O bagO Tras altijd troef! "ÉS*" Restauratie - Renovatie? Natuurlijk Tras. arwo postbus 9 2100aa heemstede 023-5481581 Tnent- >nputz april 2002 Heemschut 41 Nabij Giessenburg. kennen, een monumentenzorg waarin afzon derlijke objecten als een boerderij, een molen of een sluis worden beschermd. Bescherming van een heel gebied is van een andere orde. Dat vereist denken in landschappen. Het gaat om het landschap in historisch-geografisch opzicht, om het totaal. Van der Haagen: 'Binnen de reguliere monumentenzorg verza melt men postzegels, het gebied als totaliteit valt buiten het gezichtsveld. Binnen de plano logische monumentenzorg wordt juist het landschap aangewezen als beschermenswaard.' Planologische burgeroorlogjes Van het macroniveau van het landschap wordt het beleid vertaald naar het microniveau van de gemeentelijke bestemmingsplannen. Een van de grootste opgaven waar Rijk en Provincie voor staan is te zorgen dat Belvedere ook op locaal niveau steun krijgt. Cultuurhistorisch ruimtelijk denken is nog onvoldoende gemeen goed bij gemeentelijke planologen, monumen tencommissies en adviesbureaus. Men is het er volgens Van der Haagen op gemeentelijk niveau wel mee eens dat Nederland mooier moet worden, maar als het om concrete zaken gaat, zoals de bouw van huizen of de ontwikke ling van recreatiegebieden, dan wordt het een moeilijke keuze tussen ecologie of economie, cultuur of consumentisme. Een centrale ingreep was nodig omdat locale wethouders de afgelopen jaren te weinig hebben gedaan om het sluipende verval en de verloedering van het landschap te stoppen: 'Als het private belang moet wijken voor het algemene belang, kan de slag op de vierkante meter nog wel eens tot planologische burgeroorlogjes leiden in de diverse gemeenten.' De grote vraag is nu wat de gemeenten gaan doen. Plegen ze lijdelijk verzet of zullen ze het nieuwe ruimtelijke ordeningsbeleid van harte ondersteunen? Over vijf jaar zullen we het weten. R. Hulsman is journalist te Rotterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 43