20 Actief augustus 2002 GRONINGEN Karakteristieke boerderij in Stedum bedreigd Stedum Aan de Weersterweg 1 ligt een karakte ristieke kop-hals-romp boerderij vlak voor de ingang van het dorp, dichtbij de kruising tussen de weg en de spoorlijn van Groningen naar Delfzijl. De meer dan 200 jaar oude boerderij, 't Grote Woel, wordt door sloop bedreigd, nu de nieuwe eigenaar op deze boerderij een veeteeltbedrijf gaat beginnen. Hij wil op de plaats van de kapschuur een veel grotere ligstal bouwen die door kleur, maat en ligging niet alleen het zicht op deze karakteristieke boerde rij, maar ook op het zicht op het landschap zal verstoren. Door vergroting van het voorhuis en sloop van het bakhuisje zal het karakter van de boerderij nog verder worden aangetast. De commissie heeft de gemeente Loppersum haar zienswijze kenbaar gemaakt en in een brief gevraagd om hoge eisen te stellen aan de kwali teit van de nieuwbouw en de aan de situering van de nieuwe schuur zodat landschappelijke en architectonische schade wordt voorkomen. Deze eisen kan de gemeente stellen, omdat de boerderij in het bestemmingsplan als 'karakte ristiek' staat vermeld. Bovendien heeft de commissie er bij de gemeente Loppersum op aangedrongen, dat de gemeente een beleid ontwikkelt, gericht op bescherming van de resterende waardevolle en karakteristieke boerderijen door deze te plaatsen op een gemeentelijke monumentenlijst, door het actualiseren van de bestemmingsplannen en door het opstellen van een welstandsnota/beeld kwaliteitplan. Het tempo waarin historische boerderijen verdwijnen of worden aangetast, maakt deze maatregelen noodzakelijk. Het Anatomisch Laboratorium geen rijksmonument Groningen Volgens de Rijksdienst verdient het Anatomisch laboratorium, Oostersingel 69 te Groningen, niet de status van Rijksmonument, want het is geen gebouw van nationaal belang, wel van lokaal. Elders in Nederland staan vergelijkbare gebouwen van rijksbouwmeester JA. W. Vrijman. Verbouwingen en toevoegin gen maken het gebouw minder waardevol. Hoogbouw in de omgeving beïnvloedt het beeld vanaf de Oostersingel negatief, volgens de Rijksdienst. Wel van grote waarde zijn delen van het interieur, vooral de gietijzeren kasten met de anatomische verzameling van Petrus Camper (1722-1789) zijn van nationaal belang. De commissie bezint zich op volgende stappen. Tineke Vooijs, PR-medewerker Heemschut Groningen. UTRECHT Hervormde Kerk Doorn bevrijd van blik Doom Het zicht op de 800 jaar oude Romaanse Hervormde Kerk in Doorn zal binnen afzien bare tijd niet meer belemmerd worden door glimmende carrosserieën en benzinepompen. B en W van Doorn hebben de eigenaar van het naast de kerk gelegen autobedrijf annex benzi nestation een alternatieve vestigingslocatie voor zijn bedrijf kunnen bieden. Al sinds 1991 zijn er onderhandelingen gaande om het bedrijf naar een andere plek te laten verhuizen. Struikelblok vormde de noodzake lijke financiering van deze operatie; het idee werd geopperd om op de vrijkomende ruimte woningen te bouwen om zo de verhuizing te bekostigen. Samen met verschillende bewoners van Doorn heeft Heemschut hiertegen bezwaren geop perd: het zicht op de Hervormde Kerk zou hierdoor nog verder belemmerd worden. Als alternatief werd voorgesteld om op de plaats waar nu het te slopen gemeentehuis van Doorn staat de woningen te laten bouwen. Het nieuwe college van B en W