Nieuwe uitgaven Exposities Cursus RO Anne-Marie ten Cate Romeins complex weg voor villapark Service 21 Door de sluiting van De Stadshof (het Zwolse museum voor naïeve- en outsiderkunst) wordt gesloten, is uitbreiding van Het Nijenhuis niet meer nodig. Henk Nieuwenhuis, PR-medewerker Heemschut Overijssel. ZEELAND Zeevaartschool Vlissingen Vlisingen De Provinciale commissie Zeeland heeft bij de Rijksdienst Monumentenzorg een monumentenstatus aangevraagd voor het gebouw van de Zeevaartschool op de Vlissingse Boulevard Bankert.De commissie deed dit mede namens de Heemkundige Kring Walcheren. Het gebouw, ontworpen door architect/1. Rothuizen, wordt dit najaar vijftig jaar oud en is een voorbeeld van de naoorlogse architectuur. In het gebouw is nu nog een opleiding van de Hogeschool Zeeland gevestigd, maar deze onderwijsinstelling streeft naar concentratie ter plaatse van haar hoofdgebouw elders in de gemeente Vlissingen. Wanneer na het vertrek van de huidige gebrui ker leegstand ontstaat, moet gevreesd worden voor sloop. Hemschut hoopt nu met een verkregen monu mentenstatus deze dreigende sloop te kunnen voorkomen. ZUID-HOLLAND Nee tegen pompeus l)dock Amsterdam Heemschut Amsterdam is in het geweer gekomen tegen de pompeuze bouw plannen in het IJ pal voor het Westerdoks- eiland. Complex IJdock wordt liefst 160 meter lang en 40 meter hoog en bederft het zicht op het IJ. Heemschut legt het plan voor aan de Raad van State. De smaak van Cuypersontwerp voor kasteel De Haar. T/m 22-9 in het N.A.I., Rotterdam. Het landschap van Ruysdaelt/m 8-9 in architec tuurcentrum ABC in Haarlem. Na de bloei, de Floriade in historisch perspectief t/m 15-9 in ABC Haarlem. Architect Tilman van Gamerent/m 16-9 in het Koninklijk Paleis in Amsterdam. Romeins Nijmegen boven het maaiveldzie pag. 28. NCM en NIROV organiseren een cursus Ruimtelijke ordeningen cultuurhistorie onder auspiciën van projectbureau Belvedere. Op laagdrempelige wijze worden wet-en regelge ving op dit terrein uiteengezet met onderwer pen als de Vijde Nota RO, het bestemmings plan en het Verdrag van Malta.Vier cursussen in het najaar. (020) 4227979. Conferentie toekomst binnenstad Amsterdam 5, 6, 7-9. (020) 5254791. Zakboek woonomgeving In opdracht van STAWON (Stichting Architecten Onderzoek Wonen en Woonomgeving) werd door de onderzoekers Willemijn Wilms Floet en Esther Gramsbergen, van de faculteit Bouwkunde TU Delft het1 Zakboek voor de woonom geving' samengesteld, niet alleen bedoeld als naslagwerk, maar ook als inspiratiebron voor toekom stige woningbouwopgaven; een boekje dat men voortdurend op zak dient te hebben. STAWON richt zich primair op het doen van onderzoek naar de relatie tussen de woonarchitectuur en de kwali teit van de omgeving. In het boek wordt een selectie gegeven van 24 minder bekende Nederlandse woningbouwprojec ten uit de afgelopen 100 jaar. Zij zijn allemaal op dezelfde wijze gedocumenteerd met foto's, teke ningen, plattegronden, steden bouwkundige context, doorsneden en gevelaanzichten. Het boek is ingedeeld in acht categorieën woonomgevingen (villawijken, hoven, tuinsteden, stedelijke woongebouwen enzovoorts) die alle acht drie voorbeelden be schrijven en documenteren, zoals Kerckebosch te Zeist, Mariaplaats te Utrecht, de Oostenrijkse nood woningen te Den Helder enz. Het is een inspirerend en hand zaam boek. Rotterdam, uitgeverij 010, 512 p. ISBN90 6450449.0 Prijs €24,50. In het kort Aangezien de stapel groeit, ben ik genoodzaakt een aantal boeken in het kort aan te kondigen. - Historie van Oostendorp' is het laatste deel in de reeks historische uitgaven over de kernen van Elburg. Het boek verhaalt over het vroegere maatschappelijke leven van de dorpskern en werd samengesteld door de evenemen tencommissie Oostendorp. Een uitgave van de Oudheidkundige vereniging Arent thoe Boecop te Elburg. Het boek is verkrijgbaar bij de plaatselijke boekhandel of te bestellen bij het secretariaat van de vereniging, Postbus 117, 8080 AC Elburg. Prijs ca. 16. - Kazematten in het interbellum; vestingbouwkundige bijdragen door H.R. Visser en J.S. van Wieringen redactie T. de Krijf. Achter alle kazematten, betonnen verdedi gingswerken, zit een verhaal over militaire overwegingen en heftige strijd. In dit boek worden deze verschillende verhalen verteld. Vrijwel alle kazematten in Nederland worden genoemd en zijn op een bij het boek geleverde kaart gezet. Een uitgaven over stille getuigen van ons oorlogsver leden, die werd uitgegeven in samenwerking met de Stichting Menno van Coehoom. Amsterdam, Buijten ér Schipperhijn, 2002. 168 p. ISBN 90 5881 065 8. Prijs €22,50. - lIn spodt van alle vrome luijden; geschiedenis van de Coevorder provoost 's Lands gevangenhuis voor de noor delijke provinciën in de 17de en 19de eeuw, tuchthuis voor Groningen en Drenthe in de 19de eeuwdoor Gerrit Kleis. Een boekje over bijzondere gevangenissen in de noordelijk provinciën in historische tijden. Het Coevorder tuchthuis kan worden beschouwd als een voorlo per van de penitentiaire inrichtin gen te Veenhuizen, Aandacht voor het leven in en om de tuchthuizen. Assen, Koninklijk Van Gorcum, 2002.123 p. ISBN 90 232 3698 9. Prijs €11,32. Tijdens de opgravingen van de Villa Rustica in Kerkrade is een Romeins complex gevonden, dat ongekend is van kwaliteit. Hoewel monumentwaardig is het nog niet aangewezen als beschermd monument en dat is onbegrijpelijk. Opgravings leider drs. Gerard Tichelman (Arch. Dienstencentrum): 'Het complex is gaaf, goed geconserveerd, en wordt in zijn geheel opgegraven. Uniek voor Nederland.' Hans Bollebakker, lid redactieraad. Op de foto het warme bad. augustus 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 23