april 2002 Heemschut 39 Weidenlandschap met molen. teristieke lintbebouwing goed bewaard geble ven. Daarachter begint het open weideland schap, waar aan de horizon kleinschalige bebouwing opdoemt met als hoogste punt een kerktoren of een molen. De tegenstelling tussen dichte lintbebouwing en open weide landschap vormt een van de grootste charmes van de Alblasserwaard. Andere bijzondere landschapselementen zijn de hoger gelegen gedeeltes in de binnenwaard. Deze zogenoemde donken zijn de toppen van hoge rivierduinen, die aan het eind van de laatste ijstijd, rond 8000 voor Christus, ontstonden toen West-Europa één grote zand vlakte was. Later werd het zand bedekt door een dik veenpakket, waar alleen de hoogste toppen van de zandduinen bovenuit staken. Voorbeelden van donken in de Alblasserwaard zijn de Schoonenburgse Heuvel bij Streefkerk die 3,90 meter boven NAP ligt, en de donk ten noorden van Brandwijk die 4,70 meter boven NAP ligt. Ook Hoornaar en Hoog Blokland zijn op donken ontstaan. Driedubbele bescherming Behalve aan de zuidelijke rand heeft de Alblasserwaard geen rijkswegen en grootstede lijke nieuwbouw. Toch zijn er wel verstorin gen, bijvoorbeeld in de vorm van grootschalige bedrijven, terreinen met vakantiehuisjes en gemoderniseerde boerderijen. Door de nabij heid van de Randstad is de kans groot dat de bebouwing en verrommeling verder om zich heen zullen grijpen zodat het ruimtelijke karak ter verloren gaat. Om dat te voorkomen is aan de Alblasserwaard met een drievoudige waar destelling de hardst mogelijke beschermings graad toegekend. Allereerst heeft het gebied als onderdeel van het Groene Hart de status Nationaal Landschap gekregen. Vervolgens is de waard tot Belvedere-gebied verklaard: een waardevol landschap waarvan de cultuurhisto rische kwaliteiten beschermd en versterkt worden. Tenslotte wordt een tweede gedeelte, een gebied ten noordwesten van Gorinchem, voorgedragen voor plaatsing op de Werelderf- goedlijst. Voor gebieden op de Werelderfgoed- lijst geldt dat de kenmerkende eigenschappen behouden moeten blijven voor de toekomstige generaties. Ze mogen optisch niet veranderen. Ingrijpende gevolgen De driedubbele bescherming heeft voor de Alblasserwaard ingrijpende gevolgen. Er zal een restrictief beleid worden gevoerd, de bouwontwikkeling wordt aan banden gelegd, verstedelijking is uit den boze. De provincie Zuid-Holland zal onder regie van het Rijk een ontwikkelingsstrategie voor de streek uitwer ken die handhaving van de karakteristieke iden titeit moet waarborgen. Niet alle bouwactivi teiten behoren tot het verleden, want rondom de bebouwde kernen worden kleine rode contouren getekend waarbinnen bebouwing, zowel voor woningen als voor industrie en bedrijven, op beperkte schaal mogelijk blijft. Nieuw is dat leeg gekomen boerderijencom plexen als rode gebieden erkend kunnen worden, mits de bebouwing van beeldbepalend historisch belang is. De nieuwe bestemming moet een rendabel gebruik van de gebouwen garanderen, waardoor instandhouding op de langere termijn gewaarborgd is. De beeldkwali teit dient gehandhaafd te blijven, de rommel gesaneerd en uitbreiding is hooguit in beperkte mate mogelijk. Een ander speerpunt van het beleid is de bevor dering van de ruimtelijke kwaliteit. Joseeph van derHaagendirecteur juridische en ruimtelijke zaken van Heemschut, verwoordt het als volgt: 'Het landschap moet mooier en aantrekkelijker worden, en de geschiedenis moet zichtbaar blijven.' Beken en veenlopen zullen een natuur lijker verloop krijgen, en waar mogelijk worden landschapsverstoringen ongedaan gemaakt. De hele operatie bevindt zich in het stadium van beleidsvoorbereiding. Alle rode contouren moeten in 2005 vast liggen en vervolgens vertaald worden naar gemeentelijke bestem mingsplannen. Mocht bij controle blijken dat deze plannen niet voldoen aan het nationale programma van eisen, dan zal het Rijk ingrij pen. Van der Haagen noemt deze benadering een mijlpaal: 'Na negentig jaar is het zover dat er van rijkswege een juridisch bindend beleid op een landschap wordt losgelaten. Het gaat nu eens niet om afzonderlijke objecten, maar om gebieden.' Het betekent een breuk met de monumentenzorg zoals we die tot nu toe Vervolg op pag. 41 Eeuwenoud polderweggetje.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 41