i n h !WrïïWTTTTÏÏ|TT7!(T! ffTHfUTfi Heemschut 9 Ik noem drie elementen in de werkwijze van de Projectgroep die essentieel waren om tot een breed gedragen nieuw plan te komen. Het proces om tot een nieuw plan te komen, was transparant. De Projectgroep vergaderde openbaar; alle informatie was voor iedereen toegankelijk, ook via de website www.aahnarkt.nl. Het aanvankelijk toch wel aanwezige grote wantrouwen, vooral ten aanzien van het gemeentebestuur, heeft geleidelijk een 'gezon- de'omvang gekregen. De Projectgroep trad op als een 'opdrachtge ver' die zo helder mogelijk inhoudelijk formu leerde wat hij het beste vindt passen bij de Leidse binnenstad. Typisch voor de stad Leiden is bijvoorbeeld haar kwaliteit van cultuurstad. Een culturele trekker en een cultuurtuin in het Aalmarktgebied kunnen deze kwaliteit verster ken. Bij het van tafel genomen plan van het gemeentebestuur was een punt van kritiek dat de gemeente zich teveel had laten leiden door de belangen en opvattingen van de projectont wikkelaar en te weinig door de kwaliteiten van de stad. De projectgroep kon fundamentele vragen aan de orde stellen. Vragen als: hoe verhoudt het Aalmarktgebied zich tot de andere delen van de binnenstad? Hoe passen een parkeergarage en een tram door de Breestraat (de Rijn Gouwe Lijn) in de verkeerscirculatie van de (binnen)stad? Tot de aanvankelijke schrik van raadsleden werd op structuurplanniveau funda menteel en integraal nagedacht over de binnen stad. Concreet leidde het tot nieuwe visies over wat het centrum van de binnenstad is en over de parkeergarage in het Aalmarktgebied. Het Aalmarktgebied omvat bouwblokken die de oudste kern van Leiden vormen .Jan Droge van het Leidse bureau voor bouwhistorie Dröge deed in 2000 een cultuur- en bouw historisch onderzoek in het Aalmarktgebied. Hierbij zijn belangrijke nieuwe bouwhistori sche gegevens bekend geworden. Met het rapport Dröge en de reacties van historische verenigingen en de RDMZ op eerdere plannen heeft de Projectgroep terdege rekening gehou den. Ten opzichte van vorige plannen is het plan van de Projectgroep NAP subtieler en meer op de maat en het ritme van de binnen stad toegesneden, bijvoorbeeld bij de stegen en bruggetjes. Het historisch erfgoed wordt respectvol behandeld. Daarnaast is er ruimte voor eigentijdse verrijkingen. Inmiddels is bekend dat de gemeente de Projectgroep NAP blijft betrekken bij de verdere procedure. Er is nog een lange en waar schijnlijk ook moeizame weg te gaan. Het plan van de Projectgroep is nog niet aanvaard door het College van B en W en de gemeenteraad. De Projectgroep heeft zelf nog een aantal punten, die zij nader uitgewerkt wil zien. Het gaat dan om kwesties als het laad- en los- probleem van V&D, het wel of niet behouden van het voormalige gymnastieHokaal in de cultuurtuin, zichtlijnen en garanties dat zich inderdaad kwaliteitswinkels zullen vestigen in het Aalmarktgebied. Het beeldkwaliteitplan van Wytze Patijn voor het Aalmarktgebied zal inspiratie blijven geven voor verdere discussies over concrete uitwerkingen. De uitvoering van een aanvaard Aalmarktplan zal ongetwijfeld nog veel procedurele en finan- ciële voeten in de aarde hebben. De realisering van de revitalisatie van het Aalmarktgebied is echter kansrijker dan ooit. Fasering bij het uitvoeren van projecten is in het nieuwe plan goed mogelijk; de gemeente is inmiddels niet meer exclusief gebonden aan de project ontwikkelaar MAB; maar bovenal: er is maatschappelijk draagvlak voor het nieuwe plan. Recentelijk zijn harde noten gekraakt over het gebrek aan bestuurskracht van de gemeente Leiden. Het niet tot uitvoering weten te brengen van ambitieuze plannen is een symp toom van dit gebrek, evenals het ontbreken van bondgenoten. De nieuwe aanpak voor het Aalmarktgebied is voor het stadsbestuur een unieke kans om gemotiveerde burgers, die ook een grote mate van deskundigheid blijken te hebben en daarin zeker niet onderdoen voor de gemeentelijke organisatie, aan zich te binden. Het ontstaan van de Projectgroep NAP ging niet van harte, maar leverde uiteindelijk een bijzonder voorbeeld van bestuurlijke vernieu wing op. De leden van de Projectgroep NAP willen graag trots zijn op een gemeentebestuur dat samen met zijn burgers de stad koestert, vernieuwt en versterkt. Mr. C.J.D. Waal is de onafhankelijke voorzitter van de projectgroep Nieuw Aalmark Plan. Hij is voorzitter van de KNOB en de Vereniging Oud Leiden. In de jaren 1974-1984 was Cees Waal wethouder onder andere voor ruimtelijke ordening. stadsvernieuwingopenbare werkenverkeer monumentenzorg en binnenstadsbeleid en loco- februari 2003 I Entree van een nieuwe glazen winkelpassage aan de Stille Rijn ter plaatste van pand nr.8, dat moet wijkenIllustraties Kuiper Compagnons, Rotterdam Historische kwaliteit Vervolg Nieuwe voorgevel AalmarktschooL Op de begane grond komt een theatercafé. Op de eerste verdieping een nieuwe kleine zaal voor de StadsgehoorzaalOp het dak komen kantoorruimten voor de Stadsgehoorzaal

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 11