Het Korenmetershuis open Sarah Bakker Sinds 1967 is het Korenmetershuisje aan de Nieuwe Zijds Kolk in Amsterdam zetel van de Bond Heemschut. Het gebouw werd in het verleden door verschillende instanties gebruikt. De naam van het gebouw geeft de oorspronkelijke functie weer. Het Korenmetershuisje is in 1620 gebouwd op de plek waar het vorige gildenhuis van de korenmeters en de korenzetters stond. In de zestiende eeuw was het onderkomen van de korenmeters op de Oude brug gesitueerd. Op 14 september is het pand open voor monumentenliefhebbers in het kader van Open Monumentendag. Het thema van de Open Monumentendag is dit jaar: koopmansgeest. 34 Heemschut augustus 2002 Een herdruk van een artikel uit Heemschut van oktober 1991. In het jaar 1558 werd door de Vroedschap van Amsterdam besloten een nieuw Korenmeters huis te bouwen op de Nieuwe Zijds Kolk (vroeger ook wel Oude Zijds Kolk genoemd). Op dit moment wordt het huis inwendig opge knapt. Reden om eens de geschiedenis in te duiken. De Nieuwe Zijds Kolk werd vanaf het midden van de 14de eeuw tot het eind van de 15de eeuw geleidelijk aan gedempt. Vroeger vormde de Kolk de verbinding tussen de Amstel en de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Toen de N.Z. Voorburgwal werd verlengd naar het IJ, werd de N.Z. Kolk overbodig als waterweg. Het plein deed sinds 1501 dienst als veemarkt, hopmarkt en ook als bierkaai. Vaten bier werden in de 17de eeuw door de Weesperbierschippers De zaal van de korenmeters en korenzetters op de begane grond, Naar een tekening van J.M.A. Rieke (1851-1899) (foto Gemeente Archief Amsterdam) aangevoerd via de N.Z. Voorburgwal. De Kolk werd hierom ook wel de Bierkolk genoemd. Op de kaart van Balthazar Florisz, uit 1625, is de gedempte N.Z. Kolk goed te zien. Voor het Korenmetershuisje staat een dubbele rij bomen. De Kolksteeg is ook goed zichtbaar. Deze vormt de verbinding tussen de N.Z. Kolk en de Oude- brug. Op de kaart is ten zuiden van de Oudebrug de houten Korenbeurs getekend. De gebouwen van de graanhandelaren, graanmakelaars en korenmeters waren vrij dicht bij elkaar gesitu eerd in het gedeelte van de stad ten westen van het Damrak, tot aan de N.Z. Voorburgwal. De Korenbeurs en het Korenmetershuisje zijn zojuist vermeld. Verder waren de makelaars gehuisvest in het Makelaar Comptoir aan de N.Z. Voorburgwal. De makelaars bemiddelden in graan. Zij waren de tussenpersonen tussen de koper en verkoper van graan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 36