/V^w- o tv iA't^' (XktTï,e'& augustus 2002 Actief 19 SECRETARISSEN (PROVINCIALE) COMMISSIES Groningen mr. G.H. Wildeboer (050) 3135076/(0598) 373812 Friesland mr. H. de Boer (058) 2154167/2941661 Drenthe mr. D. Hoeksema (0592) 356886 dhoebema@wanadoo.nl Overijssel mw. A. Sloot-Habers (0529) 433751 Gelderland mw.drs.M.Jetten (024)3230419/3230419 Flevoland mr. S.C. Trip (036) 5314456 Utrecht H.F. Kuiper (0348) 400111 Noord-Holland mw. A. Mars (0297)522804 martref@tref.nl Amsterdam mw.drs. M.J. Kuipers-Verbuijs (020) 6195690 Zuid-Holland drs. C.J.deJong (0172)519478 werk: (070) 3811300 jong-verschoor@hemet.nl Zeeland mw.mr. C. Herbers-Schoenmakers (0118) 556122 556174 werk: (0117) 375806 ineke.herbers@sbi.nl Noord-Brabant drs.ir. H.N.G.M. Boot (0486) 461982 461863 Limburg dhr.J.H.G.E. Neessen (079)3662501 FRIESLAND Begraafplaats Spanjaardslaan Leeuwarden Deze voor Leeuwarden zo histori sche plek dreigt niet te verloederen, maar is al verloederd. Dit is wel buitengewoon jammer om dat deze begraafplaats, eind 19de eeuw aange legd door de befaamde tuinarchitect Roodbaard, veel Leeuwarders herbergt die het hunne tot de groei en bloei van deze stad hebben bijgedragen. In aanmerking genomen dat de gemeente een zorgplicht heeft ten aanzien van dit Rijks monument en daardoor ook aanspraak op subsidie kan maken, zou men mogen verwach ten dat er iets meer gedaan wordt dan het 'te hooi en te gras' maaien van het terrein. Een, desnoods gedeeltelijke, restauratie van de begraafjplaats zou zeker op zijn plaats zijn. Het kan zo zijn, dat er op het ogenblik geen geld is voor restauratie, maar het gaat te ver om begrip te tonen voor het feit dat gedurende een lange reeks van jaren de gemeente het park zo heeft verwaarloosd, temeer waar het Rijk bij monde van staatssecretaris D. Gahor in 1992 al subsidie toezegde. Heemschut vraagt van het stadsbestuur het Rijk te verzoeken deze subsidietoezegging te beves tigen; en de gemeentelijke bijdrage voor het komende jaar op de begroting te zetten. Op deze wijze zou de status van Rijksmonument daadwerkelijk gestalte kunnen krijgen. Zoals gezegd is een volledige restauratie niet noodzakelijk of zelfs wenselijk: het gaat er juist om dat er een sfeer ontstaat van beheerst verval: de paden moeten opgeknapt en de beplanting bijgewerkt. Ten aanzien van de graven en de grafhekken is het niet nodig dat die er weer als nieuw uitzien, maar wel dat de bestaande unieke kenmerken behouden blijven. Met een dergelijke bescheiden restauratie zal het bedrag dat nodig is nog wel meevallen. Overtuin landgoed Oranjewoud Heerenveen Heemschut heeft de grootste bezwaren tegen de aanleg van de brug die een extra toegang geeft tot de achterkant van de Overtuin van landgoed Oranjewoud. Het laatste is immers juist niet de bedoeling. De Tuin is ooit ontworpen om beleefd te worden vanaf de ingang aan de Lindelaan. Door de eeuwen heen is voor dit concept respect gebleven. Het is altijd een besloten aanleg geweest, met een omgrachting en boomsingels. Al bij de aanleg, aan het einde van de 17de eeuw, zijn deze structuren ontstaan en intact gebleven. De latere invulling in het begin van de 19de eeuw, naar de trant van de landschapsstijl, heeft binnen de bestaande oude structuur plaats gevonden. De toegang is steeds op dezelfde plaats gebleven. Het huidige plan om een nieuwe ingang aan de Bieruma Oostingweg te creëren, doet het concept van de aanleg geweld aan. De wandelaar komt als het ware het terrein op via de coulissen achter het toneel, waardoor het te beleven tafereel, de aanleg, niet meer kan worden beleefd. Dit druist tegen alle principes van het bestaande concept in. Aangezien de tuin in Fryslan een uniek monu ment is, dient de gemeente Heerenveen zich terdege te beseffen dat de waarde van de Overtuin zodanig is, dat een dergelijke ingreep de druk op het gebied teveel kan verhogen. Dit kan ongewenste ontwikkelingen als vandalisme bijvoorbeeld door de tuin als circuit te gaan gebruiken en ook andere aantastingen teweeg brengen. De tuin dient in zijn waarde gelaten te worden. De gemeente Heerenveen, die bovendien op basis van een koopakte van het park in 1953, speciale verantwoordelijkheden is aangegaan om de tuin in in stand te houden in de staat waarin deze zich toen bevond, is van onze bezwaren op de hoogte gesteld. GustaafWitzen Elias, PR-medewerker Heemschut Friesland. GELDERLAND Voorlopig geen glazen lift Oosterbeek Acties van Heemschut met in 2001 de Vrienden van het Airborne Museum en in 2002 de Stichting voor Heemkunde in de Gemeente Renkum, hebben een aantasting van een rijks monument voorkomen. De procedure startte begin 2001 toen de Stichting Airlift te Oosterbeek een bouwvergunningaanvraag indiende bij de gemeente voor de aanbouw van een glazen buitenlift aan het rijksmonument Villa Hartenstein, waarin het Airborne Museum is gevestigd. In 2001 is Heemschut tweemaal in de pen geklommen om bezwaar aan te tekenen. Eerst tegen het niet publiceren van de voorge nomen wijziging van een rijksmonument en nadien tegen het verlenen van een van rechts wege verleende monumenten- alsmede bouw vergunning. En daar wrong de schoen, want de gemeente is slordig omgesprongen met het wetsartikel volgens welke zonder monumenten vergunning er géén bouwvergunning wordt afgegeven. Aanvrager en gemeente hanteerden de aanvraag bouwvergunning tevens als aanvraag monumentenvergunning. Op deze procedurefouten werd bij pen en monde door Heemschut de vinger gelegd. Echter de commissie beroep- en bezwaarschriften van de gemeente oordeelde onze argumenten deels als 'niet gegrond', zodat de bestuursrechter de volgende stap zou worden. In maart 2002 sloot Heemschut zich aan bij het bezwaar, ingediend door de Stichting voor Heemkunde in Renkum, tegen het toekennen van de door de Stichting Airlift gevraagde voorlopige voorziening tot opheffen opschorting bouwvergunning. Enige dagen later gevolgd door een beroepschrift bij de Rechtbank tegen het besluit van B en W in zake de ongegrondverklaring, met een op sommingvan de procedurefouten. Op 12 april 2002 verklaarde de rechter ons beroep gegrond vooral vanwege het feit dat de gemeente de ter zage- en publikatieplicht had geschonden ten gevolge waarvan de monumentwijzigings- procedure niet wettelijk was gestart. Voor een goed begrip moet verder worden vermeld dat Heemschut Gelderland niet is gekant tegen een extra lift (er is overigens inpandig een lift aanwezig) voor de minderva- lide museumbezoeker. De vorm en plaats waar vereist echter zorgvuldige afweging, temeer daar de villa in een fraai park is gelegen. Inmiddels is de Stichting Airlift een nieuwe procedure gestart. Ria Koning, PR-medewerker Heemschut Gelderland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 21