Heemschut steunt actie behoud boerderij Nienhuis Rob Lureman Aan de Heelweg in Beltrum (gemeente Eibergen) staat, aan het eind van een statige oprijlaan met eiken, de monumentale boerenhoeve Nienhuis. Het verval komt de bezoeker tegemoet. april 2002 Heemschut 45 Muren waar het vocht doorheen slaat, slecht voegwerk, bladderende raamkozijnen en luiken die al jaren dichtgeklapt zijn. Het onbewoonde Nienhuis is een rijksmonu ment. Heemschut wil aandacht vragen voor de reddingsactie van de stichting Nienhuis. Die stichting is opgericht met het doel geld bijeen te krijgen voor de restauratie en te zoeken naar een nieuwe, waardige bestemming voor het gebouw. Het Nienhuis is het belangrijkste historische gebouw van het agrarisch getinte Beltrum (3100 inwoners). Het dateert volgens het rijks register uit 1806, maar de bouwplaats is veel ouder. In de protocollen van de Heerlijkheid Borculo wordt al in 1614 van de boerderij melding gemaakt. Bewoner is dan entjohan te Nienhausz, aan wie het Nienhuis zijn huidige naam dankt. Herberg, bierbrouwerij, lokaliteit voor de markevergaderingen, boerderij, het Nienhuis kan vele bestemmingen achter zijn naam schrij- Ook wordt het genoemd als gemeentehuis en wel van 1811 tot 1818 onder maire, later burge meester Johannes Bemardus Antonius Batenburg (uit het geslacht Batenburg, later Van Basten Batenburg) van de in die tijd zelfstandige gemeente Beltrum. Het Nienhuis is sinds 1824 eigendom van de familie Harbers, die ook in het stichtingsbestuur vertegenwoordigd is. De stichting is opgericht door de gepensioneerde huisarts Henk Grobbee. De familie Harbers wil het Nienhuis niet verkopen omdat ze vreest dat dan de bedrijfsvoering op de naastgelegen moderne boerderij in gevaar komt. De stichting zoekt een investeerder, die behoefte heeft aan een representatief pand in een landelijke omgeving. De oppervlakte mag er zijn: 700 vierkante meter. Gehoopt wordt op een advocatenkantoor of een architecten bureau. Een woonbestemming is, met het oog op de boerennering van de familie Harbers, uitgesloten. Voor de restauratie van het exteri eur van de boerenhoeve is 1.361.340 euro (3 miljoen gulden) nodig en dat is dan alleen voor de buitenkant. Het interieur zal misschien eenzelfde bedrag vragen. De gemeente Eibergen vindt opknap zo belangrijk, dat het Nienhuis op de priolijst is geplaatst van met voorrang te restaureren monumenten. Na aftrek van de restauratiesubsidies resteert er nog een bedrag van 1,2 miljoen gulden (euro: 544.536) dat de stichting zelf op moet brengen. Dat is niet te doen, de stichting heeft nog geen cent, ze moet het hebben van acties of gulle gevers. Het secretariaat van de stichting Nienhuis berust bij H.J.M. Heutinck, Meester Nelissenstraat 61, 7156 MB Beltrum, tel. (0544) 481542). Het bankrekeningnummer is 316496110. R. Lureman is lid van de Provinciale Commissie van Heemschut in Gelderland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 47