Europa Nostra prijzen 2001 Nieuwe uitgaven Side by site bf Drie Nederlandse successen Op 23 maart 2002 werden door de President van Europa Nostra, Z.K.H. de prins gemaal van Denemarken, de jaarlijkse prijzen voor het behoud van het cultureel erfgoed uitgereikt. De feestelijkheden vonden plaats op de Christiansborg in Kopenhagen. Presentatie februari-nummer Erfgoed ontmoet 48 Heemschut april 2002 www.archined.nl Archined.nl is een echte. portal site over archi tectuur. Daar kom je nog eens waar je wezen wilt, bijvoorbeeld op zoek naar info over een pas gebouwd complex. In de woorden van de site zelf, 'ArchiNed verzamelt, koppelt en redi geert Internet-informatie op het gebied van de ruimtelijk ontwerpende vakgebieden in Nederland; architectuur, stedebouw en land schapsarchitectuur.' Dat klinkt vertrouwen wekkend. Een proef op de som. Ik klik 'ontwerpbureau's' aan. Er verschijnt een alfabetische lijst met alle architectenbureaus die een website hebben, denk ik, het zijn er in elk geval heel veel. Ik kies De Architecten Cie - die het voordeel heeft met een A te beginnen De homepage van Architecten Cie is zeer eenvoudig, ik had ook niet anders verwacht. Ik ga kijken bij de projecten van een van de part ners, Frits van Dongen, 5 5 jaar toch al weer zie ik. Een van de merkwaardigste architecten die ik ken. Bouwt prachtige complexen, zoals De Harmonie in Leeuwarden Two Towers in Almere en The Whale in het Oostelijk Haven gebied in Amsterdam, maar ook absolute prut, zoals My Side, slechts een paar honderd meter verderop en het vreselijke De Admiraal in Rotterdam. Misschien vindt Van Dongen dat laatste gebouw zelf ook wel mislukt, want enige beschrijving ontbreekt geheel, wat elders juist een heel sterk punt van de website is: vele beschrijvingen in de woorden van de architect zelf. En daar heb je wat aan als journalist, heemschutter of geïnteresseerde. Over The Whale:oogt als een zilveren vis in een bruine zee (-) Door het gebouw aan twee kanten op te tillen, krijgen de onderste verdiepingen zon en uitzicht onder het gebouw door. De daklijnen lopen schuin mee met de positie van de zon: hoog waar de zon hoog staat, en laag waar de zon laag staat. Het resultaat is een variatie op het gesloten bouwblok: het binnengebied transformeert van traditioneel privaat terrein naar een bijna openbare stadstuin.' Archined brengt ook nieuws, informatie over publicaties, bedrijven, onderwijs. En over projecten, zoals Leidsche Rijn, Kattenbroek. En dat allemaal op basis van onafhankelijkheid. Waar halen de makers hun geld vandaan? Willen we dat weten? Drie personen ontvingen een erepenning; van de ca. 100 ingezonden projecten werden er 6 met een penning beloond, terwijl 26 een diploma ontvingen. Tevens werd door het Europa Nostra restaura tiefonds de jaarlijkse subsidie toegekend. De drie eremedailles vielen toe aan Christian Schuhböck uit Oostenrijk, prof. Jean Barthélemy uit België en postuum aan dr. Dobroslav Ltbal uit Tsjechië. Vorig jaar bevond zich nog een Nederlander in dit gezelschap, nl. de heer G. Bringkgreve, die kort daarvoor de Heemschut Persprijs had ontvangen. De 6 penning- en 26 diplomawinnaars kwamen uit 17 landen. Ook Nederland was in deze groep vertegenwoordigd. De Diemense schuil kerk De Hoop, de bibliotheek Thysiana in Leiden en de St. Nicolaaskerk in Amsterdam kregen een diploma toegekend. De Europa Nostra restauratiesubsidie werd toegekend aan een Iers project. Het feit dat de prijzen in aanwezigheid van de Koningin van Denemarken en een officieel verte genwoordigervan de EU werden uitgereikt, gaf een bijzonder accent aan de jaarlijkse gebeurtenis. E.H. van Tuyll van Serooskerken Waterlinie 'De Nieuwe Hollandse Waterlinie', door Nicolaas Matsier, CarlKeyzer (foto's) en Selma Schepel verscheen naar aanleiding van de zomermani- festatie 2001 -Waterproof - in Fort Asperen. De waterlinie heeft het predikaat van nationaal project gekregen in de Nota Belvedere vanwege haar ingewikkelde inrichtingsopgave en haar bestuurlijke complexiteit. De linie wordt gerevitaliseerd, gecoördineerd door een eigen projectbureau. Dit boekje beoogt de 150 jaar oude waterlinie meer bekendheid te geven bij ons Nederlanders. Door haar vroegere mili taire functie ligt de linie geheimzinnig en verscholen in ons landschap. Het stelsel van gecontroleerde overstromingen bestond uit ca duizend verschillende waterhuishoudkundige, landschappelijke en bouwkundige elementen. Een uitgave van Stichting Fort Asperen. Zwolle, Waanders, 2001,151 p. ISBN90 4009553 1 Prijs 18,92. Presentatie tijdschrift Heemschut in 's-Hertogenbosch op 21 februari. Op de foto: mr.dr. A.G.J.M. Rombouts (r) en dr.ir. A.H. van Drunen. Foto J.J. Bollebakker. Onder de titel Erfgoed ontmoet organiseert het Erfgoedhuis ZH dit jaar een serie van vier debatten. De debatten vinden plaats op: 25 april 2002 'Erfgoed in de Klas', 23 mei 2002 'Erfgoed in Zaken', 26 september 2002 'Erfgoed in Kaart' en 31 oktober 2002 'Erfgoed in Beweging'. Inlichtingen tel.nr. Erfgoedhuis ZH te Leiden 071-5133739.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 50