"'JjgS 6 Heemschut ■VVAAA/W W V>V De Hef. Wederopbouwpanden verzocht. In nauwe samenwerking tussen Comité en gemeente werd, voor het merendeel door vrijwilligers, het Inventarisatie Project Wederopbouw (IPW) uitgevoerd. Dit project omvat de inven tarisatie van de stedenbouw en de architectuur van de wederopbouw uit de periode 1940 -1965 binnen de brandgrenzen van het bombarde ment van 14 mei 1940. De vervolgens ingestelde Commissie Waarde stelling Wederopbouw Rotterdam formuleerde in haar rapport 'Het gebruik van de stad' aan bevelingen voor een beleid inzake behoud en verandering van de wederopbouwarchitecmur en -stedenbouw in de binnenstad. Op basis hiervan werden in het Selectie Project Weder opbouw (SPW) 35 objecten geselecteerd die tot gemeentelijk monument werden aangewezen. Tevens beval de commissie een aantal 'conser- veringsgebieden' aan, welke als 'aandachtsge bieden' in de stedenbouwkundige planvorming van de binnenstad worden ingebracht. Vervolgtraject Inmiddels is het Gemeentelijk Monumenten Selectie Project (GMSP) gestart waarin de gemeentelijke monumenten uit de resterende MlP-lijst worden geselecteerd. Ook voor de wederopbouwarchitectuur en -stedenbouw buiten de brandgrens is de in ventarisatie en selectie begonnen. Voor de komende herstructureringsoperatie van de Het St. Jobsveem aan de St. Jobshaven. naoorlogse woonwijken is dat van groot belang. Van de nog voor de eredienst in gebruik zijnde kerken is een inventarisatie gemaakt, waarover overleg met het Convent van Kerken plaats vindt. Dit heeft consequenties voor de steden bouwkundige praktijk. Tijdige inventarisatie van de historische elementen en structuren is noodzakelijk om de historische factor pro-actief in de steden bouwkundige planontwikkeling in te kunnen brengen als inspiratiebron, als verrijking voor de stad. Duurzame stedenbouw is immers ook zorgvuldig omgaan met het culturele erfgoed: duurzaamheid die uitstijgt boven het fysieke. Herontwikkelingstaak Een goede bestemming is essentieel voor het voortbestaan van een gebouw en evenzeer voor een monument. Het is daarom van het grootste belang om voor monumenten die hun functie om welke reden dan ook verliezen, een nieuwe, tweede gebruiker te vinden. Dit brengt een dynamische factor in het monumentenbeleid: het vinden van een adequate functie, gevolgd door het ontwerpen en realiseren van de veelal daaruit voortvloeiende benodigde fysieke aan passing, is een ontwikkelingstaak. Het vervaar digen van een dergelijk plan is een architectoni sche opgave van belang, waarbij de kwaliteiten van het monument voorop staan: zorgvuldig heid en vakbekwaamheid van vormgever en uitvoerder zijn essentieel. Een geslaagd resul taat levert een verrijking van het gebouw en altijd weer een nieuwe 'jaarring'. IrJ.I. Hage is Hoofd Bureau Monumenten van de Gemeente Rotterdam. april 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 8