Worden de Drentse dorpen al weer verpest? P.C. Groen De tewaterlating van het 'Schip' in Klazienaveen In 1973 was er op het Provinciehuis in Assen de tentoonstelling 'Blijven wij onze dorpen verpesten?', waar aandacht werd gevraagd voor de wildgroei in de bestaande dorpen, zodat het oorspronkelijke karakter verloren ging. Zo werd in Roden - een fraai esdorp - een mooie brink gerooid omdat Albert Heijn er met een supermarkt kwam en er voor de klanten een groot parkeerterrein moest worden aangelegd. 2 Heemschut In andere dorpen werden rijen eengezinshuizen gebouwd met een goothoogte op 5,5 meter, zoals die in de Nederlandse steden werden gebouwd. In de Drentse dorpen is de oorspron kelijke goothoogte van vrijstaande woningen en boerderijen meestal niet meer dan 3,5 meter. In aansluiting op de tentoonstelling kwam het rapport Drentse dorpen uit, dat in de vergadering van 22 september 1976 door Provinciale Staten werd vastgesteld. Daarbij werd besloten dat het rapport als onderdeel van de toelichting op de (komende) streekplannen kon worden bezien. Verder werd de gemeentebesturen in overwe ging gegeven om het rapport als 'aanbeveling' te hanteren bij het opstellen van bestemmings plannen voor de bebouwde kommen. 'Met dit rapport is thans een stevige aanzet gegeven voor de kennis over het 'Drents eigene van dorpen, met respect voor het verleden maar kijkend naar de toekomst', zo besloten Gedeputeerde Staten het voorwoord van het rapport. In het Provinciaal Omgevings Plan dat op 16 december 1998 door de Provinciale Staten Maquette Het Schip. Foto Henk Benting. werd vastgesteld staat - en terecht - op blad zijde 16: 'Ten tweede gaat het er om het Drents eigene zoveel mogelijk te behouden.' Verderop staat ook nog: 'Essentieel is dat elk deelgebied binnen de provincie vaak een specifieke kwali teit heeft.' Zo is er jarenlang een cultuur op het Provinciehuis geweest om het oorspronkelijke karakter van de esdorpen, de wegdorpen en de kanaaldorpen in Drenthe te behouden. Wie nu door Drentse dorpen rijdt, slaat soms de schrik om het hart. Zo was ik laatst op weg naar het mooie dorp Orvelte en reed - nietsver moedend - door Westerbork, waar ik gecon fronteerd werd met grote rechthoekige, felge kleurde fabrieksgebouwen die een heel andere schaal in het bekende esdorp introduceren. Deze bebouwing detoneert erg als we die vergelijken met de bestaande boerderijen en woonhuizen. Ook wie 's avonds op weg naar Groningen langs Vries rijdt, wordt gecon fronteerd met bebouwing die - mede door het karakter dat waarschijnlijk meer met Las Vegas dan met Drenthe te maken heeft - het Drents eigene vermorzelt. De Drentse Commissie van Bond Heemschut Toen ik begin 1992 tot voorzitter van de Drentse commissie van de Bond Heemschut werd benoemd heb ik al gauw erop aangedron gen, dat een bewerking van bovengenoemd rapport zou worden uitgegeven om de gemid delde geïnteresseerde bewoner of de enthou siaste recreant te laten weten waarom Drenthe is zoals het is. Vanuit de Bond Heemschut pleiten wij immers voor het behoud van ons cultuurhistorisch erfgoed. Daar behoort het bestaande karakter van de dorpen ook bij! Het boekje 'Landschap en dorpen in Drenthe', een uitgave van de Stichting Het Drentse Boek is nog steeds verkrijgbaar, zij het de tweede of derde druk. Het karakter van de kanaaldorpen Uiteraard wordt in het Provinciaal rapport en in het laatstgenoemde boekje aandacht besteed aan het eigen karakter van de kanaaldorpen: 'De hoofdlijn van de structuur wordt gevormd door het kaarsrechte kanaal of dubbelkanaal... Kenmerkend zijn langgerekte lijnen, met haaks daarop de richting van boerderijen, schuren en andere bebouwing.' Helaas is in veel kanaaldorpen het kanaal gedempt. De laatste jaren gaan er weer stemmen op om deze kanalen te 'ontdempen' waardoor het eigene van deze dorpen zoveel mogelijk terug kan komen. Een goede zaak vinden wij. 'Het Schip' Eind 2000 kwam de Drentse Commissie ter ore dat de gemeente Emmen van plan is een groep middenstanders uit Klazienaveen toe te staan dat er bovenop het open kanaal aldaar een winkelcomplex met bovenwoningen in drie lagen zal worden gebouwd. De gevelwanden zullen zo worden geplaatst dat het gebouw boven veel breder is dan op de begane grond. Het gebouw wordt 110 meter lang en is op bouwhoogte 31,5 meter breed. Op straatniveau is het gebouw straks 26,5 meter breed. april 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 4