ging hiermee akkoord, en heeft een intentieverklaring opge steld en ondertekend tot grondruil tussen de gemeente en de eigenaar van het autobedrijf. Dat schept ruimte rond de kerk, waar tenslotte- eind goed al goed- een echt plein met vrij zicht geboren gaat worden. Maarten Lemmens, PR-medewerker Heemschut Utrecht. OVERIJSSEL Deventer Stadspenning voor Bernard Duimel Deventer Het gemeentebestuur waardeert werk en inzet van De Deventer leden van Heemschut Overijssel. Was het in mei oud-PC voorzitter Hans Veldhuis die de Deventer Stadspenning kreeg, een maand later ontving oud-landelijk voorzitter van Heemschut, Bernard Duimel, deze onderscheiding. Duimel kreeg de Stadspenning niet alleen voor zijn werk als Heemschutter (eerst landelijk en nu nog steeds als lid van de PC Overijssel). Tussenl974 en 1986 was hij als wethouder van onder meer sport, recreatie, cultuur, onderwijs en jeugdbeleid betrokken bij een groot aantal gezichtsbepalende projecten. Duimel deed veel aan stadsvernieuwing en stadsherstel zoals het bekende Bergkwartier, het Noordenbergkwartier, de Sijzenbaan en de Assenstraat. Hij bemoeide zich ook met succes met het opbouwwerk, allochtonenbeleid en jeugdbeleid. Burgemeester James van Lidth dejeude reikte Duimel penning en oorkonde uit tijdens een symposium over de parken in de stad. De bijeen komst werd gehouden ter ere van het afscheid van Bernard Duimel van de n.v. Bergkwartier. Kasteel Het Nijenhuis Wijhe/Heino De provincie Overijssel heeft bij de gemeente Olst/Wijhe een aanvraag inge diend voor de interne verbouwing van kasteel HEEMSCHUT LEDENADMINISTRATIE NieuwezijdsKolk28,1012 PV Amsterdam tel. (020) 6225292, telefax (020) 6240571 postbank rekeningnummer 7819781 Contributiebedragen per 1 januari 2002: individuele leden tot 25 jaar €15,50; individuele leden 25 jaar en ouder €22,50; gezinslidmaatschap €30,-; rechtspersonen en donateurs €45,-; bedrijven van enige omvang €80,-; lid voor het leven: op aanvraag. Opzeggingen alleen schriftelijk en voor 1 december. Extra tijdschriftnummers op aanvraag €4,50 porti) CORRESPONDENTIEADRES Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV .Amsterdam tel. (020) 6225292, telefax (020) 6240571 website: www.heemschut.nl e-mail bureau: info@heemschut.nl REDACTIE drs.J. Kamerling, eindredacteur drs. A.M. ten Cate, drs. H.C. Franssen, drs. M. Polman De redactie draagt geen verantwoordelijkheid voor artikelen, voorzien van volledige auteursnaam. CORRESPONDENTIEADRES Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amsterdam tel. (020) 6225292, telefax (020) 6240571 website: www.heemschut.nl e-mail tijdschrift: redactie@heemschut.nl CORRESPONDENTIEADRES VOOR ADVERTENTIES Bureau Van Vliet, Postbus 20,2040 AA Zandvoort tel. (023) 5714745, telefax (023) 5717680 REDACTIERAAD AM. den Haan (voorz.) drs.J. Kamerling (secr.) drs.J.J. Bollebakker H.J. Derben J.D. Gerritsen P. de Ruijter drs. J.P.J. van der Haagen (adv.) drs. W. Wolters Copyright Bond Heemschut. Niets uit deze uitgave mag op enigerlei wijze worden overgenomen zonder toestemming van de redactie. GRAFISCHE VERZORGING Roelof Koebrugge bNO DRUK Waanders Drukkers, Zwolle het Nijenhuis. Het gaat hier om een heel nieuw plan, door de Zwolse architect Gunnar Daan gemaakt nadat zijn zeer ingrijpende eerdere verbouwings- en uitbreidingsplannen niet doorgingen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 22