n ii augustus 2002 Heemschut 5 Het station van Hillegom is een puur functioneel, hypermodern station dat in het voorjaar van 2000 gereed kwam. zuurde tegels met tulpen op een donkergroene ondergrond, refererend aan de landschappe lijke omgeving. Aan de spoorkant bevinden zich op de eerste verdieping behalve ramen vier vervaagde deco raties in rode tekening in cartouches, voorstel lende en met letters aangeduid respectievelijk Vogelzang, Visch, Bloemen en Wild, een toespeling op de omgeving en de nabijgelegen zee. De goederenloods aan de zuidzijde, in 1914 verlengd, is eveneens gepleisterd. De nabijgelegen houten loods dateert uit 1972 en is geen rijksmonument. Interieur Het interieur is grotendeels bewaard. In de vestibule bevinden zich nog de oorspronkelijke tegels op vloer en wanden. Het plaatskaarten- kantoor met loketten is behouden, evenals de houten schuif, waardoor de kaartjes werden aangereikt. In de wachtkamer der derde klasse zijn nog een groot deel van de banken, de oorspronkelijke lambrisering met eenvoudig kraalprofiel en de houten vloer behouden. In de wachtkamer der tweede klasse is een deel van de luxer uitgevoerde lambrisering behouden. Hier en daar zijn deuren verwijderd en nieuwe geplaatst, plafonds verlaagd en extra wanden aangebracht, maar de oorspronkelijke indeling is grotendeels behouden. Het onderhoud van zowel interieur als exterieur laat te wensen Onrendabel Het is verbazend dat in een gehucht als Vogelenzang, dat zo'n 450 inwoners telde, in 1880 een dergelijk rijk gedetailleerd station werd gebouwd. Het verhaal gaat dat Mr W. van der Vliet, inwoner van het dorp, commissaris was bij de HIJSM. Hij maakte veelvuldig gebruik van het station. Na de oorlog ging met de definitieve sluiting van de halte het snel bergafwaarts met het gebouw. In 1967 verzocht de NS de gemeente Bloemendaal de beide bovenwoningen te laten ontruimen, opdat zij het 'zeer onrendabele object' zouden kunnen slopen. Het tijd keerde gelukkig; in 1971 stond de NS de woonbestemming weer toe en de benedenruimte werd verhuurd als kantoor en winkel aan de firma Helex, handelend in schou wen en kachels. Het rijksmonument, evenals de omgeving, toont momenteel enig achterstallig onderhoud en verdient alle aandacht van de gemeente Bloemendaal en van de huidige huurders. Aandacht die dit pittoreske en bijzondere station ten volle verdient. In opdracht van Railinfrabeheer ontwierp Theo Fikkes, werkzaam bij Arcadis, het station Hillegom. Inmiddels is Fikkes in dienst bij Railinfrabeheer. Literatuur -Monumentenselectie 1850-1940; een overzicht van alle monumenten die door de provincie in samen werking met alle betrokken gemeenten zijn voorge dragen voor rijksbescherming. Cd-rom uitgegeven door de Provincie Noord- Holland, 2002. - Spijkerman, H. 'Het station Vogelenzang'. Lustrumeditie Ons Bloemendaal, no 4, 21 (1997), p. 42-44. Opname uit 1987, toen station Vogelenzang in een betere staat van onderhoud verkeerde. Foto; Archiefdienst voor Kennemerland, Atlas Bloemendaal.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 7