Oudevrouwenpoort in Dordrecht juni 2002 Service 25 tonen aan dat Rotterdam begin vorige eeuw een bruisende stad was. Het boek is op mooi papier gedrukt, waardoor de foto's een heel authentiek lijken. Uitgegeven in de serie RKD-bron- nenreeks, deel 2. BnssumTboth, 2001. 128 p. ISBN 90 6868 282 2. Prijs 22.50. De singels van Rotterdam In 1854 werd door stadsarchitect IV.N. Rose en fabriek-Iandmeter J.A. Scholten het Waterproject (Plan Rose) ontworpen, met het doel de problematische stedelijke waterhuishouding te verbeteren en tevens de stadsuitbreiding te reguleren en de stad aantrekkelij ker te maken.De Westersingel, Spoorsingen, Noordsingel Croos- wijksesingel en Boezemsingel werden rondom de oude stad aangelegd. J.D. en L.P.Zocher verzorgden de aanleg van de singels in landschapsstijl. In het boek, liever gezegd gids, 'Het Waterprojecteen 19de-eeuwse wandeling door Rotterdam', door Fransje Hooimeijer en Mariette Kamphuis is een stadswandeling uitgezet die het waterproject beoogt te herontdekken. Zowel op waterhuishoudkundig, hygiënisch als op stedenbouwkundig gebied. De gids bevat een schat aan infor matie; anekdotes, verhalen, afbeel dingen bereiden u voor op een fantastische wandeling. In 2001 werd het Singelplan gelanceerd dat de ontwikkeling en renovatie van singels en vlieten beoogd, een samenwerkingsverband tussen gemeente en het Hoogheemraad schap Schieland. De gids bevat vijf wandelroutes die rechtstreeks zijn verbonden aan het Waterproject en bevat sugges ties voor een elftal recreatieve uitvalroutes. Rotterdam, Uitgeverij 010, 2001. ISBN 90 6450 429 6. Prijs €16.50 Hodshon Huis Op 15 november 2001 vond aan het Spaarne 17 te Haarlem de uitreiking plaats van het boek Hodshon Huisbewoningsgeschiede- nis en restauratie' door K.C. van den Ende (restauratiearchitect), G. W. baron van der Feltz, C.A. van Swigchem en A.A. Verrijn Stuart. Het huis werd in opdracht van de rijke ongehuwde Comelia Catharina Hodshon (1768-1829) gebouwd naar een ontwerp van de Amsterdamse stadsbouwmeester Abraham van der Hart. In 1841 verwierf de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen het pand, waarin zij nog steeds zetelt. In 2000 werd een grote restaura tie, begonnen in 1995, voltooid en ter gelegenheid hiervan en van het 250-jarig bestaan van de Maatschappij verscheen dit boek werk. Het verhaal over Keetje Hodshon, de geschiedenis van de Maatschappij en die van het gebouw worden in het eerste deel beschreven. In het tweede deel wordt uitvoerig verslag gedaan van de restauratie. Het huis heeft het oorspronkelijk karakter nagenoeg behouden en de mooie statie- vertrekken waren nog bijna intact. Zorgvuldige studie, o.a. door het SRAL (Stichting Restauratie Atelier Limburg) ging aan deze restauratie vooraf en heeft een aanzienlijke bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de kennis over de afwerking van historische binnenruimten. De verschillende vertrekken worden afzonderlijk beschreven. In het tweede deel van het boek wordt nauwkeurig ver slag gedaan van de conserverende restauratie. Over Abraham van der Hart en zijn inspiratiebronnen is men tijdens de restauratie meer te weten gekomen, namelijk dat hij geïnspireerd is door de Engelse architect RobertAdam. Deze beïnvloeding komt het beste tot uiting in de prachtige onhollandse blauwe zaal, gelijkend op het, op de Etruskische versieringen geïns pireerde, blauwe wedgwood. Het boek werd uitgegeven in sa menwerking met de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, bevat vele afbeeldingen en teke ningen. Een gebouw, geschiede nis, restauratie en uitgave waar de Maatschappij met recht trots op is. Bussum, Uitgeverij THOTH, 2001 ISBN90 6868 2970. 143p. Prijs €20,50. Geschiedenis van Limburg In 2000 verscheen het eerste deel, door de samenstellers leerboek genoemd, van de 'Geschiedenis van Limburg'-, een uitgave van Het Limburgs Geschied- en Oudheid kundig Genootschap. In deel een wordt de geschiedenis van Lim burg tot de Franse tijd (1794) beschreven. Inmiddels verscheen in september 2001 deel twee, dat de 19de en 20ste eeuw beschrijft. Rijk geïllustreerd en voorzien van vele kaarten en plattegronden wordt de regionale geschiedenis vanaf het vroegste begin op een toegankelijke wijze beschreven, speciaal gericht op de middelbare scholier. Voor illustraties is uitbundig geput uit de collecties van diverse Limburgse musea. Er zijn overzichtsthema's, die de ontwikkeling in het hele gebied beschrijven en er zijn hoofdstuk ken die de geschiedenis van een kleiner gebied uitdiepen. De boeken bevatten, om aan de schooljeugd tegemoet te komen, verhalende en meer beschrijvende hoofdstukken. Dankzij een forse bijdrage van de provincie konden 5000 boeken aan diverse scholen aangeboden worden. De boeken werden geschreven doordor Venner onder verantwoordelijkheid van het geschiedkundig genootschap. De provincie kan trots zijn haar scholieren deze zorgvuldig samen gestelde boeken te kunnen aan bieden. Uitgaven van Limburgs Geschied en Oudheidkundig Genootschap te Maastricht, respectievelijk 2000 en 2001, ISBN 90 71581 11 xen 90 71581 1 lx, ca 225p. De Oudevrouwenpoort in Dordrecht is nog niet zo lang geleden gerestaureerd en herplaatst en geeft nu toegang tot de Grote Cour tussen Berckepoort en Augustijnenkerk. Foto Marco de Nood (herplaatsing foto uit Heemschut februari 2001 i.v.m. verkeerde afsnijding).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 27