Heemschut begane grond 14 februari 2003 De Aalmarkt naar het oosten gezienmet links de Aalmarktschool. Foto Otto Rhemrev, nov. 2002 De andere kant van de Mandenmakerssteeg, die dus echt getransformeerd wordt tot een bredere winkelsteeg, blijft qua bebouwing intact, maar wel met nieuwe winkels op de begane grond. In die gevelrij komt bovendien een extra toegang naar de nieuwe cultuurtuin. Tegenover het einde van de steeg aan de Breestraat wordt het bankgebouw vervangen door een grote, nieuwe winkel trekker. Er wordt vooral gestreefd naar nieuwe winkels buiten de bekende grote winkelketens om, zodat Leiden een interessanter stad wordt om te gaan winkelen. Tenslotte willen we de Vrouwensteeg aan beide zijden ook bij het winkelgebied betrekken door er kleinschalige winkeltjes te vestigen. Het liefst zou ik studentensociëteit Minerva daarom verplaatsen naar elders. Als dat niet kan, zouden bijvoorbeeld in de blinde muur van de steeg winkeltjes kunnen worden gesitueerd en de disco van de sociëteit naar de kelder van het gebouw kunnen.' De woonfunctie van de binnenstad wordt versterkt? 'Dat gaat vooral gebeuren bij de Boommarkt op het noordelijk verlengde van de Aalmarkt. Overzicht op begane grondniveau van het Aalmarktgebied. Roodgekleurd de nieuwe of, zoals bij V&D, te renoveren winkels. Lichtgroen de nieuwe cultuurtuin. Paars de culturele en maatschappelijke functies. Geel de woningen. Het bestaande moderne Rijnlandblok met parkeerterrein van het Heemraadschap willen we slopen en vervangen door luxe woonappar tementen. Dat Rijnlandgebouw vinden we echt een heel slecht voorbeeld van nieuwbouw in een bestaande historische omgeving. Dat blok laat ik altijd zien om aan te geven hoe je de plank mis kan slaan als het om stadsvernieuwing gaat.' Er komt ook een parkeergarage onder die apparte menten. Geeft dat samen met het hierheen te verplaatsen popcentrum van L VC niet te veel over last voor de nieuwe bewoners hier? 'Nee hoor. Die parkeergarage duikt gewoon onder de appartementen de grond in en kost dus geen openbare ruimte en het popcentrum kun je geluidstechnisch heel goed isoleren. Het probleem met het oude gebouw aan de Breestraat was juist, dat dat niet goed kon. Verder komt achter de appartementen een mooie, groene binnentuin, die de bewoners extra woonvreugde zal verschaffen.' U zegt eigentijdse architectuur te willen bij de nieuwbouwKunt u daar iets meer over zeggen? 'De nieuwe passage moet aan de Haarlemmer straat natuurlijk een heel sprekende entree krijgen. Aan de Stille Rijn moet die zich wat meer inhouden in verband met de historische bebouwing daar. De nieuwe winkelrij aan de Aalmarkt tussen school en Waag zal volledig aansluiten bij de bestaande architectuur. Alleen de begane grond verandert en er komt veel aandacht voor kwalitatief goede winkelpuien met beheerste reclame. De Aalmarktschool krijgt, als het aan mij ligt, een nieuwe transparante glazen begane grond, die de klassieke eerste verdieping goed laat uitkomen. Ik geef de voorkeur aan een transpa rante gevel omdat dan een mooie zicht ontstaat vanaf de Aalmarkt op het cultuurplein. Op de eerste verdieping zet ik nog een tweede, die dan wel naar achteren inspringt zodat de eerste verdieping prachtig tot zijn recht komt.' Leiden heeft weinig aantrekkelijke pleinen? Wat doet u daaraan? 'De stad heeft wel degelijk een heel mooi plein daar, waar de Oude en Nieuwe Rijn samen vloeien: het Waterplein. De bebouwing van de Aalmarkt en de Stille Rijn vormt het bijzondere decor van dit stedelijk plein. Ik wil dit Waterplein versterken door er veel meer leuke «ate eieren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 16