Nieuwe uitgaven Handel, nijverheid en industrie Anne-Marie ten Cate 22 Service Amsterdam, Publieke werken Ter verkrijging van de graad van doctor in de letteren aan de Universiteit van Amsterdam verrichtte lda Jager onderzoek naar de gang van zaken bij Publieke Werken. 'Hoofdstad in gebreke; manoeuvreren met publieke ■werken in Amsterdam 1851-1901'is een vuistdikke studie, zorgvuldig uitgegeven door Uitgeverij 010. Twee hoofdambtenaren in de geschiedenis van PW en hun nala tenschap staan in deze uitgave centraal; genieofficier IV.A. Froger en stadsingenieur J.G. van Niftrik. In een groot deel van de 19de eeuw was er sprake van een periode van stilstand en neergang in de eens zo machtige koopstad. In 1851 gaf de nieuwe Gemeentewet de lokale overheden de opdracht hun eigen huishouding te leiden, wat resul teerde in de dienst Publieke Werken, de opvolger van het Stadsfabriekambt en de Stads- waterwerken. De stad had een negatief imago, een enorme schul denlast, veel achterstallig onder houd en lag er verwaarloosd bij. Froger moest orde op zaken stellen en begon met hete opstel len van een minutieus inspectie rapport van 700 pagina's, een bron van informatie liet Froger na; hijzelf sneuvelde al in 1855, waarna een groots reorganisatie proces werd ingezet. Aan het hoofd kwamen een stadsarchitect en een stadsingenieur. De stad onderging vervolgend grootscha lige infrastructurele ingrepen (dempingen, nieuwe havenbek kens en het centraal station en stadsuitbreidingen buiten de Singelgracht). Met de aanstelling van Van Niftrik kwam Amsterdam in stabieler vaarwater. Hij werd verantwoordelijk voor een nieuw rioolsysteem, waarvoor hij te rade ging in grote steden in het buiten land. Voorts onderzocht hij moge lijkheden tot uitbreiding van de stad (1866) een plan dat volgens politici financieel onhaalbaar was. Uiteindelijk werd voor het plan (1873) van J. Kalffgekozen. Publieke Werken hield lange tijd het negatieve imago met een aanzienlijke lijst van missers en vergissingen. Jager komt tot de conclusie.dat Publieke Werken in wezen fungeerde als de schand paal van Amsterdam en voor elk stukje ongerief in de stad verant woordelijke werd gesteld'. Deze lijvige studie is in een vlotte taal geschreven, voorzien van vele afbeeldingen en kaarten, waarvan een aantal nog nooit werden gepu bliceerd. Al lezende leert men de stad en haar geschiedenis van haver tot gort kennen. De tekening (3x 4 m!) van het uitbreidingsplan van Van Niftrik zal in het najaar voor het eerst in Gemeentearchief van Amsterdam worden tentoongesteld. Rotterdam, Uitgeverij 010, 2002. 559 p. ISBN 90 6450 413X. Prijs €39,50. Waddenland In het boek Waddenlandhet land schap en cultureel erfgoed in de Waddenzeeregio'een uitgave van het Ministerie van Landbouw, natuurbeheer en Visserij, wordt een overzicht van het landschap en de cultuurhistorie in de hele Waddenzeeregio gegeven. Het boek verscheen onder eindredac tie van Dré van Marrewijk en Adriaan Haartsen. Het is een rijk geïllustreerd boek dat de ontstaansgeschiedenis van het cultuurlandschap in kaart brengt; 2 500 jaar wonen en werken hebben hun sporen nage laten. De vele luchtfoto's tonen dit onomstotelijk aan. Alle structuren en buurtschappen, steden en patronen van landbouwpercelen zijn beschreven en zijn via internet (www.waddenzee.nl/lancewad) te bekijken. Uit de samenwerking met ver schillende overheden en instanties is het trilaterale (Duitsland en Denemarken) project LanceWad ontstaan, dat heeft geresulteerd in inventarisaties, beschrijvingen en een rapport. In dit boek wordt verslag gedaan van de bevindin gen. In een 7-tal hoofdstukken worden verschillende aspecten beschreven, zoals beleving, beleid, aanbevelingen en een uiteenzet ting wat het Lancewad project inhoud. Het boek bevat een schat aan gegevens, informatie en prachtige foto's (zie ook rubriek Side by Site, p. 00). Leeuwarden, Friese Pers Boekerij, 2001. 208p. ISBN90 3301234 x. Prijs €22,50. Hoorn Oud Hoorn is een uiterst actieve historische vereniging, die tal van publicaties initieert over de geschiedenis van deze historisch waardevolle stad. Laatste loot is de publicatie 'J. van Reijendam Czn; gemeentearchitect te Hoorn 1900-1905geschreven door M.P. Wigard, werkzaam bij het bureau Kunst, Cultuur en Monumentenzorg van de gemeente. Aanleiding voor het onderzoek naar het werk van Van Reijendam was het verzet tegen de verkoop aan het Zuiderzeemuseum van de pui van de apotheek 'De Grote Gaper' aan het Kleine Noord 25, dat verijdeld werd. Eerst werd een inventaris gemaakt van zijn werk. Hij heeft in Hoorn voor zover bekend 54 panden gebouwd en verbouwd, zowel voor de gemeente als voor particulieren. Van Reijendam (1868-1959) ziel lag echter bij het onderwijs. De combinatie van architect en direc teur van de ambachtsschool viel hem waarschijnlijk te zwaar, vandaar dat hij in 1905 directeur werd van de Ambachts- en Burgeravondschool te Nijmegen. Later kwam hij terug naar het noorden en vestigde zich in Alkmaar, waar hij samen met zijn zoon een architectenbureau had. Kenmerkend in het werk van Van Reijendam zijn de renaissance elementen, met als extra romanti sche uiting de geprononceerde overstekken en accenten als balkons en torens. Ook het kleur gebruik en de versieringen maken zijn werk door de gehele stad herkenbaar. In het ijzerwerk en het glas in lood herkent men de juist in zwang gekomen Jugendstil achtige elementen. Sedert 2001 staat een doorVan Rijendam ontworpen huizenblok aan de Oude Doelenkade op de rijks monumentenlijst. Leven en werk in Hoorn worden, vergezeld door vele illustraties en tekeningen, uitvoerig beschreven. Het boek is deel 3 in de Cultuurhistorische Reeks Hoorn. Hoont, Publicatiestichting Bas Baltus, Postbus 2227, 1620 EE Hoorn. Arnhem Arnhem is al sedert de Middel eeuwen een centrum van handel en bedrijvigheid. Vooral rond de Korenmarkt zijn vele oude pak huizen en werkplaatsen te vinden, sommige met Middeleeuwse kelders. In dit boek, dat werd uitgegeven ter gelegenheid van en aansluit bij het thema van de laatste Open Monumentendag, wordt de ontwikkeling van handel, nijverheid en industrie geschetst aan de hand van de meest markante panden en bedrijfsgebouwen. Na een algemeen gedeelte worden diverse voorbeelden per soort beschreven; winkels, pakhuizen, bank en kantoorgebouwen, molens, fabrieken, nutsbedrijven en openbar vervoer. In totaal worden zo'n 64 gebouwen beschreven en afgebeeld. Handelnijverheid en industrie; bedrijfgebouwen in Arnhemwerd samengesteld door Jan Vredenberg december 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 24