Alblasserwaard een Nederlands topmonument m Rita Hulsman De Alblasserwaard is tot historisch-geografisch monument verklaard. Het had al de status van Belvedere-gebied. Naast voldoening over de status van beschermd gebied voor dit unieke Hollands polderlandschap, is het ook even wennen. Dat geldt met name voor de gemeenten en bewoners die te maken krijgen met beperkingen bij bouwen, verbouwen en uitbreidingsplannen. Heemschut april 2002 Weilanden zover het oog reikt, alleen onder broken door wat bosjes en doorsneden door smalle waterlopen die worden geflankeerd door knotwilgen: dat is de Alblasserwaard. De brede rivieren de Lek, de Noord en de Boven- Merwede begrenzen het gebied aan drie kanten, terwijl aan de oostkant de kleinere waterlopen de Zederik, hetMerwedekanaal en de Beneden Linge de grens met de Vijfheerenlanden afbakenen. De bebouwing in de Alblasserwaard concen treert zich aan de randen langs de oeverwallen van de grote rivieren, en in de binnenwaard langs de kleine veenstromen en vaarten. De hoofdlijnen van de polder zijn te herleiden tot de middeleeuwse ontginning, toen rechte stukken moerasland in cultuur werden gebracht. Vanaf de vaste grond aan de rand van het veen, meestal een oeverwal, werden smalle percelen van ongeveer 1250 meter diep uitge meten. Voor de waterafvoer werd een uitge strekt stelsel van waterlopen gegraven. Deze en andere waterstaatkundige elementen als dijken, tiendwegen en kades zijn tot op de dag van vandaag terug te vinden in het grootste deel van het gebied. Ook de molens, die het polderwater op peil houden, en de boerderijen zijn gezichts bepalend voor de waard. Het molencomplex bij Kinderdijk is vanwege zijn grote cultuurhistori sche waarde in 1997 op de Werelderfgoedlijst van de UNESCO geplaatst. Het hierboven geschetste beeld van de Alblasserwaard geldt niet voor de rand tussen de Al 6 en de Beneden-Merwede. Dit gedeelte is sterk verstedelijkt en geïndustrialiseerd. De dorpen Papendrecht, Sliedrecht en Hardinxveld-Giessendam zijn uitgedijd en vormen tot aan Gorinchem een bijna aaneen gesloten strook bebouwing. Lintbebouwing Ten noorden van de A16 overheerst het lande lijk karakter. Langs de Lekdijk is vrij intensief gebouwd, met een dichtere concentratie in de dorpen en stadjes. In de dorpen in de binnen waard is de bebouwing veelal opgezet in de vorm van dubbele lintbebouwing aan weerszij den van de riviertjes en kanalen. In het dorpje Noordeloos is dat bijvoorbeeld prachtig te zien. Ook langs de Alblas en de Giessen is de karak- Het riviertje De Giessen. Foto's auteur. 38

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 40