Rijswijkse Landgoed Te Werve in het nauw II. LU Leo van der Meule Landgoed Te Werve in het Zuid-Hollandse Rijswijk dreigt te worden aangetast door een bouwplan van de gemeente. Leo van der Meule van Heemschut Zuid-Holland geeft hieronder de grote waarde van het landgoed aan. W. - 42 Heemschut april 2002 j De zogeheten Landgoederenzone in Rijswijk bestaat uit een aantal (voormalige) buitenplaat sen aan weerszijden van de Van Vredenburch- weg, de oude weg die het hart van historisch Rijswijk al vele honderden jaren verbindt met Wateringen. De weg ligt eigenlijk op een strandwal, die min of meer noord-zuid loopt en vermoedelijk al in de prehistorie bewoning heeft gekend. Ongetwijfeld hebben er zich al sinds de vroeg ste tijden boeren gevestigd en de oudste be stemming van dit gebied zal agrarisch geweest zijn. Toch hebben in de middeleeuwen ook al enkele eenvoudige adellijke huizen in het gebied gestaan. Het zal om woontorentjes gegaan zijn, die mogelijk later werden uit gebreid. Aan het begin van de 17de eeuw kreeg het adel lijk wonen een stevige impuls toen niemand minder dan stadhouder Frederik Hendrik er het Huijs ter Nieuwburgh liet neerzetten. Het was, vergeleken met vorstelijke optrekjes elders in Europa toch een tamelijk bescheiden geheel. De hoogte was bescheiden: twee bouwlagen op een plint met een tamelijk steil oprijzende kap, alles bij elkaar ongeveer 15 meter hoog. In de 18de eeuw konden de Oranjes het onderhoud van alle paleizen niet meer bekostigen en werden met name Honselersdijk en Ter Nieuwburgh aan verval prijsgegeven. Als niet in 1697 de Vrede van Rijswijk in Ter Nieuw burgh was getekend zou van het gehele huis vermoedelijk geen spoor meer zijn over gebleven. Nu resteert nog een herdenkingsnaald, een tweetal rechthoekige vijvers en de door middel van een heg aangegeven buitenomtrek van het huis. Dit alles ligt in wat tegenwoordig het Rijswijkse Bos heet. Een bos overigens van betrekkelijk jonge datum ,want bomen die het mogelijk nog vanaf de 17de eeuw hadden uit gehouden zijn tijdens de laatste oorlog, met Tuinzijde landgoed. name in de hongerwinter, gekapt. De huidige aanplant is dus hooguit een halve eeuw oud. Zuidelijk hiervan ligt het landgoed Te Werve, een buitenplaats met een eerbiedwaardige leef tijd en jaren in eigendom en gebruik van de personeelsvereniging van SHELL. Behalve het vele malen verbouwde huis Te Werve bevinden zich hier ook een heel zeldzame stenen duiven- toren, een oranjerie en een tuinmanswoning. Tezamen met een groot gedeelte van het groen is dit geheel onlangs door de RDMZ aangewe zen als beschermd rijksmonument. Al enkele decennia geleden werd in de noord westhoek van dit landgoed, dicht tegen het Rijswijkse Bos aan een groot zwembad neer gezet. Een betonnen kolos met ligweide en buitenbad, Rijswijk kon zwemmen en zonnen, Te Werve had sindsdien een wanklank.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 44