april 2002 Heemschut 43 De stadhouderlijke tijd herleeft De Landgoederenzone behoort tot de grotere aaneengesloten groengebieden in de Haagse regio en wordt door de eigen bewoners als bezoekers, veelal fïetsrecreanten, hogelijk gewaardeerd. De druk op een dergelijk gebied is echter stevig en ook hier werd aan de randen getornd en signaleerde men op het stadhuis dat een gelei delijke teloorgang zou inzetten als niet voor een duidelijke aanpak tot behoud en zelfs versteviging van het groene en statige buiten plaatskarakter werd besloten. Ook in een zaak als deze is de aanval veelal de beste verdediging. Zo werd in deze periode het Rijswijkse Bos gekocht van Staatsbosbeheer en het gebied De Voorden van de gemeente Den Haag. Miljoenenoperaties, maar wel een bewijs dat de gemeente ook bereid was in de buidel te tasten voor de landgoederen. Bovendien hebben de inwoners meerdere malen te kennen gegeven het openbare groen in de gemeente zeer waar devol te vinden. Als meer in het oog lopend onderdeel van de plannen zou het zwembad verplaatst moeten worden. Helaas was dit pas voor de helft afge schreven en sloop zou een flinke kapitaalver nietiging betekenen. Rijswijk kan niet zonder een dergelijke voorziening en zo komen de kosten voor een nieuw zwembad elders er nog bij. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling op het vrijgekomen zwembadterrein 35 vrijstaande villa's op eigen grond te bouwen, niet toegan kelijk voor het publiek derhalve. Maar toen SHELL te kennen gaf een paar sportvelden direct naast deze locatie te willen verkopen begonnen er heel andere mogelijkheden in zicht te komen. De gemeente: het hoe en waarom Die mogelijkheden hielden met name in het bouwen van niet 35 maar 57 woningen, en dat in een wooncomplex dat aan Huijs Ter Nieuw- burgh doet denken, zij het veel groter en hoger. Tevens ontstond in de commissie R.O. van Rijswijk het idee om het geheel 90 graden te draaien waardoor het evenwijdig met de Van Vredenburchweg zal komen te liggen. Het complex ligt dan in zijn geheel op het landgoed Te Werve, op een locatie die misschien weiland was, misschien bos en nu een sportveld is maar in ieder geval nooit bebouwd is geweest. We spreken met wethouder Ruimtelijke Ordening R.J. Verm,eer over de aanloop naar de huidige plannen in het park Te Werve. De wethouder benadrukt dat een aantal beslissin gen nog onder zijn voorganger zijn genomen, hij zit hier met een 'erfenis' en probeert daar bestuurlijk en inhoudelijk zo gewetensvol mogelijk mee om te springen. Als eerste bestuursdaad gaf hij opdracht tot het ontwik kelen van een integrale visie op de landgoede- Duiventorentje landgoed. renzone. Dit document Toekomstvisie Land goederenzone Rijswijk werd eind februari gepre senteerd en zal ook door Heemschut bestu deerd worden. Zelf is de wethouder voorstander van het huidige plan. Het brengt gewoon meer op en dat geld is zoals vermeld hard nodig voor de volgende meer 'groene' stappen in de landgoe derenzone. Maar de doorslag geeft voor hem toch het scheppen van een ecologische verbin ding tussen het Rijswijkse bos en Te Werve. Dit is met name mogelijk door dat draaien van het gebouw. Als derde reden noemt hij nog dat vrijwel het volledige binnenterrein van De Nieuwe Burght, zoals het wooncomplex zal gaan heten, openbaar toegankelijk is. Ook zullen in de koopcontracten dwingende bepalingen worden opgenomen om allerlei vrije uit- en aanwassen van het gebouw te voorkomen. Geen tuincentrumdecoraties op balustrades of dakranden!De Nieuwe Burcht moet zeker allure hebben en houden. Historische Verenigingzoek andere plek Als meest toegeruste spreekbuis van het burgerlijk onbehagen rond dit bouwplan geldt de Historische Vereniging van Rijswijk (HVR), in de procedure vertegenwoordigd door zijn secretaris mevrouw J.H. Gerritsen. De reacties komen er in het kort op neer dat het bouwplan veel te massaal is en een onaanvaardbare aantasting betekent van het groene karakter van de landgoederenzone. Meer dan een bezwaar- hebbende wijst op het conflict tussen eerdere 'groene' beleidsvoornemens van de gemeente zelf, zoals de aanbevelingen uit de Toekomstvisie enerzijds en dit grote gebouw anderzijds. Tevens is de HVR van mening dat indien men wil aansluiten bij het historische huis Ter Nieuwburgh het toch veel passender zou zijn dit op de oorspronkelijke locatie te doen. Dit idee lijkt de wind in de rug te krijgen door het recent geuite voornemen van gemeentewege om misschien het hele stadhuis te verplaatsen en dat ligt dichter tegen de plaats van het oude Ter Nieuwburgh aan dan de zwembadlocatie. Voor de gemeente levert dit echter het probleem op dat de herdenkingsnaald moet verdwijnen en die heeft inmiddels ook histori sche waarde. Het tijdens het vraaggesprek met de wethouder door ons naar voren gebrachte bezwaar dat door de grootte en ligging van De Nieuwe Burght het eigenlijke landhuis Te Werve tot bijzaak gedegradeerd zal worden wordt door hem niet gedeeld. Eerder al heeft de gemeente in haar commentaar op deze zienswijze aange geven dat De Nieuwe Burght de samenhang binnen de landgoederenzone juist zal verster ken. Wie echter de fotomontages van het geheel vanuit de lucht in vogelvluchtperspectief ziet krijgt over die 'versterkte samenhang' toch minstens zijn twijfels. De rijdende trein: tijd voor de noodrem Na de gesprekken en het bestuderen van nota's, zienswijzen en inspraakreacties dringt zich de onvermijdelijke conclusie op dat waar het de gemeente betreft voor de uitgangspunten veel waardering en begrip valt op te brengen maar dat het schort aan de uitwerking. Het heeft er veel van weg dat het vrij plotselinge aanbod van SHELL om de sportvelden te koop aan te bieden gekoppeld aan het ongevraagd uitbren gen door een architect van het bouwplan De Nieuwe Burght de zaak in een stroomversnelling heeft gebracht, terwijl de ontwikkelingen nog helemaal niet uitgekristalliseerd zijn. Denken we bijvoorbeeld aan het mogelijk ook vrijko men van de stadhuislocatie. De zonder meer gewaardeerde Toekomstvisie verschijnt als het bouwplan De Nieuwe Burght al volop in proce dure is! Het moet toch mogelijk zijn om binnen finan ciële randvoorwaarden en mèt het creëren van een natuurvriendelijke, groene verbinding een plan te ontwikkelen dat de cultuurhistorische gegevens binnen het gebied meer in hun waarde laat. Het lijkt hoog tijd om wat af te remmen in de vorm van een goede stedenbouwkundige of landschappelijk goed overwogen visie op deze zwembad/sportveldlocatie, uitgaand van de Toekomstvisie voor het gehele gebied en dan daarna pas een architect aan het werk te zetten op een concreet bouwplan. Drs. L. van derMeule is lid van de Provinciale Commissie van Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 45