Heemschut 47 Een verrassende kentering betrof ook het geesteskind van Heemschut, de welstandszorg. Op instigatie van Heemschut werden eertijds de welstandscommissies opgericht, de vroegere schoonheidscommissies. Het rapport 'Welstand op een nieuwe leest' en het voorstel voor herzie ning van de Woningwet inzake de welstand werden in 2001 parlementair behandeld. De welstandspraktijk zal met deze wetswijziging beleidsma tig, openbaar, transparant en gebiedsgericht worden. Heemschut acht deze beleidswijziging een onmisbaar instrument ter bevordering van de ruimtelijke kwaliteit. De ruimtelijke dynamiek, zowel in stedelijk als in landelijk gebied, zet de bestaande ruimtelijke kwaliteit onder grote druk. Een gemoderniseerd, gebiedsgericht, preventief welstandstoezicht geba seerd op een gemeentelijke welstandsnota en welstandscriteria, is de sluitsteen van het nationale beleidsvoornemen voor een effectieve plano logische monumentenzorg in Nederland. Dit werd planologisch-juri- disch vertaald in het Planologisch Kernbeslissingonderdeel van de in 2001 verschenen Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening. De Bond Heemschut beoordeelde en becommentarieerde dit nationale programma van uitgangspunten en eisen inzake het te voeren nationale ruimtelijke beleid. De Bond voerde een pleidooi voor meer en nadrukke lijker 'Belvedere' beleidsdoorwerking in de nationale ruimtelijke plan ning en ordening. Tijdschrift In 2001 gaf Heemschut weer 6 edities van het tijdschrift uit. Belangrijke thema's waren: Interieurs, de restauratie van Kasteel Nederhemert, het Rijksmuseum en Landhuis Duin en Kruidberg en Kleuronderzoek. Het thema van de prijsvraag in het tijdschrift was dit jaar 'geslaagde voorbeel den van nieuwbouw in een historische omgeving'. De gedeelde prijs is gewonnen door Ria Koning en Tineke Vooijs, PR-medewerkers van de provinciale commissies Gelderland en Groningen. De inzending van Ria Koning betrof nieuwbouw van Sjoerd Soeters rond de Mariënburgkapel in Nijmegen. Troosteloze wederopbouwarchitectuur heeft hier plaatsge maakt voor de nieuwbouw van Soeters, die nu samen met de kapel een kleurrijk plein vormt. Ria Koning deelt de prijs met haar collega Tineke Vooijs. Zij vond een nieuw, modern woonhuis in de Lutke Nieuwstraat een geslaagd voorbeeld van nieuwbouw in de historische Groningse binnenstad. Heemschut publieksactiviteiten In 2001 organiseerde Heemschut 6 publieksactiviteiten, waarbij bij zondere cultuurmonumenten toegankelijk waren voor het publiek. De Heemschut Monumentendagen vonden plaats in Harlingen en Thorn. Tijdens de Heemschut Muzikale Monumenten in Schiedam, Den Haag en Doorn kon worden genoten van muziek in een passende monumentale omgeving. Naar aanleiding van de Heemschut Monumentendagen zijn zeven cultuurhistorische folders verschenen, die uitnodigen de histori sche schoonheid van Middelburg, Amersfoort, Delden, Den Bosch, Den Helder (uitverkocht), Thorn en Harlingen te ontdekken. De folders zijn te bestellen bij het landelijk bureau, tel. nr. (020) 622 52 92, en kosten €2.30 (Thorn 1.60) inclusief verzendkosten. 90-Jarig jubileum van Heemschut Op 25 augustus 2001 vierde Heemschut het 90-jarig bestaan. De feeste lijkheden begonnen in de aula van de Universiteit van Amsterdam, de oude Lutherse kerk aan het Singel, waar voorzitter E.H. van Tuyll van Serooskerken, haar leden, maar ook burgemeester J. Cohen van Amsterdam, wethouder Monumentenzorg B. Irik en talloze afgevaardig den van zusterorganisaties verwelkomde. Burgemeester Cohen feliciteerde Bond Heemschut met zijn jubileum. Hij verhaalde over de ontstaansgeschiedenis van Heemschut en over de belangrijke rol die Heemschut speelde bij thans vanzelfsprekende zaken als welstandstoezicht en verordeningen tegen ontsierende reclame. Ook wees hij op het effect van de populaire boekjes van de Heemschutserie. Hoofdspreker van de dag was prof. H. Pleij, hoogleraar historische Nederlandse letterkunde. Hij stak de draak met het Nederlandse volkska rakter van 'doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg' en 'steek je hoofd vooral niet boven het maaiveld uit' en wees op de corrigerende invloed, die Heemschut daarop kan hebben. Tijdens het middagprogramma brachten de Heemschut-leden in twee groepen een bezoek aan wereldberoemde, typisch Amsterdamse voor beelden van planmatige monumentale stedenbouw: de 17e-eeuwse Amsterdamse binnenstad, Plan Zuid van Berlage en de nieuwe woonwijk aan het IJ in het voormalig Oostelijk Havengebied. Na de excursies meerden de vier rondvaartboten af bij het Noord- Zuidhollands Koffiehuis, waar tot ieders verrassing een oude zandaak uit 1892 aanmeerde met de Four Stream Jazzband, die speciaal voor dit jubi leum waren gecontracteerd. Op deze dag is door het bestuur officieel afscheid genomen van algemeen directeur Bemard Duimel, die na tien jaar inzet voor de Bond is terugge treden. Heemschut Persprijs 2000 De Heemschut Persprijs is ingesteld om het maken van journalistieke producties over de bescherming en/of beleving van cultuurmonumenten te stimuleren. De Persprijs 2000 is op 29 november uitgereikt in het Teylers Museum in Haarlem door Mevrouw F. Ravestein, lid van de Tweede Kamer voor D'66. De eerste prijs kwam toe aan de redactie van het VPRO radio programma Argos, voor haar uitzending van 3 november 2000 'Indien Node Gesloopt: Monumentenzorg in Nederland'. In deze uitzending belicht Argos op heldere wijze de beslissing van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg om twee monumentale hoven in Scheveningen, de Meeuwenhof in Duindorp, te slopen. De gedeelde tweede prijs ging naar het artikel 'Onder de luchten het gras' van journalist Casper Janssen (Volkskrant Magazine, 27 mei 2000), waarin op visueel en inhoudelijk aantrekkelijke wijze de bedreiging van het Nederlandse werelderfgoed wordt behandeld. De tweede prijs wordt gedeeld met de redactie van het tijdschrift 'Noorderbreedte', een tijdschrift over cultuurhistorische thema's in de provincies Groningen, Friesland en Drenthe. In dit tijdschrift worden de onderwerpen op een aantrekkelijke manier behandeld en de artikelen gekenmerkt door inhoudelijke degelijkheid en een verzorgde opmaak. Internet De website van Heemschut is een belangrijke toegangspoort voor monu mentaal Nederland op internet. Het volledige jaarverslag 2001 en het laatste nieuws over Heemschut kunt u vinden op www.heemschut.nl. Lid worden van Heemschut? Meldt u aan bij ons landelijk bureau: Heemschut Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 1012 PV Amsterdam Telefoon: (020) 622 52 92 Telefax: (020) 62405 71 E-mail: info@heemschut.nl Internet: www.heemschut.nl april 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 49