Nijmegen meer Rome aan de Waal dan stad der Bataven Kees Peterse Romeins hoofdkwartier virtueel gereconstrueerd Nijmegen was niet alleen de belangrijkste Romeinse plaats in Nederland, de gebouwen die er stonden, toonden een monumentale architectuur van verrassend hoog niveau. Dat geldt vooral voor de openbare gebouwen, waarvan het militaire hoofd kwartier, de principiain de legioensvesting op de Hunerberg verreweg het belangrijkste was. De virtuele reconstructie van het gebouw is dezer dagen voltooid. Het eindresultaat toont de allure, die op detailniveau altijd al besloten heeft gelegen in de eerder gevonden bouwfragmenten. Duidelijk is nu dat mediterrane tradities langs de grenzen van het Romeinse rijk werden gehandhaafd, ook in de 'keizerstad' aan de Waal. 26 Heemschut augustus 2002 De Hunerberg maakt deel uit van een hoge wal, die tijdens de voorlaatste Ijstijd door opstuwing is ontstaan. Hier hebben vanaf de Augustéische tijd verschillende legerkampen gestaan, waarvan alleen de laatste goeddeels in steen was opgetrokken (foto: PANSA BV Nijmegen). Onlangs is herbevestigd dat Nijmegen de oudste stad van Nederland is. Maar van die Romeinse stad is boven het maaiveld nagenoeg niets bewaard gebleven. De gebouwen zijn gesloopt en het bouwmateriaal is hergebruikt of in kalkovens verdwenen. Wat ons rest zijn soms fragmenten van de oude funderingen, maar meestal zijn alleen zogenaamde uitbraaks- leuven aangetroffen. Nadat men de Romeinse muren in brokstukken uit de grond had gehaald, werd de sleuf dichtgegooid. Dat gebeurde op grote schaal tijdens de Dertigjarige Oorlog (1618-1648), toen de aanvoer van tufsteen uit Duitsland was geblokkeerd. De slopers van weleer hebben gelukkig niet al het bouwmate-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 28