Interview met supervisor Wytze Patijn Wytze Patijn is supervisor van het Nieuwe Aalmarktplan. Hij koos voor behoud en versterking van de stedelijke structuur. Kleinschalige nieuwbouw wordt zorgvuldig ingepast in het historische stadsweefsel. Met als grote nieuwe trekkers een voor Leiden unieke glazen winkelpassage en een openbare groene oase midden in de oude stad, de cultuurtuin,, Jaap Kamerling februari 2003 Heemschut 13 Wytze Patijnvoormalig rijksbouwmeester, architect en directeur van Kuiper Compagnons te Rotterdam en supervisor van het Nieuwe Aalmarktplan voor Leiden, toont zich erg enthousiast over zijn nieuwe plan voor het Aalmarktgebied. Het wordt dit keer breed gedragen door de Leidse bevolking, nadat het aanvankelijke plan was ingetrokken door de gemeente, toen een referendum het dreigde te torpederen. Het nieuwe plan gaat in tegenstel ling tot het oude uit van behoud en waar nodig herstel van het bestaande historische weefsel van de binnenstad. De toekomstige nieuwbouw zal een eigentijds karakter dragen, maar wel zijn afgestemd op de historische bebouwing. Heemschut partici peerde in de projectgroep, die de plannen voor bereidde en kan er zich goed in vinden. Wat is het voornaamste verschil met het oude plan? 'De nu geplande overdekte passage met winkel hof. Deze moet het populaire winkelgebied van de Haarlemmerstraat gaan verbinden met de meer chique winkels rond de Breestraat, zodat er één groot winkelcircuit ontstaat. In het vorige plan zou een nogal rigoureuze door braak plaatsvinden door het maken van een nieuwe winkelsteeg tussen Haarlemmerstraat en Stille Rijn, waarbij ook een monument zou sneuvelen. Nu hoeft er vrijwel niets gesloopt te worden, alleen twee pandjes bij de ingangen van de passage. De gevelwanden van Stille Rijn en Haarlemmerstraat kunnen grotendeels intact blijven en toch kan er een flink winkela reaal aan de binnenstad worden toegevoegd door de passage te vertakken over het open binnenterrein achter de gevelwanden.' Nog meer grote verschillen? 'We behouden de markante neoclassicistische Aalmarktschool aan de Aalmarkt en daarachter creëren we een mooi, groen stiltegebied, een oase rond een prachtige oude beuk midden in de oude binnenstad: het cultuurplein. Dat wordt echt een enorme verrijking van de binnenstad, waar je nu vrijwel geen openbare groene ruimte hebt. Zo'n verstilde groene ruimte hoort echt bij een 17de-eeuwse binnenstad. In het oude plan zou de open ruimte, ontstaan in de Middeleeuwen, toen er het Catharinagasthuis stond, grotendeels worden volgebouwd. Er zijn resten van een oude zijvleugel van het Gasthuis gevonden. Heemschut maakt zich sterk voor het behoud en de herbestemming hiervan. Dat gebouw krijgt een nieuwe cultu rele bestemming. Samen met de Stads gehoorzaal - die een nieuwe foyer krijgt met zicht op de cultuurtuin -, de Waalse kerk, het herbestemde Leids Vrijetijdscentrum en de nieuwe Kleine Zaal van de Gehoorzaal op de eerste verdieping van de Aalmarktschool, ontstaat zo een plein met een variatie aan cultu rele functies. De passage bij de Stille Rijn wordt via een nieuwe brug over de Rijn verbonden met de cultuurtuin; de cultuurtuin is bereikbaar via een doorgang door het nieuwe Theatercafé op de begane grond van de Aalmarktschool.' De Mandenmakerssteeg wordt ook anders in vergelijking met het vorige plan? 'Inderdaad. Naast de Aalmarktschool komen in de bestaande gevelrij richting Mandenmakers- steeg nieuwe hoogwaardige winkels en dan wordt de nieuwe winkelroute door de Mandenmakerssteeg richting Breestraat vervolgd. In het oude plan zou achter de Waag op de hoek van de steeg een plein komen, maar daar zien we nu van af. Geen nieuw gat daar dus. Wel willen we de panden aan de zuidelijke kant van de steeg vervangen door kleinschalige, transparante winkels, die niet historiserend van stijl zullen worden. Op de hoek met de Breestraat komt een markante glazen ronde hoekwinkel. Midden in de steeg komt een nieuwe entree naar V&D, dat daar achter zit. De Breestraatmet op de foto het monumentale Bijniandshuis uit 1578Foto Otto Rhemrev* Leve het Nieuwe Aaimarktplan!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 15