Dilemma's bij bescherming m ia Grondbeginselen voor restauratie Hans Bollebakker Wat is het standpunt van Heemschut in het beschermingsdebat, hoe dragen wij dat effectief uit en tot welke koers dient dat in de komende jaren te leiden? Zonder pretentie tot volledigheid een korte beschouwing over de beginselen van restauratie, om de discussie op te pakken en als toetsingselement bij ingrepen aan te reiken. april 2002 Heemschut 7 Het restauratie- en beschermingsdebat zijn nauw met elkaar verweven, immers bescher ming impliceert ondermeer opvattingen over restauratie, conservering, kopiëren, reconstruc tie en eigentijds ontwerpen. Dilemma's zijn ondermeer: handhaving van authenticiteit versus gebruikseisen en handhaving historische gegevens versus eigentijds ontwerp. In het verlengde daarvan ligt de vraag: kunnen we die opvattingen in de wet vastleggen? En voor Heemschut meer specifiek de vraag: hoe er op toe te zien dat daarmee niet de hand wordt gelicht en, als dat wel zo is, welke middelen ons ter beschikking staan, teneinde specifieke ingrepen te verhinderen of nog beter tijdens de planvorming te voorkomen? Tijdschrift Heemschut als discussieforum Een welkome aanzet tot de hernieuwde discus sie is afkomstig van J.F.K. Kits Nieuwenkamp, die in dit verband oproept tot reactie van Heemschut ten aanzien van handhaving van authenticiteit [Heemschut 2002 nr.1 p. 7]. Eerder [Heemschut 2001 nr. 6 p. 3] legt M. Kuipers-Verbuijs de nadruk op restauratie- en conserveringsopvattingen met als achterlig gende vraag: welke van de twee verdient, in welke situatie de voorkeur? Hoewel sinds Violet-le-Duc - dus midden 19de eeuw - dat gesprek niet van de agenda is geweest, zijn beide voornoemde geschriften welkome impul sen voor de discussie. Een van de antwoorden kon wel eens zijn dat Heemschut ten behoeve van zijn standpuntbepaling systematisch onder zoek moet gaan doen naar bevorderende en belemmerende factoren voor herstel bij func tieverlies en/of herbestemming van monumen ten. (De foto's tonen drie panden die verschil lende malen van functie wisselden, waarvan er Voorstraat 178, Dordrecht. Huis De Groene Weyde 1745. Middenrisaliet. Bouwheer Johan Herman Hallincq. Functies: Gebouwd als woonhuis. In 20ste eeuw verbouwd tot R.K. huishoudschool van de zusters. Na leegstand in gebruik genomen als galerie met wooneenheden op de etages. Gerestaureerd in 1990. Voorbeeld van oplossing dilemma tussen restauratie van nog schaars aanwezig authentiek interieur en eigentijds ontwerpen. Architect: Andries Lugten, Dordrecht. Foto's auteur, opname 2002.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 9