Staatsbosbeheer ook beheerder van cultuurmonumenten Math Berkers Cultuurhistorie versterkt natuurbeleving In de ruim 100 jaar dat Staatsbosbeheer bestaat, is zijn taak flink veranderd. In het begin deed Staatsbosbeheer precies wat zijn naam beloofde, nl. het beheren van bos. Staatsbosbeheer is opgericht om de woeste gronden in Nederland te beteugelen. Zijn hoofdtaak: het vastleggen van zandverstuivingen door middel van bosaanplant. In de loop der jaren kreeg Staatsbosbeheer echter ook steeds meer andere terreinen en objecten in beheer. Nu, ruim honderd jaar later, bezit Staatsbosbeheer naast bossen, duinen, uiterwaarden en moerassen ook cultuurhistorische elementen als forten, grafheuvels en landgoederen. augustus 2002 Heemschut 13 Om een idee te geven, Staatsbosbeheer heeft ruim 175 monumentale gebouwen, bijna 60 bunkers, 26 eendenkooien, 9 historische tuinen, 670 grafheuvels, 7 terpen, ruim 450 resten van nederzettingen en daarnaast nog meer dan 500 andere archeologische elementen in beheer. Dit bezit groeit nog steeds, o.a. door de aankoop in het kader van de Ecologische hoofdstructuur. Hiermee is Staatsbosbeheer een grote bezitter van cultuurhistorische objec ten in Nederland. Deze objecten en terreinen vragen een heel andere aanpak dan het aanplanten en beheren van bos en natuur. Staatsbosbeheer wordt zich hiervan steeds meer bewust. Met het project Naar de Duivelsberg bij Nijmegen. Reis door de tijd laat het zien hoe het met zijn erfgoed wil omgaan. Het standpunt dat Staatsbosbeheer heeft ontwikkeld over de Nieuwe Hollandse Waterlinie getuigt ook van een heldere visie. Vrij recent zijn de inspannin gen van Staatsbosbeheer voor het behoud van de spoorbrug Moerputten bij Den Bosch. Deze voorbeelden illustreren hoe Staatsbosbeheer het behoud van deze objecten en terreinen probeert te garanderen. Reis door de tijd Het project Reis door de tijd is net van start gegaan. Met dit project wil Staatsbosbeheer niet alleen de cultuurhistorische en archeologi sche waarden beschermen. Het wil vooral ook dit erfgoed beter beleefbaar maken voor het publiek. De Duivelsberg ten oosten van Nijmegen is uitgekozen als eerste locatie in het kader van dit project. De Duivelsberg is de hoogste top van het gelijknamige stuwwalgebied. Op de top liggen twee kunstmatige heuvels. Een steile trap leidt naar de top van de hoogste van de twee. Vanaf dit punt heeft men een schitterend uitzicht over het rivierengebied tussen Nijmegen en Kleef. Op deze heuvels hebben vroeger, vanaf de 11de eeuw, houten torens gestaan. Zo'n heuvel met een toren erop wordt een motte genoemd. De plek was ideaal. Al van verre kon je de vijand zien aankomen De twee heuvels zijn onlangs door Staatsbos beheer gereconstrueerd. De begroeiing is verwijderd, waardoor ze weer beter zichtbaar geworden zijn. Vanaf de top heeft men nu weer een onbelemmerd uitzicht. Aan de voet van de heuvels zijn enkele informatiepanelen geplaatst. Hunebed Papeloze kerk Bij de start van het project Reis door de tijd zijn 20 plaatsen op de terreinen van Staatsbos beheer geselecteerd. Deze locaties zijn zoveel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 15