschut plaatst ook nog enkele kantteke ningen bij de door de PPC wél positief ontvan gen plannen voor de invulling van Kasteelse- plaats en Doolhof. In het eerste geval geeft ing. L. de Visser - technisch adviseur van Heemschut - het gemeentebestuur ernstig in overweging om tenminste het 8 bij 18 meter metende oudste deel van de school te handha ven en dat op enigerlei wijze te integreren in de geplande nieuwbouw. Dit temeer, omdat er een duidelijke verwantschap bestaat met het naast gelegen klooster (een gemeentelijk monu ment). Ook vraagt Heemschut of er nog een soort poort op de Kasteelseplaats kan komen om de beslotenheid van de voorburcht te bena drukken. De PPC daarentegen noemt de histo- risch-karakteristieke waarde van het schoolge bouw gering en acht het pand onvoldoende geschikt voor hergebruik als woningbouw. De historische stedenbouwkundige structuur wordt gewaarborgd door nieuwbouw van gelijke bouwvolumen op gelijke plattegrond, vindt de PPC. Heemschut pleit voorts voor instandhouding van de school op de locatie Doolhof. Het gebouw - ontworpen door de zeer bekende plaatselijke architect Piet Elemans - heeft een sterk beeldbepalende en architectuurhistori sche waarde. De PPC gaat echter met het gemeentelijk plan mee om zes eengezinswonin gen en tien appartementen te realiseren op deze plaats en vindt hergebruik van het school gebouw niet geschikt voor een andere bestem ming. De Brabantse commissie van de Bond Heemschut heeft de gemeente ook nog in over weging gegeven om de Strang, een inmiddels verzande en grotendeels verdwenen 'neven rivier' van de Maas, vanwege haar belangrijke cultuurhistorische betekenis en met het oog op een eventueel mogelijke reconstructie in de toekomst in het bestemmingsplan op te nemen. Jan Kennen, PR-medewerker Heemschut Noord- Brabant. NOORD-HOLLAND Voorbescherming groenstructuur Hilversum De vereniging Vrienden van het Gooi en de Vereniging Leefmilieu Gooi- en Vechtstreek hebben bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg de monumentenstatus aangevraagd voor de Hilversumse Peerlkamp- laan (zie Heemschut oktober 2001 pagina 37- 3 8). Aanleiding is het voornemen van de gemeente om een deel van de oude boslaan te asfalteren en een nieuwe slijtlaag aan te brengen op het zogenaamde Speldenkussen, een voormalig uitzichtpunt. Met de aanvraag is het gebied nu voorbeschermd. De zo verkregen 'adempauze' is sowieso van belang om middels overleg tussen buurt, belangengroeperingen en gemeente de gedachten over het gebied op één lijn te krijgen. De aanvraag is om twee redenen bijzonder: de Peerlkamplaan komt ook al in een toekomstig Beschermd Gezicht te vallen, dat is geselecteerd in het kader van het Monumenten Selectie Project. Het is bovendien één van de eerste aanvragen tot plaatsing(monumentaan- vraag)bij de Rijksdienst waar het gaat om louter een groenstructuur. Als eerste 'zuiver' groe- nobject zonder bebouwing zijn in 2002 de modeltuinen van Mien Ruys in Dedemsvaart door de RDMZ in behandeling genomen. Karei LoejJ Heemschut Noord-Holland. ZUID-HOLLAND Muziekschool bedreigd 's- Gr av enz an de Enige tijd geleden is Heemschut benaderd in verband met de moge lijke sloop van de oude muziekschool in 's-Gravenzande. De technische adviseurs zijn ter plaatste geweest om poolshoogte te nemen. De school is een eenvoudig uitgevoerd en spaarzaam gedetailleerd gebouw van rond de voorlaatste eeuwwisseling. Hij staat op een vrijwel driehoekig plein en vormt daar - in ieder geval vanaf de voorzijde bezien - het stedenbouwkundig zwaartepunt. Op grond van deze eigenschappen oordeelde Heemschut in zijn adviserend schrijven aan de plaatselijke historische vereniging dat een verzoek tot plaatsing op de gemeentelijke monumenten lijst, indien aanwezig, kans van slagen zou kunnen hebben. Op plaatselijk niveau kunnen dan ook overwegingen als de herinnerings- waarde en het werkzaam zijn van al dan niet lokaal bekende muziekdocenten een rol spelen. Voor landelijke erkenning, voordracht en plaatsing op de rijkslijst, komt dit gebouw toch het nodige tekort. Leo van der MeuleHeemschut Zuid-Holland. ;l\. '{T NVM i V&daar W I Ff CHEIZOO JHB I CHEIZOO i i&zh- St:" r'{

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 25